19. března 2019 12:10
Martina ČerňanskáPříběh Andrey: Rakovina mě nezlomila, bojuji dál
Andrea je maminkou pětiletého Filipa. Vychovává ho sama, ale to jí nebrání v tom, aby mu dopřála nádherné dětství. Minulý rok byl pro ni však velmi náročný. Musela čelit velké životní zkoušce. Diagnostikovali jí rakovinu prsu.
Nemoc ji dostala na kolena, ale nezlomila. Je to velká bojovnice a za svůj život bojuje nejen kvůli sobě, ale hlavně kvůli svému synovi Filípkovi. To pro něj by chtěla vytvořit vlastní bydlení, domov, místo, kde spolu budou žít.
Kariéra modelky
Andrea v mládí pracovala od 16 let jako modelka pro Osmaniho Laffitu. Tehdy se stala Taiza face. Hodně cestovala, práce ji bavila, naučila se disciplíně, samostatnosti, ale hlavně dospěla. Neviděla se se svojí rodinou, začali se jí ze života vytrácet kamarádi. Chtěla si dodělat maturitu, což slíbila rodičům, a taky chvilku žít život svých vrstevníků. Vrátila se do rodné Jihlavy a s modelingem skončila. Po maturitě pracovala v kavárně, pak jako obchodní zástupkyně, naposledy jako farmaceutická reprezentantka u firmy Walmark.
Život bez partnera
Andrea o sobě říká, že není úplně „párový člověk“. Je bez partnera, ale je s tím smířená a je takhle spokojená. Filip je pro ni to nejlepší, co ji v životě potkalo. Andrea Filípka vychovává sama. Jeho biologický otec má jinou rodinu a jeho narození si nepřál. Proto není nikde uveden a Andrea o něm ani nechce mluvit.
Děsivá diagnóza
Minulý podzim byla Andrea hodně unavená, začala vynechávat své oblíbené sportovní aktivity. Bulka, kterou si našla v prsu, byla podle lékařů jen uzlina. Ta ale nemizela. A tak následovala další vyšetření a šokující diagnóza zhoubného nádoru v prsu. Pak léčba – chemoterapie, záchovná operace prsa, mrtvička, potvrzení genetické mutace BRCA, hormonální léčba, kvůli zjištěné vadě srdce a leidenské mutaci ještě další léky. V srpnu podstoupila oboustrannou mastektomii.
Lze rakovině předejít? Vědci vypočítali, jak moc!
Andrea říká, že nemoc jí vlastně dala příležitost na bydlení. Dostala vyplacenou pojistku 30 000 za nemoc a to byl impulz k tomu, aby začala hledat bydlení. Našla byt 3+1 za cenu 2+1. 5 měsíců řešila financování. Jako nemocné jí nikdo hypotéku nedal, stejně tak životní pojištění. Přátelé se snažili pomoct, nabízeli finanční pomoc i to, že si vezmou hypotéku na sebe. Nakonec to vyřešili tak, že hypotéka je na tatínka a zbytek půjčili kamarádi. Byt byl pro Andreu světlo na konci tunelu, když jí bylo nejhůř. Často zavřela oči a představovala si, jaké to tam bude. Rodiče a přátelé dělají všechno pro to, aby jim sen splnili. Finančně je to totiž momentálně pro Andreu hodně náročné. Je samoživitelka, na neschopence. Původně si říkala, že se byt prostě vymaluje, ale stav bytu byl o dost horší. Koupelna byla katastrofa. Kamarádi a tatínek pomohli. Taťka postavil jádro, doobkladává koupelnu, zbytek bytu je katastrofa. Místnosti jsou prázdné, kromě jedné, kde mají všechny věci. Na další rekonstrukci nejsou peníze. Chtěli bydlet do Vánoc, ale těší se, že se to třeba povede do těch příštích.
Světlo na konci tunelu
Andrea je přes to všechno neskutečně pozitivní. Miluje svého syna, Depeche Mode, Davida Bowieho, cestování. Má spoustu přátel, se kterými neustále něco podnikají. Jedna z jejich kamarádek, Simona, nás oslovila s prosbou o pomoc. Pak následovala i prosba od ředitelky organizace Mamma help, která Andreu poznala a také jí chtěla pomoct.
Andrejce jsou velkou oporou rodiče a kamarádi. Andrea píše o své nemoci i blog – Kozí život.
Co myslíte, jak se proměna povedla?
Celý díl najdete na webu Jak se staví sen