12. listopadu 2016 18:02
Karolína, domácí kuchařka: Podzimní návštěva
Karolína, domácí kuchařka: Podzimní návštěva
Vše, co by vás mohlo zajímat o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY.
Na jednotlivé díly a zajímavé bonusy se můžete podívat na Prima PLAY.
Paštičky z listového těsta s uzenou rybou
Suroviny:
500 g chlazeného listového těsta (cca 1 balení)
trochu hladké mouky na vál
1 vejce
Na náplň:
200 g mascarpone
100 g kysané smetany
2 lžíce citronové šťávy
2 šalotky, najemno
sůl a čerstvě mletý pepř
200 g uzené ryby, např. úhoř, kapr nebo makrela, bez kostí a kůže
Na pesto:
3 hrsti oprané rukoly
100 ml olivového oleje
1 stroužek česneku, oloupaný a překrojený
30 g mletých loupaných mandlí
špetka soli (nemusí být – podle chuti)
20 g strouhaného parmazánu (nebo nakrájeného na malé kostičky)
Budete potřebovat dvě kulatá vykrajovátka jedno o průměru přibližně 6-7cm - jedno z nich cca o 1 cm menší. Větším vykrojte kolečka z rozváleného plátu listového těsta kolečka, a tím menším vykrojte střed z poloviny z nich. Pak natřete plná kolečka rozšlehaným vajíčkem, na ně položte ta s vykrojeným vnitřkem, a i ta potom potřete vajíčkem. Nemá cenu se pokoušet na situaci vyzrát tím, že si hned na začátku natřete celý plát - s potřeným těstem by se vám pak špatně manipulovalo.
Takto vytvořené “paštičky” dejte péct na cca 10 minut do trouby, kterou jste si vyhřáli na 210°C. Po deseti minutách by měly být krásně zlatavé. Pak plech vyndejte z trouby a paštičky nechte vychladnout. Většinou mají malinko vyboulený prostředek, promáčkněte ho lžičkou, aby vznikl “komínek”, do kterého přijde pomazánka.
Mezitím si připravte náplň - všechny přísady smíchejte v misce, jen rybu předtím prohmatejte prsty, abyste objevili případné zapomenuté kůstky. Vznikne lahodná rybí pomazánka.
Do mixovací nádoby dejte všechny přísady na pesto a promixujte, až vám vznikne hladká pasta.
Vychladlé paštičky plňte rybí pomazánkou tak, aby nahoře trochu vykukovala. Střed pomazánky ozdobte vrchovatou lžičkou pesta. Rozkrojte cherry rajčátko a do kopečku pesta zapíchněte řez rajčátka, pár tenkých koleček šalotky a drobný lístek rukoly (nebo třeba tymiánu, záleží na vás).
Miminka (na dětskou oslavu)
Suroviny:
1 balení listového těsta cca 500 g nebo 4 pláty rozváleného
500 g malých koktejlových párečků
1 vejce na potření
sezamová semínka na posypání
Postup:
Listové těsto rozválejte na tenký plát, ten rozkrájejte na čtverce o hraně cca 10 cm. Uhlopříčně na každý čtverec položte páreček (máte-li delší, rozdělte je napůl) a tři strany přeložte tak, jako byste balili miminko do zavinovačky - aby mu koukala jen “hlavička”. Tedy nejprve zakryjte “nožičky”, pak přehněte obě boční strany a stlačte k sobě. Zavinovačky potřete rozšlehaným vajíčkem a posypejte sezamovým semínkem. Troubu rozpalte na 200°C a miminka nechte upéct, až bude zavinovačka zlatavá. Bude to trvat cca 15 minut.
Musaka
Suroviny:
6 lžic olivového oleje
2 menší cibule, na kostičky
300 g mletého jehněčího nebo hovězího masa
špetka mleté skořice
špetka drceného římského kmínu
cca 2 lžičky sušeného oregana
3 stroužky česneku, na plátky
400 g zavařených rajčat
sůl a čerstvě mletý pepř
cca 100 ml hutného červeného vína
2 menší lilky
5-6 brambor (podle velikosti)
2 lžíce másla
2 lžíce hladké mouky
cca 100 ml mléka
100 ml smetany ke šlehání
špetka mletého muškátového oříšku
30 g parmazánu
bílý chléb k podávání, lze vynechat
Postup:
Na 5 lžících oleje opečte nadrobno nakrájenou cibuli dozlatova, přidejte maso a opečte ho několik minut ze všech stran a přidejte koření a prolisovaný česnek. Míchejte a krátce opékejte, aby se koření rozvonělo a česnek se nepřichytil. Nakonec přidejte rajčata, osolte, opepřete, promíchejte a podlijte vínem. Přiklopte poklicí a nechte na mírném plameni cca půl hodiny probublávat. Občas zkontrolujte, zda se směs nepřipaluje, když tak podlijte ještě troškou vína.
Mezitím si rozpalte troubu na 180°C. Nakrájejte na cca centimetrové plátky omyté lilky, osolte je a dejte na plech na pečicí papír cca na 20 minut péct o trouby. Zatímco se pečou lilky, oškrábejte brambory a také je nakrájejte na plátky (tenčí, cca 3 mm).
Do zapékací misky vytřené zbylým olivovým olejem narovnejte vrstvu brambor, osolte je, na ně dejte vrstvu masové směsi a tu poklaďte plátky lilků. Vrstvy opakujte, dokud máte materiál (záleží to i na velikosti vaší zapékací misky). Horní vrstva by měly být brambory. Dejte péct přikryté poklicí nebo alobalem na 45 minut do trouby rozehřáté na 150°C (horkovzduch) nebo 170°C.
V kastrůlku si rozehřejte 2 lžíce másla, opečte na nich mouku na velmi světlou jíšku, tu pak zalijte studeným mlékem a smetanou, ochuťte oříškem a nechte projít varem. Přidejte sýr, lehce promíchejte, než se rozpustí. Bešamel má být docela řídký, aby se dal nalít na musaku - pokud ho máte hustý, nařeďte ho mlékem.
Po 45 minutách pečení musaku zalijte bešamelem a dejte do trouby na dalších cca 20 minut, teplotu zvedněte na 180°C (pokud používáte horkovzduch), jinak na 200°. Pečte už odkryté. Výsledkem by měla být pěkně zlatavá vrstva na povrchu. Po upečení nechte ještě minimálně pět minut odpočívat, aby se musaka dala lépe krájet.
Tip: Podávejte jen tak nebo třeba s bílým chlebem na vytření šťávy, tzatziki nebo šopským salátem.
Nejlepší je samozřejmě musaka z jehněčího masa. Protože ale v našich končinách je jehněčí vzácné a drahé, málokdy se odhodlám ho pomlít, když už ho seženu. Hovězí maso je dobrá alternativa.
Pečené plněné brambory
Suroviny:
4 velké brambory na pečení (škrobovité), asi 10 cm dlouhé
rostlinný olej na potření brambor
mořská sůl
4 lžičky másla
Na tuňákovou náplň:
100 g čerstvého přírodního sýra nebo lučiny
2 lžíce kysané smetany nebo 2 dobré majonézy
80 -100 g tuňáka v oleji
1 jarní cibulka s natí, nakrájená na tenké plátky
hrst čerstvých bylin (hladkolistá petrželka, kopr, libeček, apod.)
sůl a čerstvě mletý pepř
1 -2 lžíce citronové šťávy
malá hrst rukoly, žlutá paprika a/nebo vařené vejce k podávání
Na fazolovou náplň:
2 lžíce oleje
1 cibule, nejlépe bílá, na půlplátky jemné
2 velké stroužky česneku, nasekané
400 g konzerva černých fazolí nebo 1,5 hrnku uvařených černých fazolí
200 g konzervovaných rajčat, domácích
chilli omáčka podle chuti
menší svazek čerstvého koriandru
50 g čedaru, hrubě strouhaného
2 lžíce bílého jogurtu nebo kysané smetany
sušené chilli na dochucení
1 malé avokádo na plátky, čerstvá chilli paprička, klínky citronu k podávání
Postup:
Rozpalte troubu na 200 C. Brambory vydrhněte kartáčkem, osušte a propíchejte na několika místech vidličkou. Při pečení z nich tak bude moci unikat pára. Slupku brambor potřete olejem, položte je na mřížku nebo na plech a dejte je péct do trouby na 60 – 90 minut, podle velikosti brambor. Pečte doměkka, středem brambory by měla hladce projet špejle.
Mezitím připravte náplně. V misce promíchejte sýr, smetanu nebo majonézu, slitého tuňáka, nakrájenou cibulku a většinu bylin (část si nechte na ozdobu). Ochuťte solí, pepřem a citronovou šťávou. Zakryjte a uložte v chladu.
Na fazole v pánvi na oleji nechte zesklovatět cibuli a česnek. Přidejte slité, propláchnuté a okapané fazole a osmahněte je. Přilijte rajčata, chilli omáčku dle chuti, jemně nasekané měkké stonky koriandru a osolte a opepřete. Vařte na mírnějším ohni 10 - 15 minut bez poklice. Dochuťte, je-li třeba a stáhněte z ohně.
Sýr nastrouhejte nahrubo. Upečené brambory vyjměte z trouby a každou bramboru svrchu podélně uprostřed nařízněte. Bramboru stlačte špičkami proti sobě, aby se brambora rozšklebila – otevřela. Do každé brambory dejte lžičku másla a když se rozpustí polovinu brambor naplňte tuňákem a ozdobte cibulkou a doplňte lístky rukoly, plátky papriky a/nebo uvařeným vejcem. Zbylé brambory naplňte fazolemi, ozdobte lístky koriandru, smetanou, chilli a doplňte plátky avokáda, nasekanou chilli papričkou, klínky citronu a zbylým koriandrem.
Kořeněný čokoládový koláč s hruškami
Suroviny:
300 g špaldové mouky
70 g třtinového cukru
špetka mořské soli
200 g másla
2 žloutky
3 lžíce studené vody
Náplň:
6 hrušek, šťavnatých a sladkých
150 g čokolády hořké 50%
2 lžíce másla
cca 80 ml smetany na šlehání
50 g moučkového cukru
1 lžička mleté skořice
1 lžička mletého kardamomu
1 lžička mletého zázvoru
3 lžíce kakaa holandského typu
2 velká vejce
1 lžíce hladké mouky - může být také špaldová Karolíno?
Postup:
Nejprve si připravte těsto: Do mísy dejte mouku, sůl a třtinový cukr, promíchejte, přidejte studené máslo pokrájené na plátky a nejprve zpracovávejte nožem. Když máte hrubou strukturu drobenky, přidejte žloutky, vodu, promíchejte, a rukama rychle zpracujte hladké těsto. Zabalte ho to potravinové fólie a dejte na půl hodiny odpočívat do chladničky.
Hrušky oloupejte (v případě tohoto hebkého koláče je jejich tužší slupka opravdu na škodu), rozčtvrťte, vykrojte jádřince a pokrájejte na tenké plátky.
Vychlazené těsto rozválejte na mírně pomoučeném vále na kolo o něco větší, než je vaše koláčová forma. Přeneste ho do formy a vytvarujte hezké okraje (nestresujte se, pokud se vám někde potrhá, křehké těsto se dá snadno záplatovat). Okraje by měly být vysoké cca 3 cm, aby se do nich vešla náplň. Dno koláče několikrát propíchejte vidličkou. Dejte ho předpéct do trouby rozehřáté na 180°C na patnáct minut.
Mezitím si připravte čokoládovou náplň: ve vodní lázni si rozpusťte čokoládu s máslem a smetanou. Vedle v misce si metličkou prošlehejte obě vejce, přidejte všechno koření, kakao, cukr, mouku, vše zašlehejte metličkou. Čokoládu rozpuštěnou ve vodní lázni vypněte, vyndejte z lázně, a po pár minutách (nesmí být horká) vmíchejte do vaječné směsi.
Předpečené těsto vyndejte z trouby, vějířovitě na něj rozložte hrušky a na ně rovnoměrně (tedy pomalu…) nalijte čokoládovou směs. Dejte péct do trouby na 180°C na cca 30 minut. Nechte vychladnout a teprve potom krájejte.
Autorka receptů: Karolína Kamberská