Volební model roku 2017

Volební model roku 2017

Připravili jsme pro Vás souhrn volebních modelů k volbám roku 2017, které jsme použili při sestavování předvolebních Partií. Uzávěrka pro pozvání hostů byla 19.9., použili jsme proto průměr tří průzkumů, a to SANEP - srpen, Median - srpen a Phoenix - září. Nahlédnout pak můžete i na další průzkumy, které ale vyšly až po uzávěrce určené pro volbu hostů.

1. Volební model MEDIAN – srpen 2017

„Favoritem voleb do Sněmovny by v současnosti bylo hnutí ANO. Jeho podpora oproti červenci klesla o 1 procentní bod, ale většina (60 %) sběru se konala před medializací informace o žádosti policie o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Pokračuje mírné posilování SPD Tomia Okamury. Koalice Lidovců a Starostů se „rozpadla“ na 6,5 % pro Lidovce a 3,5 % pro STAN, kteří mají malé jádro přesvědčených voličů, ale volební potenciál okolo 7 %. Šanci na Sněmovnu by díky potenciálu nad 5 % měli i Piráti a teoreticky i Zelení."

ZDROJ: MEDIAN

2. Volební model SANEP – srpen 2017

Průzkum aktuálního volebního potenciálu vychází pouze z hlasů 58,6% respondentů, kteří jsou rozhodnuti, či zvažují svoji volební účast. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat."

ZDROJ: SANEP

3. Volební potenciál Phoenix - září 2017

Nejlepší změřený volební potenciál má více než měsíc do sněmovních voleb hnutí ANO 2011, a to 28,2 procenta (pro srovnání - ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta voličských hlasů). Oproti předchozímu měření však zaznamenalo pokles o dvě a půl procenta. S výrazným odstupem druhé nejvyšší vyjádřené podpory, 13,9 procenta, dosáhla ČSSD, již reprezentovaná volebním lídrem Lubomírem Zaorálkem (v roce 2013 dosáhla na zisk 20,45 procenta hlasů od voličů). Poměrně těsně za sociální demokracií se umístila KSČM, kterou by v tuto chvíli potenciálně volilo 12,9 procenta respondentů (v roce 2013 obdržela 14,91 procenta). Následuje s dvouprocentním odstupem ODS, kandidující do sněmovny s podporou Soukromníků, se zjištěným volebním potenciálem 10,9 procenta (v roce 2013 získala 7,72 procenta)."

ZDROJ: PHOENIX RESEARCH

Volební potenciál CVVM - září 2017

Mezi těmi, kdo zcela nevyloučili svoji účast v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, nejvyšší podíl preferencí zaujímá ANO, následovaná ČSSD, KSČM, ODS, SPD, Piráty a KDU-ČSL."

ZDROJ: CVVM

Volební model MEDIAN – září 2017

Podpora ANO a ČSSD ve volebním modelu MEDIAN stagnuje kolem 27 % respektive 14 %. Pokračuje pozvolný pokles KSČM a oproti minulému měření ztratila TOP 09. Naopak dlouhodobě roste podpora SPD Tomia Okamury (pravděpodobný zisk cca 6,5 %) a v posledním období výrazně Pirátů (6 %). Více než polovina pravděpodobných voličů je stále nerozhodnuta (o straně či účasti). Analýza volebních jader a potenciálů ukazuje, že relativní jistotu vstupu do Sněmovny mají jen 4 strany (jádro nad 5 %), ale teoreticky se do ní může dostat až 10 stran (potenciál 5 a více %) včetně Starostů a Zelených."

ZDROJ: MEDIAN

Volební model SANEP – září 2017

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 7. – 13.9. 2017 na vybrané skupině 1.961 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 19.627 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou."

ZDROJ: SANEP

Průzkum pro MF dnes – září 2017

ZDROJ: MF DNES

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.