Westernoví Profesionálové míří i k vám

Náročná pouť čtyř odvážlivců skrze sluncem rozpálené Mexiko, kde bouří revoluce z počátku 20. století, vás ihned vtáhne do děje. Snímek získal ve své době hned tři nominace na Oscara. Podívejte se na něj v pátek ve 22:15 ma Primě.

Profesionálové možná svým názvem budou trochu svádět k záměně za anglický veleúspěšný kriminální seriál o jednotce CI5 ze 70. let. Napětím a profesionálními hereckými výkony se však stejnojmenný americký film slavným vyšetřovatelům z Londýna zcela jistě vyrovná.

Zápletka je na první pohled jednoduchá. Mexického revolucionáře Razu obviňuje texaský milionář Grant z toho, že mu unesl manželku. Čtyři pistolníci, které si najme, mu ji mají vrátit zpět. Hledat v rozbouřeném Mexiku přední postavu právě zuřící revoluce, je nadlidský úkol. Ještě těžší je mu uloupit nádhernou ženu a prchat s ní krajinou, kde se za každým keřem může skrývat Razův přívrženec. A to není vše, na hrdiny i diváky čeká překvapivé odhalení!

Westerny byly v 60. letech velmi oblíbeným filmovým žánrem. V ohromném množství snímků se tak mohl zrodit i nejeden filmový klenot. Vy můžete vidět výborně natočený film z roku 1966, v němž hlavní roli hraje napětí, souboje pistolníků, krása hlavní představitelky i spletité vztahy rozhodujících postav. Můžete ale také nasát atmosféru, která se o dva roky později promění ve vznik westernového hitu Tenkrát na Západě.

Stejně jako v něm, i zde obsadili tvůrci do hlavní role Claudii Cardinalovou – sexsymbol tehdejších pískem zaprášených filmů. Až ji uvidíte v Profesionálech, pochopíte, že jí hlavní role byla přidělena nejen díky jejím hereckým kvalitám, ale také kráse, která je dokonalým protipólem drsných mužů bojujících ve vyprahlé zemi.

Jednu z hlavních mužských postav pak tvůrci obsadili osvědčeným Burtem Lancasterem. Udělali dobře. Kdo jiný než herec se 191 cm výšky, mohutnou postavou, artistickými zkušenostmi z cirkusu a později s těmi válečnými z bojů 2. světové války by mohl lépe zahrát jednoho ze čtyř odvážlivců? Měl na svém kontě už nepřeberně rolí, jednoho Oscara a svým svádivým roštáckým pohledem uhranul nejedno ženské srdce. Při natáčení měl problémy se svým hereckým kolegou Lee Marvinem, který mu hrál parťáka Henryho „Rica“ Fardana. Lee neměl totiž k alkoholu daleko a leckdy tato jeho slabost ohrožovala i natáčení. V obraze z toho ale nezbylo nic. Lee si udržel svou úroveň oscarového herce a nám tak zbyl dokonalý filmový zážitek.

Připravte si hodně tekutin, neboť v Profesionálech uvidíte:

  • Rozpálenou krajinu symbolizující Mexiko
  • Spalující vášně nenávisti a vznětlivost lásky
  • Dýmající atmosféru všudypřítomné revoluce
  • Ohnivé pohledy Burta Lancastera
  • Oslnivou krásu Claudie Cardinalové

Koncert hereckých hvězd na pozadí divokého Mexika si užijte s westernem Profesionálové. Prima jej vysílá v pátek ve 22:15 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.