Božská Markéta se nebojí ani starých učených knih

V nové epizodě Markéta vyráží do knihovny, na místo na první pohled dortům na hony vzdálené. Ale není vše tak, jak to vypadá. Uvidíte sami na Prima love v pondělí 17. června ve 20.15.

Markéta se v liberecké knihovně setkává se třemi spisovateli, kteří jsou členy Kruhu autorů Liberecka. A jak Markéta tuší, není v jejich společnosti náhodou. Copak si na ni asi pánové vymysleli?

Spisovatelé se chtějí odvděčit knihovně za deset let spolupráce. A co jiného je lepšího, než božský dort od Markéty? Stále si ale nejsou jisti, jak by měl vypadat. To Markéta má nápad hned. Co třeba knížka? Jedna knížka ale spisovatelům přijde málo: „Vždyť jednu knížku, tu má každý!“ Stylizace tří různých druhů knih by byla lepší. Markéta hned doplňuje, že tři bude ideální počet, protože autoři jsou také tři. Samozřejmě, že to nebudou obyčejné knížky, jaké máme na nočním stolku, ale efektní vzácné tisky s koženými deskami. Na vrchu bude spočívat kalamář s brkem.

Ještě padl dotaz, jestli to naše Markéta zvládne… V jejím případě zbytečná otázka. Jde se na to!

V Markétině kuchyni to vypadá spíš jako v knihkupectví, na stole hromada knih a ona sama „v lavici“, za stolem. Michal vtipkuje, že lépe by si Markéta pohrála s jinými hračkami než s knihami. Ta ho ale vyvádí z omylu, že si vůbec nehraje, naopak! Dělá přece dort pro ředitelku knihovny. Má to být kniha otevřená, nebo uzavřená? Markéta nakonec zvolí variantu zavřeno, protože „…nikdy nebyla na kaligrafii“.

Michal už spekuluje o kalamáři, husím brku a kaňce. Je vidět, že se v něm skrývá duše spisovatele. Ale kde ten husí brk vzít? Michal se nakonec nevydává shánět husu, které by vytrhl brk, ale jde připravit různé korpusy. Protože přece každá kniha musí mít vlastní korpus a hlavně, korpusy musí mít různé tloušťky.

Korpusy jsou připravené a naši cukráři je začínají tvarovat do podoby knih. Když je vytvarováno, korpusy se rozkrojí a naplní různými krémy. Michal plní pistáciovým, který je Markétin nejoblíbenější. Hlavně s krémem nešetřit! Celé „knížky“ se potřou krémy a je čas na krátkou pauzičku, aby korpusy v chladu ztuhly.

Markéta si zatím může promyslet, jak u knížek upraví jejich „hřbet“ a také to, jaké vlastně budou mít knížky ve výsledku barvu. Nakonec padlo rozhodnutí, že spodní bude světlá, s tmavým, jakoby koženým hřbetem, a dvě vrchní budou tmavé, „ošahané“.

Knížky jsou nahrubo hotové a Markéta se vrhá na brk. Nejprve vytvoří malá peříčka a až poté hrot. A ačkoliv na to výsledek ani nevypadá, byla to velmi detailní a zdlouhavá práce. Stále ale něco chybí – kalamář. Když ho Markéta vymodeluje, rozhodne se natřít ho ještě želatinovým gelem, aby na něm i po zaschnutí zůstal lesk.

Psací pomůcky odpočívají a suší se, ale Markéta s Michalem si na odpočinek ještě chvíli počkají. Je přece potřeba pohrát si s výslednou podobou knížek. Co se týče spodní velké knihy, Markéta ji potáhne světlou hmotou a Michal mezitím vyválí hřbet. Když jej Markéta připevňuje, napadne ji přidělat knížce na rohy ještě „nárazníky“. Stačí všechny komponenty připevnit, zvýraznit na knížce stránky a první kousek je hotov.

Cukrářské duo se může začít věnovat dalším materiálům. U nich už postupují zkušeně, přece jen u prvního kousku si to vyzkoušeli dostatečně. Protože už se večer chýlí, rozhodnou Markéta s Michalem, že vše ostatní se udělá druhý den na místě.

Při závěrečných úpravách už sekundují spokojení zadavatelé – spisovatelé, a to už přichází paní ředitelka, která ale vůbec neví, co se děje. Nakonec je jí vše vysvětleno a ona sama se ochotně pouští do dortu. Nejvíc ji evidentně zaujal marcipánový brk. A protože je paní ředitelka ženou činu, dort dokonce sama porcuje.

Na co se můžete těšit? Podívejte se už teď:

Na konci pořadu nám Markéta ukáže recept na božský minidezert piškotový s čerstvou jahodou. Recept najdete hned po odvysílání pořadu na našich webových stránkách.

Další novinky a inspiraci najdete na Facebooku pořadu Božské dorty od Markéty.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.