Víme, jak se natáčel seriál Pohřešovaný

S Pohřešovaným se na televizní obrazovce setkáme ještě dvakrát. Jen málokdo však může nahlédnout pod závoj samotného procesu tvorby podobného zahraničního seriálu. Díky tomu, že se Pohřešovaný natáčel i v Praze, vám přinášíme hrst dojmů z toho, jak si filmaři v pražských ulicích vedli.

Psalo se září 2011 a mezinárodní koprodukce Pohřešovaného byla tou dobou v plném proudu. O seriálu a jeho zápletce nebylo známo mnoho, pouze obsazení hollywoodskými herci Ashley Judd a Seanem Beanem.

Natočení deseti epizod trvalo 92 dnů, během nichž filmaři projeli nejen Prahu, ale i Istanbul a Dubrovník, přičemž o celé dílko se postaral primárně český štáb produkční společnosti Stilking Films. Výsledku jejich snažení si nyní můžete užívat na Prima Family, práci filmařů vám nejlépe přiblíží pár postřehů z natáčení, kdy se běžné městské ulice proměnily v dějiště napínavé honby Becky za synem.

Nejlepší padouši Karla Rodena

Už z dálky bylo jasné, že to, co se na place natáčí, nebude nic běžného. Štáb pro sebe zabral celé prostranství a divákům nezbylo, než postávat opodál. Kousek zastrčené ulice od Staroměstského náměstí na sebe převzal kompletně německou podobu – chybět samozřejmě nesměly ani detaily jako přelepené názvy ulic a obchodů, plakáty navozující dojem cizího prostředí, stejně jako komparzisté v uniformách rakouských policistů a saniťáků.

Žádná aktivita na place

Bylo jasné, že i na těchto drobnostech, kterých si ve finále nikdo nevšimne, se filmaři pěkně vyřádili. Po chvíli čekání si ale člověk uvědomil, že na place panuje zvláštní klid. Místo aby se drahý projekt natočil pokud možno co nejrychleji a bez zbytečných výdajů, štáb lelkoval a herci se nudili.

Brzy se ukázal důvod. Filmaři totiž zápasili s nešvarem jménem slunce – pro jednotný vzhled předešlých scén bylo nutné, aby byly i ty následující natočeny v tlumeném světle „pod mrakem“. Příroda se však po dlouhé chvíle ne a ne umoudřit. Jediným člověkem, který ze štábu vykazoval aktivitu, byl postarší muž. Co pár minut se přes čočku ujišťoval, jak je na tom nebe a zda se na něm nerýsují kýžené mráčky.

Konečně nastalo několik minut vytouženého stínu a štáb okamžitě ožil. Lauru Donnelly, představitelku agentky CIA Violet Heath, čekala scéna. Zatímco v seriálu samotném působí Donnelly dojmem ženy, která pro ránu a výstřel nejde daleko, ve srovnání s hromotluky ze štábu se ve své malé kožené bundě jevila až jemně.

Praha jako nádherná filmová herečka

Jakmile však došlo na herectví, neznervóznily ji ani desítky očí diváků. Na pokyn „Akce!“ se vydala vstříc kameře, chladně recitujíc naučenou repliku, aby na konci do koše zahodila důkazní materiál. A poté znovu. A zase znovu. Počtvrté. Popáté. Ještě jednou z jiného úhlu. Když měl režisér jistotu, že střihač bude s množstvím materiálu spokojen, štáb znovu ožil a pokynul divákům k přesunu tam, kde se doposud pohybovali herci – bylo totiž třeba vytvořit další záběr, v němž Violet střílí.

Desítky mužů a žen se promptně posunuly a zblízka si přetvořenou scénu prohlédli. Zdaleka největší atrakcí nicméně nebyly německé názvy ulic ani herečka Laura Donnelly, ale následná střelba slepou municí. Dlouhé minuty dalšího čekání a příprav nakonec vyústily ve dvojici ohlušujících ran, jejichž hlasitost trhla bez výjimky každým – kromě herců a štábu. Další sérii záběrů štáb řádně natočil a plac se opět dal do pohybu. Přesouvali se nejen diváci, ale i veškeré zařízení, aby mohla naposledy klapnout klapka. To vše kvůli záběru na odjíždějící sanitku, který ve finále trvá pouhou sekundu.

Laura Donnelly už měla své odehráno a mohla tak posedávat na přenosné stoličce a vtipkovat s přítomným Adrianem Gianninim (představitel Giancarla Rossiho). O pár minut později byl odjezd sanitky hotov, a zatímco se diváci začali rozcházet, štáb se vydal „o dům dále“.

Víte, čím nás sledují tajní agenti? Nakoukněte jim pod pokličku

Náročný proces natáčení může nejednomu vzít požitek z výsledného díla – když komplex filmařů obklíčí svým arzenálem kamer, mikrofonů i aut osamoceného herce, filmová realita bere z pohledu diváka rychle za své. Když jsem měl o několik let později možnost vidět v seriálu Pohřešovaný výsledek jejich snažení, zarazilo mě, že mnohahodinová práce celého štábu nakonec na obrazovce zabrala sotva minutu času celé epizody. Při zpětném pohledu na natáčení se mi nad důsledností štábu docela zatajil dech.

(lok)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.