Seriály a filmy

26. listopadu 2016 18:02

Karolína, domácí kuchařka: Když přituhuje

Karolína, domácí kuchařka: Když přituhuje

Vše, co by vás mohlo zajímat o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY.

Na jednotlivé díly a zajímavé bonusy se můžete podívat na Prima PLAY.

Slepičí polévka se strouháním

Suroviny:

1 slepice, nejlépe chlazená

4 lžičky soli

5 kuliček pepře

1 bobkový list

špetka mletého zázvoru

1 pěkná cibule

2 větší mrkve

cca celeru (mělo by ho být o něco více než mrkve)

2 petržele

pórku

1 lžíce másla

100 g hrášku, mraženého

nasekané zelené natě – pažitka, petrželka a celer dle chuti

Na strouhání:

120 g hrubé mouky

1 vejce

Postup:

Slepici rozdělte na porce, vložte do velkého hrnce, zalijte cca 3 l studené vody, osolte, přidejte všechno koření a dejte na mírný plamen. Pak si z každého druhu zeleniny kromě hrášku oddělte polovinu a tu očistěte a pokrájejte na větší kusy. Vložte je do vody ke slepici a vše společně velmi mírným varem vařte cca 4 hodiny.

Po 4 hodinách vyndejte z polévky maso a zeleninu - zeleninu vyhoďte, je rozblácená a to nejlepší ze sebe vydala (já ji ale často přesto sním, nemůžu odolat). Maso oberte z kostí a nakrájejte na kostičky. Bude ho spousta, takže vám ještě zbude na rozemletí do knedlíčků či rizota. Vývar přeceďte do jiného hrnce, abyste se zbavili nečistot.

Zbylou zeleninu (opět kromě hrášku) očistěte, nakrájejte ji na menší kousky a opečte ji dozlatova na pánvi na másle. Takto opečenou zeleninu přidejte do přeceděného vývaru. Vložte tam i pokrájené kostičky masa (část vývaru i masa si můžete odložit - viz Tip) a opět přiveďte k varu. Měla by se vařit 5 -10 minut, cca v polovině tohoto času do polévky zavařte i strouhání:

V misce si smíchejte hrubou mouku a vejce. Vypracujte pevné a hladké těsto a udělejte z něj kouličku, pokud by nedržela pohromadě, přidejte lžíci vody (každá mouka je jinak suchá a nechte ho klidně půl hodiny zabalené ve folii odpočinout, chcete-li). Kouličku pak nastrouhejte na hrubém struhadle - buď přímo do polévky, nebo na pečící papír. Druhou možnost považuji za pohodlnější, neopaříte si ruku a polovinu zavářky si můžete schovat na příště, stačí strouhání usušit jako nudle a uložit ve sklenici. Konečně přidejte i hrášek. Vařte cca 5 minut a podávejte posypanou pažitkou nebo petrželkou.

Tip: Vývaru, který nepoužijete, můžete zamrazit bud do kostek ve tvořítku na led nebo v plastové misce. Zamrazit můžete i vařené maso nebo z něj můžete připravit masové knedlíčky, rizoto apod.

Jemná daňčí svíčková

Suroviny:

800 g daňčího masa z kýty

80 g uzeného špeku

2 lžíce másla

1 lžíce sádla

2 mrkve + stejně velký kus celeru

1 velká cibule

sůl a čerstvě mletý pepř

2 snítky rozmarýnu

3 snítky tymiánu

kousek citronové kůry

4 lžíce třtinového cukru

200 ml bílého vína

1 lžíce plnotučné hořčice

3 bobkové listy

5 kuliček celého pepře

3 kuličky nového koření

2 kuličky jalovce

200 ml smetany na šlehání

Citron a brusinková zavařenina k podávání, nemusí být

Postup:

Maso prošpikujte tenkými proužky špeku: udělejte v něm úzkým nožem hluboké zářezy, uvolněte je prstem a do každého vložte tenký špalíček špeku. Maso osolte a opepřete.

Mrkev a celer očistěte a nastrouhejte, cibuli oloupejte a nakrájejte najemno. V kastrolu rozpusťte máslo a sádlo, pak přidejte do kastrolu nastrouhanou zeleninu a opečte ji cca 3 minuty, až se rozvoní. Pak přidejte i cibuli, osolte, opepřete, přidejte bylinky, cukr, kousek žluté části citronové kůry a ještě několik minut opékejte. Když vše bude příjemně karamelově vonět, pak přidejte maso a zbytek špeku. Opečte ze všech stran a pak podlijte vínem. Přidejte hořčici, dolijte vodou nebo vývarem, tak aby bylo maso téměř ponořené, vložte koření (všechno najednou např. v sítku na čaj, aby se vám snadno vyndavalo před mixováním) a nechte na mírném plameni dusit cca 2 hodiny - dokud maso není měkké. Když je měkké, vyndejte maso ven, z omáčky vyjmeme i koření a lehce ji promixujeme (nebo klidně dohladka - já mám však radši nahrubo). Omáčku ochutnejte a dochuťte, můžete klidně okyselit troškou octa nebo citronové štávy, pokud máte rádi svíčkovou kyselejší, ale já ho nepoužívám. Pokud je omáčka po promixování málo hustá, nechte ji ještě trochu odvařit. Maso nakrájejte na plátky a dejte ho do hotové omáčky zpět prohřát a podávejte s houskovým knedlíkem, nejlépe brusinkovým z hrnečku.

Houskový knedlík s brusinkami vařený v hrnku

Suroviny:

2 hrnky hrubé mouky

sůl

2 hrnky mléka

2 žloutky

2 hrnky nakrájených housek nebo rohlíků, polotvrdých (asi 2 dny staré)

2 lžíce usekané petrželky

2 pořádné lžíce sušených brusinek, propláchnutých a usušených

2 bílky

změklé máslo na vymazání hrnků

hrubá mouka na vysypání hrnků

Postup:

Pět čtvrtlitrových rovných hrnků vymažte důkladně změklým máslem a vysypte moukou. V míse promíchejte prosetou hrubou mouku, trochu soli, mléko, žloutky a umíchejte hladké řídké těsto. Do těsta vmíchejte nakrájenou housku, petrželku a brusinky (jsou–li velké , klidně je trochu překrájejte). Z bílků ušlehejte pevný sníh a zlehka ho zapracujte do těsta.

Těsto rozdělte lžící do připravených hrnků. Plňte je kousek pod okraj, zhruba do tří čtvrtin, kousek pod okraj. Hrnky naskládejte těsně vedle sebe do širokého velkého kastrolu nebo vysokého pekáče, nalijte okolo nich vroucí vodu, aby sahala do poloviny až tří čtvrtin výšky hrnků. Přiklopte poklicí, přiveďte k varu a vařte 22 minut přesně od začátku varu. Poté zkuste, jsou –li uvařené. Vyjměte jeden hrnek, kulatým nožem objeďte knedlík kolem stěn a vyklopte ho na prkénko. Rozkrojte ho uprostřed nití. Je-li i uprostřed těsto pevné a není mazlavé, vyjměte všechny hrnečky pomocí utěrky či chňapky na pracovní plochu a nechte je minutu dvě zchladnout, a pak je také vyklopte, stejně jako zkušební knedlík.

Šišky postavte na prkénko a nakrájejte je bílou nití na plátky silné 1,5 – 2 cm. Plátky naskládejte do mísy, přikryjte utěrkou, a co nejdříve podávejte.

Tip: Knedlíky můžete po vychladnutí ohřát na páře, stejně jako jiné druhy knedlíků.

Nakrájenou housku předem nasucho nebo na másle opéct a do těsta. Nemáte-li kastrol se silným dnem a nejste-li si jisti odolností hrnků, rozložte na dno kastrolu raději utěrku nebo použijte děrovanou podložku.

Pečená řepa s praženými semínky a ostrým dipem

Suroviny:

8 malých kulatých řep (nebo 16 mini bulv)

200 g tučného tvarohu

cca 5 cm kousek čerstvého křenu

3 stroužky česneku

80 ml olivového oleje

sůl a čerstvě mletý pepř

150 g loupaných semínek, např. kombinace dýňových, slunečnicových a lněných, možno i sezam, ořechy atd.

čerstvý tymián na ozdobu

svěží malé lístky řepy nebo rukoly k podávání

Postup:

Troubu rozpalte na 200°C, řepy omyjte, osušte a každou zabalte natěsno do alobalu. Vložte je do pekáčku nebo plech a pečte hodinu až hodinu a půl (podle velikosti řepy).

Mezitím si připravte dip: Polovinu oleje smíchejte s tvarohem, solí, pepřem, očištěným a nastrouhaným křenem a prolisovaným česnekem utřeným s trochou soli. Když je řepa upečená, poznáte to také tak, že jde lehce propíchnout špejlí, opečte si nasucho na pánvi směs semínek. Stačí minuta, než se semínka rozvoní. Dají se péct i spolu s řepou v troubě, ale takto je máte lépe pod kontrolou.

Pečenou řepu rozbalte, propíchejte špejlí nebo vidličkou, aby vyšla pára a nechte chvíli zchladnout. Jakmile to jde, řepy oloupejte. Nakrájejte je na klínky či plátky, rozložte na talíř, zakapejte zbylým olejem, poprašte solí, rovnoměrně je posypte semínky a doplňte bohatou dávku dipu a lístky rukoly nebo řepy. Ozdobte tymiánem a podávejte.

Tip: Zcela malé řepy velikosti golfového míčku pečete asi půl hodiny, větší, v průměru kolem 5 cm kolem hodiny. Vybírejte na omak tvrdé a pevné, nepoškozené bulvy.

Palačinky plněné jablky ve slaném karamelu

Suroviny:

2 vejce

250 g hladké mouky

500 ml mléka

2 lžíce vanilkového cukru

špetka soli

cca 4 lžíce másla

Na náplň:

8 středních jablek

4 lžíce másla

4 lžíce třtinového cukru

1 rovná lžička soli

špetka mleté skořice

špetka drceného hřebíčku

1 lžička mletého zázvoru

50 ml vodky nebo ovocné pálenky - např. jablkovice, špendlíkovice, meruňkovice apod.

K podávání:

kysaná smetana, moučkový cukr, lístky čerstvé meduňky

Postup:

Z vajíček, mouky, mléka, cukru a soli vyšlehejte tekuté těstíčko a nechte ho cca půl hodiny odpočívat.

Mezitím si připravte jablka: Jablka i se slupkou rozčtvrťte a nakrájejte na kostičky nebo tenké plátky, vykrojte jen jándřince. Na hluboké pánvi si rozpusťte máslo, přidejte jablka, posypejte je cukrem, solí a kořením a nechce na mírném plameni opékat cca 5 minut, až budou pěkně zlatavá a změklá, ale stále budou držet pohromadě. Pak je zalijte vodkou a nechte už jen projít varem a odstavte. Zakryjte pokličkou a upečte palačinky.

Před každou palačinkou rozpusťte na rozehřáté pánvi lžičku másla, pak na pánev nalijte přiměřenou sběračku těsta (naběračku volte takovou, aby byly palačinky tenké), rozlijte ji po celé pánvi a opečte ji z obou stran. Stejně postupujte se všemi palačinkami. Hotové odkládejte na velký talíř či mísu pod poklici, aby nevychladly.

Palačinky plňte jablkovou náplní, pak je přeložte na čtvrtiny, poprašte moučkovým cukrem a talíře ozdobte kopečkem kysané smetany s lístkem čerstvé meduňky.

Autorka receptů: Karolína Kamberská

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 12. 2024

Pokud jde o práci, můžete být emotivnější než obvykle. Snažte se oddělit svůj citový život od každodenních povinností. Pokud se cítíte určitou prací zahlceni do té míry, že ji již nedokážete efektivně vykonávat, může to být znamení, že je třeba provést nějaké změny. Je to období zvýšené citlivosti. Udělejte vše pro to, abyste se udrželi nad vodou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.