Zvládnou ostatní soutěžící z Prostřeno! dnešní hubatou hostitelku?

Dagmar, Věra, Jana, Míša a Jarmila je pětice jihočeských žen rozdílných osudů a charakterů, které se sejdou u jednoho stolu. A jen jedna z nich vyhraje krásných 50 000 korun. Tento týden to nebude tolik o gastronomii, jako spíš o taktice. Povinný úkol ovlivní doznívající Velikonoce.

Jihočešky musí různým způsobem zpracovat vařená vejce. Na jídelníčcích budou též závitky, řízky či plátky masa a k nim převážně brambory šťouchané, občas dost maštěné. Vynoří se jedno silné téma, které k hostitelské show nepochybně patří a divákům občas určitě bleskne hlavou.

Je vhodné se na slavnostní večeři navléct do tepláků? Věra si myslí, že ano: „Kdybych přišla v pytli, je to jedno, já jsem tady kvůli jídlu.“ Míša a jinak pozitivní a smířlivá Dagmar soudí opak. „Taková kvočna,“ tvrdí o ní Věra. „To já jsem takový kohout,“ charakterizuje se. „Je fakt, že někdy prudí, ale kdyby tady nebyla, tak by bylo mrtvo,“ uvědomuje si Dagmar.

Jana se střetů neúčastní a má pocit, že plýtvá energií pro lidi, kteří to ani neocení. To se ale teprve ukáže, protože i když tento týden padne snad poprvé v soutěži pouhý jeden jediný bod, přece se na jihu Čech někdo bude smát jako poslední…

Dívejte se každý všední den od pondělí do pátku v 18 hodin na Primě na Prostřěno!

Úterý: hubatá cukrářka Věra (29)

Věra je mnohem živější, emotivnější a ráznější než zbytek jihočeské partičky, také se ale umí dojmout k slzám, když si vzpomene na svoji půlroční dcerušku. Jana se bojí, že ve Věřině malém bytě zavládne chaos. Hostitelka chce trochu rozproudit zábavu a zeptá se „na chlapy“, ale zatím vyvolá spíš rozpaky.

Víno otevírá pomocí vařečky, je to atrakce a další pokus o prolomení ledů, i když se u toho celá zmáčí. Domácí bude jemný předkrm žervé a chléb. Velikonoční nádivka spíš lépe vypadá, než chutná, lákavě vypadají i „povinná“ plněná vajíčka se sušenými rajčaty. Hlavní jídlo chutná všem, krkovička se jen rozpadá a šťouchané brambory jsou lepší než včera.

Zábava je tentokrát opravdu zábava s harmonikou a tanečkem a pravidelní diváci pořadu Prostřeno! se mohou těšit i na dva staré známé. Jedním z nich je Věřin přítel, který už v pořadu vařil. Přestože vyučená cukrářka ráda peče, svým kolegyním připraví domácí zmrzlinu s ovocem. Z hubaté Věry je v úterý pozorná hostitelka, ocení to soupeřky?

Podívejte se, jak se Věra "dobývala" do láhve vína:

Středa: klidná síla Jana (36)

Sympatická a usměvavá Jana se do pořadu přihlásila po tříletém přemítání a její blízcí si prý o ní kvůli tomu myslí, že se zbláznila. Možná změní názor, až uvidí její suverénní výkon před kamerou. Na Věru je ale v Janině příjemném bytě moc klid.

U stolu trpí, nudí se a nebaví se, chce, aby se kolegyně víc projevily. „Tak co, vy spící panny?“ provokuje. „Začala rejpat jak prase na poli,“ naštve Míšu, která se umí bránit. „Ty jsi z toho statku, tam to všechno chrochtá a bučí,” oplatí to Věře, která je přitom z paneláku. „Typickej blonďatej humor,“ odsekne soupeřka. Ty dvě se prostě nemusí, ale Janě večeři nezkazí.

Hostitelka se nenechá rozhodit, ani když Věra zkritizuje její lahůdkový vrstvený salát, kam přišly čerstvé suroviny, ale i ananas a kukuřice z plechovky. Takové kombinace považuje Věra za „gastroporno“. Hlavní chod je další variací na plněný závitek se slaninou a sýrem, tentokrát z krůtího masa, „indická kaše“ je skoro stejná jako ta Dášina v pondělí, jen je v ní kromě česneku ještě kari.

Bruselské kostky jsou Janinou nejosvědčenější sladkou tečkou a zdá se, že nepřeháněla. Ve středu se také od Míši dozvíme, k čemu všemu se dá využít želatina. Budete se divit, prý jsou po ní krásně nadýchané vlasy…

Čtvrtek: smutná slečna Míša (19)

„Myslím si, že v soutěži budu působit jako naprostá mrcha,“ uvědomuje si jinak hodná samoživitelka, která se do soutěže přihlásila kvůli výhře. „Tomu podmiňuju i to svoje chování a bodování,“ dodává. Mladičká maminka bydlí s dvouletou dcerkou v azylovém domě a peníze by se jim moc hodily. Proto vaří v bytě, kde žije její maminka se sestrou, čímž si vyslouží první kritiku výbušné Věry.

Míša moc nemluví, když se ale ozve, umí být i vtipná. „Jestli tohle ztuhne, tak si pořídím další dítě,“ zaklíná želatinu v povinném receptu na vejce v rosolu. Výsledek vypadá dost nevábně a nelíbí se soupeřkám ani hostitelce. „Prdnu tam ty nudle, prdnu tam tu zavářku,“ moc se nepárá s přípravou kuřecího vývaru nezkušená kuchařka. Polotovar v podobě játrové zavářky ji ale bude stát body. Není totiž sama, kdo boduje proklatě nízko… Navíc caprese se sušenou bazalkou je plné oleje.

Plněná kuřecí kapsa doprovází šťouchané brambory, z nichž teče omastek a jsou studené „jak led“. Věra Míše vrátí údajně špinavou sklenici a hostitelka ji vyzve, ať si ji jde tedy sama utřít. Jak to dopadne? Kdo tuhle přestřelku vyhraje? Potlesk si nakonec Míša vyslouží za vlastní ukázku breakdance a moučník s poetickým názvem zakysánek.

Pátek: zakřiknutá Jarmila (27)

Dvojnásobná maminka Jarmila se moc nevyjadřuje a drží se zpátky. Jana proto neví, co si o ní má myslet. „Patlá se v jídle,“ tvrdí Věra, nikdo proto netuší, co Jarmila ráda jí a míní vařit. Žádné velké překvapení se ani v její velké venkovské kuchyni nekoná, konečně však nebudou brambory, ale hurá! – rýže… Jana, která pořád očekává nějakou kulinářskou pecku, bude stejně zklamaná.

Na jídelníčku je další vývar, tentokrát vepřový s domácími knedlíčky – polévka je však bohužel studená. Domácí jsou i vypečené bagetky trojí chuti. U průměrných „vepřových plátků pod sýrem“ ženy marně hledají zmíněný sýr, který se rozpustil v řídké omáčce. Snad jen Míša řezy mají krůček k dokonalosti.

Věra nezklame svým poněkud teatrálním entrée; ve finále přijde v doprovodu vidlí. „Protože podle Míši patřím do kravína mezi krávy, přinesla jsem si vidle,“ utahuje si sama ze sebe. Pak ji ale humor přejde. Další řeči o opraných teplácích ji vedou k zásahu Míšina nejcitlivějšího místa. Prý proto, že ještě nikdy nejedla krůtu, nemůže dobře vychovat svou dceru.

„Sorry, jsi blondýna a je to na tobě hodně vidět. Drž hubu, neskákej mi do řeči! Pro mě je utrpení s tebou sedět u stolu!“ Tenhle verbální útok mladou maminku skutečně zvedne ze židle a Míša, které je to líto, radši odejde, protože prý nechce být sprostá. Usmíří holky vzpomínka na ztracené dětství při hře Země město?

Viděli jste: Pondělní pozitivně naladěná Dagmar (52)

Dášino menu vypadá slibně, ale zkušená kuchařka přesto působí zakřiknutě a ustrašeně. Má obavy, jak bude probíhat ryze dámský týden, ženy umí být pěkně soupeřivé, občas i zákeřné. Paní Dagmar miluje svého pejska, dnes mu ale bude muset odpustit – kritická Věra našla v jídle chlup. Prý dokonce tři – a nenechá si to pro sebe.

Věra je totiž na chlupy vysazená. Našla ho v těstovinovém salátu s kuřecím masem a domácími rohlíčky. Bramboračka s houbami je pro paní Janu největší kulinářský zážitek z celého týdne, plněný řízek je pro zbytek osazenstva překombinovaný, jako náplň by prý stačily sýr a šunka, nakládané okurky jsou přebytečné. Kritiku si vyslouží i údajné šťouchané brambory, což je česnekem ochucená kaše.

Už od pondělí je jasné, že se bude hrát a soutěžit o sto šest… Ale Dáša se z toho nesloží: „Mám ráda tanec, mám ráda svobodu, mám ráda zpívání, mám ráda život,“ vyzná se bývalá zdravotní sestra, která překonala vážnou nemoc.

Komu nechutnala polévka u Dagmar?

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!