Karolína, domácí kuchařka: Dědictví
Karolína, domácí kuchařka: Dědictví
Vinná klobása s cibuládou
Suroviny:
1 lžíce olivového oleje
4 červené cibule
3 lžíce třtinového cukru
1,5 dcl červeného vína
2 lžíce balzamikového octa
1 lžička sušeného tymiánu
sůl a pepř
500 g vinné klobásy
4 lžíce hladké mouky
řepkový olej na opékání
Postup:
Nejprve si připravte cibuládu: V kastrolu rozpalte olej, dejte na něj na půlkolečka nakrájenou cibuli a nechte 40 minut pod pokličkou na mírném plameni dusit, občas promíchejte. Díky tomu cibule pustí šťávu a ta se postupně zredukuje a bude krásně karamelizovat. Po půlhodině přidejte cukr, víno, ocet, tymián, sůl a pepř a nechte probublávat už bez pokličky ještě cca 15 minut, až vznikne dostatečně hustá omáčka - v této fázi promíchávejte častěji a plamen můžete zvýšit. Ochutnejte, jestli je chuť vyváženě sladko-slano-kyselá a v případě potřeby ji upravte.
V době, kdy se cibuláda dodělává, si připravte “šneky” z vinné klobásy - nakrájejte ji na dostatečně dlouhé kusy, smotejte je do plochého šneka a propíchněte podélně špejlí, aby držel tvar. Okraje špejlí ulomte, ať vám nepřekážejí v pánvi. Šneky položte vedle sebe na prkénko a z obou stran je pomocí sítka poprašte moukou. Poté je opečte v pánvi na rozpáleném oleji, z každé strany několik minut, aby byl povrch krásně zlatavý. Podávejte s cibuládou a třeba s jemným bramborovým salátem.
Jemný bramborový salát
Suroviny:
0,5 kg brambor typu A-
2 lžíce vinného octa,
sůl a pepř,
2 vejce natvrdo
půl lžíce hořčice,
1 dcl kysané smetany
svazek pažitky nebo 1-2 jarní cibulky nebo kombinace obojího
Postup: Brambory uvařte ve slupce v osolené vodě. Vychladlé oloupejte a prolisujte kráječem na brambory. Lehce je promíchejte s octem, solí a pepřem. Vejce si uvařte zvlášť natvrdo (tedy 10 minut varu), oloupejte je, rozkrojte a vyjměte z nich žloutky. Bílky si pokrájejte na kostičky a přidejte k bramborám. Žloutky v misce utřete s hořčicí a pak po částech vmíchávejte kysanou smetanu, až vám vznikne hladká pasta. Vmíchejte do ní najemno posekanou pažitku či cibulku (trochu si nechte na ozdobu). Osolte ji a opepřete. Pastu pak promíchejte s brambory a bílky. Salát ochutnejte, zda nepotřebuje např. osolit - chuť by měla být dostatečně výrazná. Když je ochucený podle vašich představ, uhlaďte povrch, ozdobte zbylou bylinkou, přetáhněte potravinovou fólií a dejte nejméně na hodinu vychladit.
Pohankou plněná kachna s pečenými jablky
Suroviny:
1 kachna (celkem 3 kachny)
1 vrchovatá lžička soli
100 g majonézy
4 stroužky česneku
2 lžíce nahrubo sekané petržele kudrnky
250 g pohanky
3 jablka s červenou slupkou
3 mrkve
3 pastináky
Postup:
Kachnu opláchněte teplou vodou, odkrojte z ní všechno, co nechcete péct (dlouhou kůži na krku, biskupa a křídla) a osušte papírovou utěrkou. V misce si smíchejte sůl, majonézu, prolisovaný česnek a posekanou petrželku. Touto směsí potřete kachnu zevnitř i zvenčí, dejte do keramického pekáčku, zakryjte potravinovou fólií a nechte přes noc v chladničce marinovat.
Druhý den si nejdříve kachnu vyndejte, aby došla pokojové teploty, lépe se vám pak propeče. Pak si uvařte pohanku - dejte ji do cca litru vroucí osolené vody, povařte 1 minutu a pak zakryjte pokličkou a nechte dalších 20 minut stát. Teprve potom sceďte přebytečnou vodu a ochutnejte, jestli je pohanka dost slaná - případně dosolte. Slaná by měla být tak akorát, ale nebojte se, že bude bez chuti - kachní sádlo udělá své.
Zatímco pohanka odpočívá, nakrájejte si jablka na měsíčky i se slupkou, očistěte mrkve a pastináky a nakrájejte je na větší špalíky. Z kachny lehce otřete papírovou utěrkou přebytečnou marinádu, která se nestačila vsáknout. Pak kachnu podržte nohama nahoru a naplňte ji pohankou. Nemusíte ji zašívat, ale nedělejte náplň příliš “do obloučku”, protože pohanka ještě uvnitř kachny trošku nabyde a vypadávala by ven. Troubu si rozpalte na 160°C (horkovzduch). Do pekáčku položte plněnou kachnu prsíčky dolů. Kolem rozložte jablka a kořenovou zeleninu a vše osolte. Zakryjte alobalem a dejte péct na 2 hodiny. Pak alobal sundejte, zvyšte teplotu na 210°C a pečte ještě 20 minut, pak otočte a dopečte dalších 20 minut, aby byla kachna z obou stran pěkně zlatavá.
Vláčné jablečné vdolky
Suroviny:
1 kostka droždí
50 g moučkového cukru
250 ml vlažného mléka
400 g hladké mouky + trochu na posypání před kynutím
1 vejce
špetka soli
150 g másla
2 jablka
200 g tučného tvarohu
2 lžíce medu
100 g povidel
Voda, citron na zakápnutí jablek
Postup:
Droždí rozdrobte do mísy, přidejte lžíci moučkového cukru, rozmíchejte a počkejte až se droždí působením cukru rozpustí. Pak vmíchejte 100 g mouky, 200 ml mléka, rozmíchejte na kaši, zakryjte utěrkou a nechte cca 15 minut na teplém místě, až pěkně vzejde kvásek. Pak do něj vmíchejte po částech zbylou mouku a cukr, ve zbylém mléce rozšlehejte vajíčko a přidejte ho také do těsta. Přisypte špetku soli. 100 g másla si rozpusťte v kastrůlku, nechte lehce zchladnout a také zapracujte do těsta. Těsto posypte troškou mouky, přikryjte utěrkou a nechte cca hodinu kynout. Mezitím si nastrouhejte jablka (můžete je předtím oloupat, máte-li radši bez slupky, já ovšem používám i slupku). Vmíchejte je do vykynutého těsta.
V pánvi si rozpalte cca 2 cm rostlinného oleje. Když je dost horký, mokrýma rukama tvarujte kouličky cca velikosti mandarinky, vkládejte je do pánve a každou mírně smáčkněte lžící. Po několika minutách budou z jedné strany zlatavé - pak je otočte a opečte i z druhé. Zatímco se vdolky opékají, smíchejte tvaroh s medem a v kastrůlku si rozpusťte zbytek másla. Ještě horké vdolky vysušte papírovou utěrkou, potřete rozpuštěným máslem (tuto proceduru můžete vynechat, ale je to škoda), na horní stranu rozetřete trochu povidel a ozdobte bohatou čepicí medového tvarohu. Ihned podávejte.
Autorka receptů: Karolína Kamberská