Zákulisí natáčení velkofilmu Titanic: extrémní hra s detaily a čísly!

Na Prima love uvidíte v neděli večer jeden z nejúspěšnějších snímků všech dob. Železný Jim, neboli režisér James Cameron, je perfekcionista. A tak se snímek hemží milionem zajímavých detailů a her s čísly!

Sedmnáctiletá aristokratka Kate Winsletová se krátce před svatbou s nemilovaným boháčem zamiluje do sympatického chuďase Leonarda DiCapria. Jejich láska překoná třídní rozdíly, ale nepřežije nejtragičtější zkázu nejslavnější lodi světa.

Když na to přijde, režiséra Jamese Camerona překoná zase jedině James Cameron. Svého času nejnákladnější film všech dob Terminátor: Den zúčtování sesadil z trůnu Titanic. Navzdory Cameronovu odhodlání se počítalo s nejkolosálnější filmovou katastrofou ne nepodobnou tragickému potopení „nepotopitelného“ lodního kolosu. Jenže Titanic se stal miliardovým hitem, do výšin vynesl nejen vrak lodi, ale i herecké kariéry Leonarda DiCapria a Kate Winsletové a byl nejvýdělečnějším filmem všech dob.

Dokud Cameron nenatočil Avatar

Veškeré scény, jež se odehrávají v osudném roce 1912, zabírají přesně dvě hodiny a čtyřicet minut. Tak dlouho totiž trvalo, než skutečný Titanic definitivně pohltily mrazivé vlny. Mezi (pozdním) varováním hlídky a kolizí lodi s ledovcem navíc ve filmu uběhne 37 vteřin – tedy stejná doba jako na začátku skutečné katastrofy.

Ani jedno není náhoda

Pozornost věnovaná detailům Camerona proslavila a pomohla mu vysloužit novou přezdívku. Železný Jim trval na výstavbě stoprocentně přesných kulis, film prošpikoval skutečnými historickými postavami, osobně mluvil se stopadesátkou herců ve vedlejších rolích, aby jim o nich prozradil podrobnosti, a během příprav na natáčení se dokonce ve speciální mini ponorce potopil k dlouho nedostupnému vraku lodi. Zkušenost později zopakoval a zúročil v dokumentu Tajemství Titaniku 3D.

Naopak pokud jde o hlavní hrdiny Jacka Dawsona a Rose DeWittovou Bukaterovou, režisér a scenárista v jedné osobě trval, aby šlo o vyloženě fiktivní postavy. Až po dokončení filmového Titaniku se dozvěděl, že na palubě lodi se plavil (a během katastrofy nešťastně utonul) jistý J. Dawson. Jednalo se o Josepha Dawsona narozeného v září 1988 v irském Dublinu. Jeho tělo bylo vyloveno a dnes je pohřbené na hřbitově Fairview Lawn v Nova Scotia s mnohými dalšími utonulými z Titaniku. Jeho hrob s číslem 227 se stal nejnavštěvovanějším místem na celém hřbitově.

Scénář nečetli, ale rovnou šli do toho

Leonardo DiCaprio i Kate Winsletová se zavázali hrát ve filmu, aniž by četli scénář. Oba přesvědčil Cameronův stopětašedesátistránkový nástin děje. Filmovému studiu 20th Century Fox režisér nastínil film ještě jednodušeji – jedinou větou jako „Romeo a Julie na Titaniku“. Natáčení bylo náročné, Kate Winsletová dostala kvůli ledové vodě zápal plic a málem od projektu utekla.

Podobné články

Ale i zábavné: když se Winsletová dozvěděla, že ji DiCaprio uvidí nahou, aby prolomila ledy, hned při prvním setkání se mu bleskově odhalila před očima.

Titanic je prvním filmem oceněným Oscarem v kategorii Nejlepší film, který napsal, režíroval a produkoval jeden a ten samý člověk. Kromě dvou Oscarů pro Camerona (druhý za režii) si Titanic vysloužil další deset sošek mimo jiné v kategoriích Nejlepší hudba, Nejlepší původní píseň nebo Nejlepší kamera. Zároveň je však jediným filmem s jedenácti Oscary, který nebyl oceněný ani v jedné herecké kategorii.

Podívejte se na Titanic v neděli ve 20:15 na Prima love!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.