Seriály a filmy

13. července 2017 15:39

Gabriela Gabrielová

Výborně naplánovaný, napsaný i zahraný Špinavý trik

Christian Bale, Bradley Cooper, Robert De Niro, Jennifer Lawrence a 10 nominací na Oscara. Kolik dalších snímků se může pochlubit podobným skóre, výčtem hvězd a chválou kritiků?

Špinavý trik je fikce, ale založená na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách USA. Vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je spolu se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney (Amy Adams) přinucet spolupracovat s agentem FBI Richiem DiMasem, který se zcela vymkl kontrole.

DiMaso je zapleten do sítě politických machincí a mafiánů a chytře do ní vtáhne i Irvinga se Sydney. Dalším aktérem této lákavé, ale nebezpečné hry je Carmen Polito (Jeremy Renner), zanícený politik, který se ocitl v pasti mezi podvodníky a FBI, a Irvingova nevypočitatelná manželka (Jennifer Lawrence), která hrozí, že Irvinga udá. Hráze intrik a podvodů jsou naplněny po okraj a hrozí, že se každou chvilku protrhnou...

Na Špinavý trik se můžete podívat v neděli ve 22.20 na Primě!

Možná jste o filmu Špinavý trik netušili, že...

  • Christian Bale byl pro svou roli podvodníka Rosenfelda tak dokonale zamaskován, že ho Robert De Niro na place nepoznal a to ani poté, co byli představeni. De Niro si údajně vzal režiséra snímku stranou, ukázal na Balea a zeptal se, kdo to je. Nejdřív režisérovi nevěřil a pak užasle vydechl „Wow, vypadá opravdu jinak.“
  • Miminko, které herec Jeremy Renner (politik a starosta Carmen Polito) líbá na ruce při zdravení se s lidmi v ulicích, je jeho novorozená dcera Ava Berlin Renner, která přišla na svět v průběhu natáčení. Žena, která ji drží v náručí, je Jeremyho přítelkyně, maminka malé Avy.
  • Dát postavě Richieho DiMasa permanentní trvalou byl nápad samotného Bradleyho Coopera, který ho ve filmu hraje.
  • Po svém uvedení ve Spojených státech se snímku dostalo hlasitého uznání ze strany kritiků, především pro výborně napsaný scénář a herecké výkony. Snímek byl nominován na Oscary v deseti kategoriích, bohužel žádnou z nich nakonec ve zlatou sošku neproměnil. Získal ale tři Zlaté glóby včetně toho za nejlepší snímek v kategorii muzikál či komedie.

Režie: David O. Russell

Scénář: Eric Warren Singer, David O. Russell

Kamera: Linus Sandgren

Hudba: Danny Elfman

Hrají: Christian Bale, Bradley Cooper, Amy Adams, Jeremy Renner, Jennifer Lawrence, Louis C.K., Jack Huston, Michael Pea, Shea Whigham, Alessandro Nivol


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.