Vražda, která otřásla světem hudby

Vraždu pianistky vyšetřují Jane Rizzoli a Maura Isles. Než zjistíte, kdo za vraždou ženy stál, připomeňte si vraždu, která se zásadně zapsala do světa hudebního průmyslu. Její obětí byl John Lennon.

Svět po Johnovi

Někteří přirovnávají hudební svět na dobu „před a po vraždě Johna Lennona.“ Poté, co teprve čtyřicetiletého hudebníka 8. prosince 1980 čtyřikrát postřelil fanoušek Mark Chapman, si totiž mnozí umělci začali dávat mnohem větší pozor na svou bezpečnost. Útok se odehrál, když se Lennon vracel ze studia, o půl hodiny později byl prohlášen za mrtvého. Měl v těle čtyři kulky s dutou špičkou, které se v těle zdeformují a fatálně poškodí okolní tkáň. Vykrvácel.

Řádně opilý John Lennon způsobil v 70. letech na panství pořádnou škodu. Típl totiž cigaretu o jednu originální malbu od Matisse. Obraz tam prý stále visí. Foto: Business Factory

Vrahovi se podepsal

Marku Chapmanovi se přitom před pouhými několika hodinami podepsal na album Double Fantasy. To zvěčnil fotograf Paul Goresh a snímek dodnes patří k nejslavnějším fotografiím světa. Tentýž den přitom vznikl ještě jeden slavný snímek Johna Lennona – portrét pro obálku časopisu Rolling Stone, na kterém nahý zpěvák objímá svou (oblečenou) manželku Yoko Ono. Autorkou snímku je další kultovní umělkyně – Annie Leibowitz. Jedná se o poslední oficiální snímek Johna Lennona.

John Lennon byl zastřelen ve věku čtyřiceti let, psal se rok 1980. Takto by mohl vypadat teď. Foto: www.sachsmedia.com

Co Chapmana popudilo?

Kdo byl Mark Chapman? V době vraždy pětadvacetiletého mladíka sužovaly celý život psychické potíže. Důvod, proč zabil Johna Lennona, však dodnes není zcela jasný. Jednou prohlásil, jak ho jako silně nábožensky založeného člověka rozlítil výrok Johna Lennona, že Beatles jsou slavnější než Ježíš.

Jindy zas uvedl, že mu vražda měla přinést pozornost světa – cítil se prý bezvýznamný. Pouhý půlrok po vraždě byl Chapman odsouzen na doživotí, trest si odpykává ve státní věznici Attica ve státě New York. Jeho zatím poslední, sedmá žádost o propuštění byla předloni zamítnuta.

Rizzoli & sles: Vraždy na pitevně uvidíte ve středu ve 20.15 na Prima love.

(-nov)

Sdílejte článek