Zákulisí filmu Maturita, který ve čtvrtek vtrhne do kin!

Už ve čtvrtek 21. 11. má v kinech premiéru nová česká komedie Maturita. O čem je a koho v něm uvidíte? Přinášíme vám zajímavosti z natáčení.

Vznik filmu popisuje jeho scenárista a režisér Tomáš Houška takto: "Maturitu jsem kdysi napsal jako pokračování Gymplu. Scénář vznikl v hrubých rysech v době, kdy šel do kin film Gympl. Napsal jsem tehdy trojdílné pokračování příběhů party gympláků z velké části vycházející z mého předchozího učitelování. Jenže mezitím herci zestárli, a tak jsem v Maturitě hrdiny přepsal a od Gymplu odstřihl. I proto je maturita hravější, jasnější, s řadou crazy momentů, prostě klasická komedie," říká autor.

Děj filmu se točí kolem studenta gymnázia Martina, počítačového nadšence, který se vsadí s kamarády, že se nabourá do ministerského serveru a stáhne zadání maturitních otázek. A protože často není zcela v realitě, vsadí se evidentně dřív, než domyslí, jak to chce udělat. A navíc není jediný, kdo se snaží server nabourat. Jak to dopadne? Chvílemi přestává být úplně jasné, kdo je tady lump a kdo udělá vlastně docela záslužný skutek...

Podívejte se na trailer k filmu Maturita:

Hlavní role ve filmu ztvárnili mladí herci: Tomáš Polák, Michaela Doubravová, Tomáš Materna, Denisa Nesvačilová, Ondřej Malý, Karin Krausová.

"Při obsazování jsem zkusil něco možná riskantního, ale podle mě správného, a sice, že jsem nehledal žádné mediálně provařené tváře, ale zkusil najít herce, kteří mi budou nejlépe pásnout do charakteru postav. Pro většinu z nich je to první role v celovečerním filmu. A doufám, že pro některé z nich to bude zasloužený start do divácké přízně, jsou mezi nimi herci, o kterých ještě budeme slýchat," pokračuje scenárista a režisér nového snímku Maturita.

Hudbu pro film skládal jedenadvacetiletý Tomáš Cibor a spoustu písniček zpívají i samotní herci.

"Míša Doubravová zpívá muzikál, Lucka Bakešová s Žofií Dařbujánovou jsou zpěvačky, Martin Simandl (hraje ředitele) je bubeník, vysvětluje Houška.

Podívejte se na hudební ukázku:

Většinu štábu tovořili studenti písecké filmové školy ve věku kolem 20 let. Pro většinu z nich to byl úplně první celovečerní film, na kterém pracovali.

Jak dopadla jejich filmová Maturita? Uvidíte v českých kinech od 21. listopadu 2013.

Další zajímavosti filmu Maturita:

 • První kapka padla 21. 3. na maturitním plese Mensa gymnázia. Scény z maturitního plesu jsou natáčené v průběhu skutečného maturitního plesu.
 • Poslední klapka padla 8. 8. ve sklepení jednoho domu na Vinohradech, je to scéna, ve které čtveřice útočí na server sbíječkou.
 • Maturita se natáčela 25 natáčecích dní.
 • Míša Doubravová velkou část natáčení dělila svůj čas s muzikálem, který se zkoušel o pár ulic od filmové školy, během natáčení přebíhala mezi natáčením a zkušebnou. Školu, kde budeme natáčet, jsme vybírali mj. tak, aby to bylo možné.
 • Maturita se původně měla točit v Ostravě, ale komplikované závazky herců, kteří jsou napříč z celé ČR, to nedovolily.
 • Za filmem nestojí žádné velké firmy, není v něm ani koruna od státního fondu, České televize atd. Je financovaný čistě z peněz producenta a režiséra a partnerů a investorů.
 • Rozpočet byl necelých 7 milionů.
 • Na ministerstvu i ve škole ve třídách pokaždé visí jiná fotografie prezidenta.
 • Jeden z adminů, kteří objeví řádění na serverech, je skutečný admin datacentra Master Internet, kde se záběry z datacentra natáčely.
 • Ochranku si zahrála parta skutečných strážných z agentury Čechymen.
 • Pošuk do fyziky Martin, který se objevuje už v knížce Graffiti a ve scénáři Gymplu, má reálnou předlohu v jednom ze studentů, kterého režisér Tomáš Houška kdysi učil.
 • Roboty a theremin v Martinově bytě sestavil „robotman“ Stanley Povoda. Stanley Povoda má kapelu robotů, s nimiž pořádá po celém světě show a koncerty.
 • Jeden z bytů, ve kterých se natáčelo, patří skutečnému hackerovi.
 • Karin Krausová, která hraje „barbínu“ Alenu byla, donedávna televizní reportérkou, mj. mihne se v Kameňáku 4.
 • Lucie Bakešová, která hraje začínající učitelku hudebky, zpívá v muzikálu Rent, s kapelou Dekolt a v revivalu Alanis Morissete.
 • Tomáš Polák, který hraje Martina, jinak vede modelingovou agenturu T-Models.
 • Maturita má už napsané pokračování, větší prostor v něm mají trochu jiné postavy než Markéta s Martinem, ale ani ti nám nezmizí.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.