Seriály a filmy

2. října 2018 12:21

Gabriela Gabrielová

Zlodějka knih aneb takové hollywoodské Musíme si pomáhat

Vysoce hodnocený snímek o dětské nevinnosti na pozadí druhé světové války natočený podle románového bestselleru stejného jména. Skvěle zahraný, citlivě zfilmovaný, zahraje vám na lidskou strunu. Dívejte se v pátek od 21.45 na Primě.

Příběh zasazený do období druhé světové války se odehrává v Německu roku 1939 a sleduje osud hlavní hrdinky, devítileté dívky jménem Liesel (Sophie Nélisse). Jak dospívá, uvědomuje si Liesel, že svět, ve kterém žije, má daleko k dokonalosti. Její nová pěstounská rodina tvořená maminkou Rosy (Emily Watson) a tatínkem Hansem (Geoffrey Rush) ji sice miluje nade vše a snaží se dělat vše pro to, aby Liesel v novém prostředí zapadla, ale spolužáci ve škole si z ní utahují, protože neumí pořádně číst. Liesel se proto rozhodne situaci změnit a s umíněností vlastní dětem se pustí do učení.

Získá k tomu dobrosrdečného spojence, tatínka Hanse, který se s Liesel učí dny i noci a společně přečtou dívčinu první knihu – Hrobníkovu příručku, kterou Liesel tajně „odnesla“ z pohřbu svého bratra. Postupně se také spřátelí s Maxem, židovským uprchlíkem, kterého rodiče ukrývají před nacisty ve sklepě a který ji rovněž povzbuzuje ve čtení a touze po vzdělání. Mění se i její vztah k mladému sousedovi Rudymu, který Liesel sice škádlí a dobírá si ji, ale přitom se do ní zamiluje. Dobu plnou strádání a utrpení tak všichni společně překonávají pomocí knih, které Liesel potají bere v knihovně místního starosty a rozdává je náhodným lidem. A postupně se naučí nejen vážit si síly slov, ale i moci nad nimi.

Možná jste o filmu Zlodějka knih netušili, že…

  • Představitelka hlavní role, Sophie Nélisse, pochází z Kanady a mluví plynně jak anglicky, tak francouzsky. Dívka pro roli Liesel se velmi intenzivně hledala po celé Evropě, Spojených Státech i Austrálii. Sophii nakonec doporučil sám autor knižní předlohy.
  • Sophie Nélise trénovala od 3 let gymnastiku a v době uvedení filmu dosahovala národní úrovně. Když jí zavolal s agent s nabídkou na roli, Sophie se právě připravovala na olympiádu v Riu. Kvůli zranění však její účast padla, Sophie nabídku přijala a do natáčení se podle svých slov naprosto zamilovala.
  • V době uvedení snímku jí bylo 13 let.
  • Film byl natočený podle románu mladého australského spisovatele Markuse Zusaka. Zlodějka knih se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 40 jazyků a u nás vyšla v roce 2009 (čtyři roky po jejím vydání v Austrálii). Markus se při psaní nechal inspirovat vyprávěním své matky, která prožila druhou světovou válku v Mnichově a některé pasáže jsou tak založeny na skutečných událostech. Román získal četná ocenění ze stran kritiků i čtenářů – a to jak ve spisovatelově rodné Austrálii tak v Evropě, Asii či Jižní Americe. Více než šest let se držel na žebříčku bestsellerů New York Times. Režie: Brian Percival Předloha: Markus Zusak (kniha) Scénář: Michael Petroni Kamera: Florian Ballhaus Hudba: John Williams Hrají: Sophie Nélisse, Geoffrey Rush, Emily Watson, Nico Liersch, Ben Schnetzer, Joachim Paul Assböck, Carina Wiese, Kirsten Block, Georg Tryphon, Rafael Gareisen Uvedení do kin: 2013
Sdílejte článek
Štítky 2 světová válka drama válečný

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.