Vrah, který krade smysly. Vaše dávka napětí v dnešních Myšlenkách zločince

Elitní tým FBI bude večer hledat sadistického vraha. Užijte si večer s napínavým seriálem Myšlenky zločince. A ještě než je bude Prima ve 22.50 vysílat, nechte své nervy pracovat na jiném "materiálu". Přečtěte si o dvou slavných nevyřešených případech Ameriky.

Ale zpátky k oblíbenému krimiseriálu: V Durantu v Oklahomě byly sadisticky zavražděny dvě mladé dívky.

Každá před vraždou přišla o jeden ze svých smyslů. Elitní tým FBI kolem Aarona Hotchnera musí vraha dopadnout, než znovu zaútočí. Dřív než se však s „Hotchem“, Rossim, Morganem a Reidem vydáte po jeho stopách, podívejte se na dva slavné zapeklité případy, které nebyly nikdy vyřešeny – „proslavily“ je i autoři popkultury.

Kdo zabil „Černou Dahliu?“

Krátce po konci druhé světové války dorazila do Kalifornie třiadvacetiletá Elizabeth Short za snem tisíce dívek – stát se filmovou hvězdou. Byla mladá, odpovídala tehdejšímu ideálu krásy. Ale „proslavila“ jí až její smrt.

15. ledna 1947 kolem desáté dopolední zahlédla náhodná kolemjdoucí v trávě rozbitou figurínu. Když se však podívala zblízka, zjistila, že se jedná o zohavené ženské tělo. Když přivolala policii, začal hon.

Snímky z místa činu byly tak hrozné, že se nikdy neměly dostat na veřejnost. Noviny psaly o vraždě i přesto zhusta a novináři Elizabeth posmrtně přisoudili přezdívku „Černá Dahlia“ – slovní hříčku inspirovanou soudobým filmem Blue Dahlia.

Policii se k vraždě „přiznalo“ takřka 60 mužů a žen a byla zaplavena i „tipy na vraha“. Jeden z vyšetřovatelů prohlásil: „Je neuvěřitelné, kolik lidí by obětovalo příbuzného jako vraha.“ Reportér Los Angeles Times zas poznamenal, že to, že se případ nevyřešil, bylo hlavně kvůli novinářům. Policii totiž trvalo několik dnů, než získaly nad vyšetřováním „kontrolu“ a reportéři mezitím v honbě za žhavými informacemi nadělali spoustu paseky.

Vrah – nebo vrahové – Elizabeth Short zůstali nedopadeni, případ inspiroval autory filmů i knih. Z těch nejznámějších - beletrizovaný příběh nešťastné herečky a dvou policistů posedlých hledáním vraha Černá Dahlia vydal v roce 1987 spisovatel James Ellroy.

O 19 let později Brian de Palma na jeho základě natočil stejnojmenný film s Joshem Hartnettem, Aaronem Eckhartem, Scarlett Johanson, Miou Kirshner a Hillary Swank. Případ inspiroval i epizodu Spooky Little Girl seriálu American Horror Story či snímek Pravdivé zpovědi s Robertem De Nirem a Robertem Duvallem.

Nechvalně proslulý Zodiac

Neznámý vrah s přezdívkou Zodiac vraždil v 60. letech v severní Kalifornii a dodnes vzbuzuje zájem – existuje totiž šance, že je stále ještě naživu. V době svého řádění napadl nejméně sedm lidí, z čehož pouze dva muži přežili. Sám si však připisoval až sedmatřicet obětí.

Zaměřoval se hlavně na milenecké páry – a posílal dopisy i šifrované zprávy tisku. S prvním Zodiacovým vzkazem je spojována zpráva z roku 1966 vyrytá do školní lavici, jež odkazovala na smrt studentky. V areálu školy byla opravdu toho roku zavražděna studentka Cheri Jo Batesová.

V následujících letech přišly další vraždy a 1. srpna 1969 obdržely tři novinové plátky první tři dopisy s detailními popisy vražd a tři kusy šifrované zprávy, kterou měly noviny za úkol vydat. Po otištění pak zprávy rozluštili manželé Harden – Sallynasovi, Zodiac v nich popisoval důvody, proč vraždí, ale jeho totožnost policisté neodhalili.

Dodnes je se Zodiacem spojováno několik podezřelých, včetně pozdějšího bombového atentátníka Theodora Kaczynskiho, ani jednomu z nich však nebyly vraždy prokázány. O Zodiacovy vznikly televizní dokumenty, knihy – například oceňovaný knižní titul od Roberta Graysmithe – i několik filmů.

K nejslavnějším patří bezpochyby počin Davida Finchera Zodiac, který šel do kin v roce 2007. Režisér se během práce na filmu setkal s mnoha lidmi, kteří na případu nějakým způsobem spolupracovali. Hlavní role ztvárnili Robert Downey Jr., Mark Ruffallo a Jake Gyllenhaal. A zajímavost na konec – Zodiacovy činy inspirovaly i tvůrce slavného filmu s Clintem Eastwoodem Drsný Harry.

Jak si v pátrání po nebezpečném vrahovi povedou členového elitního týmu FBI? Myšlenky zločince již zítra ve 22:50 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.