Seriály a filmy

13. ledna 2017 00:55

Iva Kropáčková

Zranili jste se na neodklizeném chodníku? Na odškodnění nárok máte, ale ne vždy

O problémech, které přináší nečekaná sněhová nadílka, by se dala napsat spousta knih...

Zasněžené chodníky by měly být uklizené, často ale nebývají. Spousta lidí se v minulých dnech na neudržovaných chodnících dokonce zranila. A někteří tak vážně, že teď několik měsíců nepůjdou do práce. To je i případ paní Evy. Na zmrzlém povrchu chodníku uklouzla a kvůli tomu se na nejbližší dobu stane invalidní vozík jejím nejméně oblíbeným dopravním prostředkem. "Při tom uklouznutí jsem si zlomila kotník. A teď ta předběžná úvaha je tři měsíce," říká.

Je třeba zajistit dokumentaci

Paní Eva ale uklouzla na chodníku, který má být udržovaný. Má proto nárok na zaplacení škody ze strany vlastníka chodníku, kterým bývá většinou obec. Stejně tak pokud by se stalo i vám, že se na neupraveném chodníku zraníte, měli byste rozhodně o odškodnění přemýšlet. Může se totiž snadno stát, že na neschopence zůstanete i několik měsíců. Jak v takových případech postupovat? "V podstatě potřebujete zajistit důkazy, které vám k tomu odškodnění dopomůžou. Může se vlastně jednat o fotografie, které pořídíte na místě té nehody, případně potom zajistit si nějaké svědky," radí Eva Jurčíková ze společnosti podporující zraněné chodce. Svědky můžou být například záchranáři nebo kolemjdoucí, kteří vám pomáhali po pádu. Pokud je to ve vašich silách, zaznamenejte si i to, jak chodník v danou chvíli vypadal a kolik bylo hodin.

Královská náhrada - teoreticky

Odškodnění by v případě zranění na chodníku mělo přinést slušnou náhradu. Záleží na tom, v jakém je dotyčný člověk postavení. V případě, že jde o důchodce, který již nepracuje, se může jednat o desítky tisíc korun. Ale když jde o pracujícího člověka, který několik měsíců musí být doma, jde kvůli ušlé mzdě o částky o několik řádů vyšší - i ve stovkách tisíc korun.

Prokázat odpovědnost je těžké, někdy nemožné

Prokázat odpovědnost vlastníka nemusí být ale úplně snadné, někdy tomu napomáhá i zákon. Vlastník chodníku se totiž může své odpovědnosti zprostit, pokud prokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit. Klasickým případem je situace, kdy nad ránem začne padat mrznoucí déšť a za hodinu poté na namrzlém chodníku někdo uklouzne a zraní se. V takovou chvíli totiž nebylo v možnostech obce chodník uklidit tak, aby byl bezpečně schůdný. Velmi tedy záleží na okolnostech zranění. Chodec by se také měl na chodníku pohybovat tak, aby bylo zranění co nejméně pravděpodobné.

Obce odpovědnost často odmítají

Nicméně praxe při uplatňování nároků vzniklých úrazy na chodníku je podle webu Pravniprostor.cz taková, že obce nejsou při mimosoudním jednání příliš vstřícné. V předžalobní fázi se tak prý daří vyřešit jen minimum případů. Obce se obvykle snaží zprostit své odpovědnosti. Někdy možná dokonce spoléhají i na to, že občané na náležitou finanční kompenzaci raději rezignují. Pokud tedy vznikl nárok na odškodnění, tedy bylo by prokazatelné, že obec je zodpovědná za daný úraz, pak nezbývá nic jiného než se obrátit na soud. Na mnoha místech republiky sníh díky oblevě teď částečně slezl a chodci tak byli relativně v bezpečí. Už za pár dní má ale zase začít mrznout a sněžit. A celá situace se může opakovat.

DOPORUČUJEME:>>> Chcete sjednat životní/úrazové pojištění? Pomůžou vám odborníci Prima Rádce. Kontaktovat nás můžete na info@prima-radce.cz nebo na čísle 810 811 812.

Ve spolupráci s reportérem Zpráv FTV Prima Karlem Rychlým

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.