22. dubna 2016 01:05
Iva KropáčkováZáporné úroky: Začnou je banky účtovat? A co by to znamenalo?
Stále více se mluví o záporných úrokových sazbách, které využívají centrální banky ke zlevnění měn, jež spravují. Příčinou je skrytá měnová válka napříč kontinenty o to, kdo a co dokáže levněji vyrobit a draze prodat. Záporné sazby ale začínají zvažovat i běžné banky...
Aktuální základní úroková sazba Evropské centrální banky je na rovné nule. Další klíčová úroková sazba banky je pak depozitní, která činí -0,4 procenta. Záporná depozitní sazba znamená, že komerční banky musí za uložení peněz u Evropské centrální banky této bance platit. Toto je princip takzvaných záporných úrokových sazeb, o nichž je stále více slyšet i ze strany běžných komerčních bank. A nemusí to být vždy jen kvůli tomu, že by chtěly záporné úrokové sazby rovnou aplikovat na vklady svých klientů, ale i o to, čím dorovnají ztráty z toho, že musejí platit za ukládání peněz jejich klientů u Evropské centrální banky.
DOPORUČUJEME: Najděte si tu nejvýhodnější hypotéku na trhu. Úroky od 1,69 %
Jak to vidí ekonomové?
Řada ekonomů dnes už běžně spekuluje, že v okamžiku, kdy centrální banka uplatní záporné úrokové sazby, tak ty běžné banky zvednu sazby u úvěrů i hypoték a zvýší bankovní poplatky. A nevyvracejí ani možnost, že se klienti bank dočkají záporných sazeb na běžných účtech. To, že tyto spekulace nejsou čirou futurologií, dokazuje i současná reálná debata, zda nebo spíše kdy k záporným úrokovým sazbám přistoupí i Česká národní banka. Například podle člena bankovní rady Jiřího Rusnoka Česká národní banka prý nebude brát při svém rozhodování o možném zavedení záporných sazeb deposit ohledy na to, jestli jsou někteří aktéři trhu na tento krok připravení nebo ne.
Domácnosti zatím můžou být v klidu
Co z toho vyplývá? Například studie Banky pro mezinárodní platby (BIS) uvádí, že banky v zemích, kde centrální bankéři srazili sazby do záporu, začaly účtovat záporné sazby velkým vkladatelům, tedy podnikům. Na domácnosti nebo drobnější vkladatele si ale „netroufly“.
Záporné úroky = Větší utrácení
Jedním z důvodů, proč si někteří centrální bankéři myslí, že záporné úrokové sazby prospějí ekonomice, je podnícení ochoty domácností více utrácet a tedy méně spořit. Jsou o tom přesvědčeni někteří ekonomové. Protože v momentě, kdy klienti dají peníze do banky, ta místo, aby je zhodnotila, jim z nich v případě záporných úrokovových sazeb naopak vezme. „To by samozřejmě nahrávalo větší spotřebě a možná i dalšímu zadlužování. Klienti by ale měli mít vždy na paměti, že prvním krokem před sjednáním jakéhokoli úvěru musí být porovnání nabídky od bank přesně podle těch parametrů, jako nabízí náš porovnávač hypoték či spotřebitelských úvěrů. Jedině tak mají šanci sjednat si ten aktuálně nejvýhodnější úvěr a ušetřit za poplatky. Jestli si ho pak sjednají či nikoli, je už na nich,“ říká analytik Prima Rádce Michal Koubek.
Podobné články
Hrozí spíš zdražení hypoték
Tak jako tak by si podle něj každý, kdo například uvažuje o hypotéce, měl pospíšit. Jestliže komerční banky ztratí zisky z ukládání peněz svých klientů u centrálních bank a nepřinesou jim je ani takzvané konzervativní investice na finančních trzích, docela jistě si ztráty budou chtít vynahradit na svých klientech. „Může se stát, že banky sáhnou ke zvyšování poplatků nebo ke zvyšování komerčních sazeb třeba u hypoték. Nemyslím si však, že by si troufly účtovat lidem záporné úrokové sazby na jejich vklady, to by totiž s největší pravděpodobností znamenalo masivní run na banky, protože asi jen málokdo by byl ochotný posílat bance peníze, platit ji za to, a ještě si nechávat peníze strhávat kvůli záporným úrokovým sazbám,“ uzavírá Koubek.
NÁŠ TIP: Uvažujete o hypotéce? Zjistit, jestli na ni vůbec máte, vám v první řadě pomohou jednoduché kalkulačky. I my jednu takovou máme. Oslovili jsme banky na našem trhu a jejich nabídky najdete ve srovnávacím kalkulátoru. Všechny hypotéky najdete na jednom místě, nic to nestojí. Naopak veškeré porovnání je zdarma a vy navíc získáte okamžitý přehled, ze kterého můžete vybírat, nebo si alespoň situaci ujasnit. Celé porovnání vám zabere asi minutu.
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...
Ve spolupráci s Porovnej24.cz