Seriály a filmy

19. února 2015 11:43

Gabriela Gabrielová

Z Jean-Claude van Damma se v pátek stane Živý terč

Jean-Claude van Damme se pokusí překazit krutou hru na život a na smrt. Film Živý terč připomene slavného herce v největší kondici a zároveň ukáže, jak se dovedně s americkým prostředím poprvé vypořádal oceňovaný čínský režisér John Woo. Zcela bez problémů to ale nebylo. Na Primě to uvidíte v 22.25.

Na první pohled vypadá Živý terč – i díky svému názvu – jako možná další bezduchá střílečka. To by ale na ní studiu Universal tolik nezáleželo. Hlavní osobou byl bezesporu Jean-Claude van Damme, tou ale mnohem důležitější pro celý film se stal čínský režisér.

Vedení filmového studia si na režisérský post doslova vyžádalo Johna Woo. Po úspěchu jeho velmi drsné čínské gangsterky The Killer, kdy se rázem stal synonymem pro propracované násilné thrillery, se zdálo, že právě on by mohl usazená schémata amerických akčních filmů trochu provětrat.

Po příjezdu z Hong Kongu se čínský návštěvník probíral scénáři, až jeho oko padlo na Živý terč. Zaujala ho prostá a zároveň silná myšlenka a základní zápletka děje, na které se dalo stavět dál. Dcera chce zachránit svého otce, který se stal živým terčem v kruté hře bezcitných zabijáků a pomoci jí může jen schopný odvážlivec. Moc se mu líbilo, že konečně našel scénář, který byl tak vzdálený jeho dřívějším filmům. Zároveň však prohlásil, že i když je scénář málo „woo-ovský“, jeho vizuální ztvárnění bude hodně „woo-ovské“.

Z natáčení se ale pro Wooa stal horor! A nejen pro něj. Studio dalo jasně najevo, že snímek musí být ve své hrubé podobě hotový do 74 dnů. Na natáčení v New Orleans tak měl Woo jen 65 dní. Navíc si režisér musel vzít za své zmírnění násilných scén, aby nebyly tak divoké jako v jeho čínských filmech. Tím ovšem zběsilá jízda natáčení nekončila. John Woo zvládal v té době z angličtiny opravdu jen ty nejnutnější a nejběžnější fráze, a tak na place dlouho trvalo, než se všichni dohodli, jak má vlastně natáčená scéna vypadat.

Nejtěžší domluva byla s hlavním kameramanem Russellem Carpenterem. Jak mu vysvětlit nuance toho, jak si z pohledu režiséra přál, aby scéna vypadala? Bylo to někdy tak obtížné, že Woo rezignoval a nechal to na Carpenterovi. I když se může zdát, že si nakonec čínský host pod sebou neznalostí angličtiny podřezával mezi natáčecím štábem pomyslnou větev autority, herec Lance Henriksen to v jednom rozhovoru zcela popřel. Sice uznal, že Woo nebyla nejsilnější osobnost natáčení, ale požíval mezi lidmi na place neuvěřitelný respekt.

Woo nakonec své drsné thrillerové vidění nezapřel až tak, jak si vedení studia přálo, ba naopak. Některé přestřelky byly tak nebezpečné, že si kameramani museli pořídit na své kamery ochranné štíty z plexiskla. V jednom záběru Jean-Claude dokonce vyprázdní zásobník přímo do kamery. Aby nebyla zničena, musela být usazena ve speciálním zařízení, které pak vtipálci ve štábu nazvali „Woo-woo mašinka.“

Jean-Claude van Damme se v době natáčení Živého terče nacházel na svém filmovém vrcholu, točil jeden film za druhým. Muže uchvacoval bojovým uměním, ženy zase mužnou krásou. Skvělá doba, zdá se, ale pro Jeana-Clauda to zas až takové blaho nebylo. Aby vydržel nepřetržitý koloběh natáčení, spadl do závislosti na kokainu. Až po několika letech si byl ochoten přiznat svou slabost a rázně s ní skoncovat. Je mužem činu. A tak tomu bude i v tomto filmu.

V neděli tak na vás čeká to nejlepší, co dokázal van Damme na plátně a co navíc živě okořenil východním viděním akčního spádu filmového vyprávění čínský nováček Hollywoodu. Živý terč vám nedá vydechnout. Záchrana otce křehké dívky pod taktovkou Johna Wooa a s Jeanem-Claudem v plné síle začíná na Primě v pátek ve 22.25.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.