Božská Markéta tentokrát vsadila na zlatou minci

Nová epizoda Božských dortů zavede Markétu do jablonecké České mincovny, kde obdrží zakázku na dort pro autora historicky první medaile pro tuto společnost. Nový díl uvidíte v pondělí 13. května ve 20.15 na Prima love.

Návštěva České mincovny v Jablonci nad Nisou je určitě velký zážitek. Člověk se přímo cítí obklopen zlatem. Tomu ovšem odpovídají i bezpečnostní opatření a ani Markéta se důkladné prověrce nevyhnula. Od ředitele společnosti dostala zakázku pro akademického sochaře a medailéra Jiřího Dostála, jenž vytvořil návrh na vůbec první pamětní medaili, kterou v mincovně vyrazili. Letos je to právě 20 let, a to je hezký důvod k oslavě dlouhodobé spolupráce.

Markéta se rozhodla vytvořit dort, který bude mít právě podobu pamětní medaile s portrétem výtvarníka Jiřího Dostála. Markéta je sice vystudovaná sklářka, ale během studií si vyzkoušela i kovorytí, které se jí určitě při přípravě tohoto dortu bude hodit. Do kolečka ze silnějšího marcipánu vytlačila reliéf podobizny, ořízla ho a připevnila na kulatý korpus potažený žlutou potahovkou. Samotný portrét nabarvila zlatou barvou, dort pak zvýraznila barvou bronzovou.

Při předání dortu ji pan Dostál pochválil a ocenil věrnost podobizny. Markéta mu prozradila, že portrét musela zhotovit během hodiny a půl, aby jí marcipán neztvrdl, což ho překvapilo. On sám na jednom portrétu pracuje klidně 14 dní.

Na závěr epizody se Markéta podělila o recept na jednoduchý palačinkový dort. Recept najdete hned po odvysílání pořadu na našich webových stránkách.

Další novinky a inspiraci najdete na facebooku pořadu Božské dorty od Markéty.

A tady se podívejte už teď, na co se dnes můžete těšit:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 7. 6. 2023

Dnes může být těžké zůstat při zemi, když kolem vás létají všechny informace a v srdci se vám bouří emoce. Snažte se nebrat věci příliš vážně, Berani. To je klíčem k tomu, abyste si dnes zachovali chladnou hlavu. Přistupujte k dnešnímu dni s nadšením a věnujte se jakékoli vyšetřovací práci, kterou je třeba udělat. Z nečekaných zdrojů přicházejí důležité skutečnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.