Vyvázne Bruce Willis živý ze smrtonosné pasti? Uvidíte v pátek večer

Polda John McClane přijíždí do L.A. na vánoční „usmiřovačku“ se svojí ženou. Jenže místo záchraňování manželství skončí nakonec u toho, že zachraňuje svoji ženu a třicet dalších rukojmích chycených ve spárech nemilosrdných německých teroristů. Pobavte se u filmu Smrtonosná past na Primě ve 20.15.

Světýlka, koledy a vánoční večírek úspěšné japonské firmy Nakatomi, pro kterou v Los Angeles pracuje Holly McClaneová (Bonnie Bedelia), je v plném proudu. John McClane (Bruce Willis) má na vačírek také dorazit. Právě se obléká, když uslyší výstřely a zmatek. Teroristé ženou rukojmí jako stádo na porážku.

Ředitel firmy Nakatomi je zastřelen Hansem Gruberem (Alan Rickman), šéfem ozbrojeného dvanáctičlenného komanda. Teroristé si přišli pro 640 milionů dolarů, které jsou uložené ve firemním sejfu. Napůl oblečený a bosý John uteče požárním schodištěm a hon na zloduchy může začít. Jenže John je tu sám a čím dál tím víc unavený. Podaří se mu zachránit Holly a ostatní rukojmí? A podaří se mu přežít?

Síň slávy

Dokonalá učebnice akčního žánru. Smrtonosná past, která se dočkala čtyř dalších pokračování, na ploše 131 minut baví fandy akčních filmů už 26 let. A pro mnohé zůstává nepřekonanou legendou, snímkem, který objevil pro svět Alana Rickmana v roli hlavního padoucha Hanse Grubera, a kterým si Bruce Willis vystřílel vstup do hollywoodské první ligy. A to doslova i svým honorářem 5 milionů dolarů, který, ač na tehdejší dobu nehorázně vysoký, byl schválen samotným šéfem Fox Studia Rupertem Murdochem. Tato investice se jistě vyplatila. Film byl natočen za necelých 30 milionů dolarů, ovšem vydělal 140 milionů.

Film Smrtonosná past (1988) byl nesčetněkrát „vykrádán“, kopírován. Poprvé a nejlépe je tu použito od té doby tolikrát použité schéma, kdy jedinec bojuje proti přesile v uzavřeném prostoru tím, že zneškodňuje jednoho padoucha po druhém. Zde navíc hlavní hrdina po celou dobu filmu cedí skvělé ironické hlášky – což se stalo slavným poznávácím znamením akčních hrdinů ztvárněných Brucem Willisem.

A malý chyták: Jak mohl běhat Bruce Willis bosý po rozbitém skle? Maskéři mu na chodidla přilepili náhradní plastová chodidla v barvě kůže, aby se neporanil.

Těšte se na:

1. Herci: Duo intelektuálský zloduch Hans Gruber (Alan Rickman) versus unavený, špinavý a bosý hrdina John McClane (Bruce Willis) se dostalo do dějin filmu. Přitom pro Angličana Rickmana to byla první filmová role, do té doby hrál jen na divadle a pro televizi. Bruce Willis zase svoji roli dostal až poté, co ji odmítli Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Burt Reynolds, Richard Gere, Harrison Ford i Mel Gibson.

2. Akce! Kouzlo akčních scén režírovaných Johnem McTiernanem je v jejich realističnosti. Většinu akčních záběrů točil Bruce Willis sám. Detonace a výstřely zaznívaly už na place. Hercům šlo doslova o uši. Například velké detaily na obličej Alana Rickmana při střelbě musely být vystříhány, protože při výstřelu vždy silně mrknul.

3. Triky a efekty: Právem dostaly nominaci na čtyři tzv. technické Oskary – vizuální efekty, střih, zvuk a zvukové efekty.

Kultovní akční thriller Smrtonosná past (v originále Die Hard) sledujte v pátek ve 20.15 Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.