Seriály a filmy

26. října 2016 01:00

Iva Kropáčková

Zvěř na silnici: Teď ke srážkám dochází nejvíc. Co v takové situaci dělat?

Každý rok se stane průměrně více než pět tisíc nehod, které způsobí zvěř vběhnutím do silnice. Pojišťovny pak řidičům za škody vyplácejí desítky tisíc korun...

Nejvíc případů střetů aut s lesní zvěří evidují pojišťovny dlouhodobě právě v říjnu a listopadu. Druhým rizikovým obdobím je pak jaro, konkrétně duben a květen. "Největší riziko střetu se zvěří dle našich informací hrozí celoročně mezi 5. a 6. hodinou ranní, v zimě pak kolem 17. hodiny odpolední a v letních měsících mezi 21. a 22. hodinou večerní," uvádí mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová. V policejních statistikách je „lesní a domácí zvěř“ dokonce vedena z pohledu příčiny dopravních nehod na druhém místě hned za řidičem motorového vozidla. Za jednu takovou nehodu proplácí pojišťovny dlouhodobě poškozenému řidiči průměrně asi 43 tisíc korun. Celkově za všechny nehody je to více než jedna miliarda.

Online pororovnávač AUTOPOJIŠTĚNÍ: Srovnejte ceny a podmínky během několika minut z pohodlí domova...

Střet se zvěří může krýt i povinné ručení

Náhradu škody můžete vždy uplatňovat v případě, že máte sjednané havarijní pojištění. Někdy je ale jako benefit poskytováno krytí tohoto rizika i v rámci povinného ručení. Podle statistik jedné z pojišťoven už řidiči uplatňují škodu více z povinného ručení než z havarijního pojištění. Informaci o tom, jestli vaše povinné ručení kryje riziko střetu se zvěří, najdete v pojistných podmínkách u smlouvy s vaší pojišťovnou. Podle Kotyrové výplata pojistného plnění v tomto případě nemá vliv na škodní průběh pojištěného. To znamená, že nepřijdete o svůj bonus.

NÁŠ TIP: Chcete-li se při/pojistit proti střetu se zvěří, kontaktujte finanční odborníky na info@prima-radce.cz. Pomůžeme vám najít nejvýhodnější nabídku a pojištění efektivně nastavit.

3 kroky, co dělat při takové nehodě?

"Za škody na autě způsobené střetem s lesní zvěří neodpovídá žádný konkrétní subjekt, neexistuje tedy ani nikdo, po kom by bylo možné vymáhat náhradu škody," vysvětluje Marcela Kotyrová. Tu vám za určitých podmínek proplatí pouze pojišťovna.

  1. Pokud autem srazíte zvěř, musíte nehodu ale ohlásit policistům. Ti pak vyrozumí příslušné myslivecké sdružení, které zajistí odvoz mrtvé zvěře z místa události. Pokud byste sraženou zvěř z místa nehody odvezli a nechali si ji, může to být hodnoceno jako trestný čin krádeže. Sražené zvíře je majetkem mysliveckého sdružení, které má v místě nehody svůj revír.
  2. Po srážce se zvěří pořiďte fotodokumentaci poškozeného auta i zvěře, případně zajistěte další důkazy, které prokážou, že příčinou poškození vašeho vozu je střet se zvěří.
  3. Poté konktaktujte pojišťovnu, pokud máte sjednané takové pojištění, které střet se zvěří kryje.

NENECHTE SI UJÍT: Pro všechny řidiče...

SPECIÁL Prima Rádce

– vše o pojistkách na auto, správné nastavení smlouvy, úspory

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

Finanční poradna: ENERGIE, HYPOTÉKA, POJIŠTĚNÍ, PŮJČKY, MOBILNÍ TARIFY, PENZE, SPOŘENÍ... Máte dotaz z jakékoliv finanční oblasti? Chcete ušetřit? Chcete vědět, jak efektivně nastavit smlouvu nebo najít výhodnější finanční produkt? Ptát se můžete zde.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.