17. října 2015 19:00
Martina ČerňanskáMenu na cesty a na hladové návraty domů
Tentokrát si pro vás Karolína Kamberská připravila cestovní menu. Dobrůtky, které si můžete vzít s sebou na výlet, ale také recepty na jídla, která si můžete připravit předem a po návratu nemusíte ztrácet čas žádným vařením.
Vše, co by vás mohlo zajímat o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY.
Na jednotlivé díly a zajímavé bonusy se můžete podívat na Prima PLAY.
Kapustnica
Suroviny:2 kg kysaného zelí1 kg uzených žebírek, nasekaných50 g uzeného špeku2 hrsti sušených hub, předem namočených100 g sušených švestek, propláchnutýchcca 10 kuliček celého černého pepře6 kuliček nového koření2 bobkové listy3 cibule, nadrobno nakrájené2 lžíce sádla2 rovné lžíce mleté sladké papriky1 maďarská klobása2 - 3 stroužky česneku, prolisovanékysaná smetana a čerstvý chléb k podávánípálivá mletá paprika k podávání
Postup:Kyselé zelí propláchněte v cedníku vodou, je-li příliš kyselé a dejte ho do velkého hrnce. Spolu s nasekanými uzenými žebírky. Ty si nechte nasekat už u řezníka, tak aby se vešly pohodlně do hrnce. Zalijte vodou, aby vše bylo ponořené a přidejte nahrubo pokrájený špek, sušené houby, švestky, koření. Přiveďte k varu a vařte dokud maso neodpadává od kostí. Je -li třeba, dolijte během vaření vodu. Když je maso měkké, vyberte žebírka z hrnce, maso oberte a vraťte do polévky.
Cibuli nakrájejte nadrobno a opečte ji na sádle dorůžova. Poprašte paprikou a jakmile se rozvoní – trvá to jen chvíli přidejte ji s cibulí do polévky. Nakonec přidejte i na kolečka nakrájenou klobásu a prolisovaný česnek. Povařte ještě 2 -3 minuty, ochutnejte a je-li třeba dochuťte a podávejte s kysanou smetnou, chlebem a pálivou paprikou. Kqždý si ji doostří podle svého. Polévku doporučujeme uvařit den předem, kapustnica je nejlepší druhý den, když se rozleží.
Quiche s medovou cibulí a šunkou
Suroviny:250 g hladké mouky + na vál150 g másla, studeného1 vejceasi 2 lžíce ledové vodysůl
Náplň:1 - 2 lžíce přepuštěného másla nebo oleje3 velké cibule, na plátky200 g vepřové uzené šunky, na kostičky, té nejvyšší kvality, např. od kosti1 lžíce medu250 ml smetany 33%sůlčerstvě mletý pepřšpetka muškátového oříšku3 velká vejce150 g tvrdého sýra, hrubě nastrouhaného, např. Gouda2 -3 snítky tymiánu na ozdobu
Postup:
Z mouky, špetky soli a studeného pokrájeného másla, si na vále nožem nebo v robotu připravte směs, podobnou drobence, přidejte vejce, pár lžic vody a spojte v těsto. Vytvarujte kouli, zabalte ji do folie a nechte ho tak půl hodiny až hodinu odležet a ztuhnout v chladničce. Mezitím si připravte náplň. Na pánvi rozehřejte máslo nebo olej, dejte na něj cibuli a opékejte za občasného promíchání, dokud není měkká, trvá to asi 10 -15 minut. Pak přidejte i šunku a ještě pár minut opékejte, dokud cibule nebude zlatavá a šunka prohřátá. Přidejte lžíci medu, promíchejte a ještě minutu opékejte. Odstavte z ohně a odložte na později.
Těsto vyválejte na pomoučeném válu na kulatou placku a vložte ji do koláčové formy o průměru 24 cm, ideální je když těsto trošku přesahuje přes okraje formy, protože pak je můžete podle okraje formy seříznout a koláč vypadá úhledně. Dno propíchejte vidličkou a pečte 10 –15 minut v předehřáté horkovzdušné troubě na 180 stupňů, do růžova. Formu vyndejte a dokončete náplň. V misce prošlehejte smetanu, sůl, pepř, muškátový oříšek a vejce. Šunku s cibulí rozprostřete na předpečený korpus, posypte sýrem a přelijte vaječnou směsí. Povrch posypte lístky tymiánu. Dejte zpět do trouby a pečte ještě cca 35 minut. Náplň by měla být pevná, zlatavá, ale nepečte ji déle než je to nutné - quiche by pak ztratil šťavnatost.
Nechte chvíli zchladnout a pak krájejte – je výborný teplý i studený, i druhý den.
Prima tip: Místo smetany ke šlehání můžete použít méně tučnou smetanu nebo i mléko, koláč bude také skvělý, ale se smetanou je více krémový.
Focaccia s rozmarýnem + sendvičové náplně
Suroviny:
20 g droždí v kostce1 lžička moučkového cukru500 g polohrubé mouky300 - 400 ml vlažné vodymořská sůl200 ml olivového oleje2 snítky čerstvého rozmarýnu nebo 1 lžíce sušeného
Na tuňákovou náplň:180 g tuňáka z konzervy4 lžíce majonézy1 lžíce citronové šťávy2 jarní cibulkysůl a čerstvě drcený pepř1 lžička nasekaných kapary1 salátoví okurkapár listů pěkného salátu – např. ledového
Na cibulovou náplň:2 velké cibule, nakrájené na plátky2 lžíce olivového oleje1 lžíce cukru1-2 lžíce vinného octa, nejlépe balzamikovéhosůl a čerstvě mletý pepř150 g sýra s modrou plísní nebo ementáluhrst kuliček modrého a bílého vína1 malá hruška nebo jablko, na tenké plátky, skrojek citronu na potření ovocehrst lístků baby špenátu
Postup:
Droždí rozdrobte do mísy, zasypejte lžičkou cukru a míchejte, než se droždí rozpustí - je to hned, zvláště když máte teplou mísu. Přisypejte asi 100 g mouky a přilijte asi 100 ml vlažné vody. Promíchejte, zakryjte utěrkou a nechte 15 minut odpočívat v teple, dokud se na droždí neutvoří bublinky. Tak získáte kvásek.
Ke kvásku postupně - v několika dávkách - přidejte ještě 400 g mouky a 200 ml vody, poté i 2 lžičky soli a 3 lžíce olivového oleje. Vypracujte hladké těsto a nechte ho hodinu až dvě kynout, přikryté utěrkou.
Plech nebo velký pekáč s nízkým okrajem si vyložte pečicím papírem. Polovinu rozmarýnu posekejte na menší kousky a vpracujte ho do těsta. Pak dejte těsto do středu plechu, polijte ho částí zbývajícího olivového oleje, a rukama rovnoměrně vytahujte do stran. Jak těsto roztahujete, přilévejte další olej, výsledkem bude cca 3 cm vysoká placka pěkně nasáklá olivovým olejem. Tu nechte další půl hodiny kynout. Mezitím si rozehřejte troubu na 200 -250C. Focacciu ozdobte zbylými snítkami rozmarýnu a udělejte do ní sem tam důlky palcem. Dejte péct, už po 15 - 20 minutách by měla být krásně zlatavá.
Po vychladnutí foccaciu nakrájejte na díly velikosti sendviče, prokrojte a udělejte z nich sendviče z různými náplněmi.
Tuňáková: na tuňákovou majonézu slijte tuňáka z konzervy a v misce ho rozmačkejte vidličkou a prošlehejte s majonézou. Přidejte najemno nasekanou cibulku, kapary a dochuťte citronovou šťávou, solí a pepřem. Sendviče naplňte listy salátu, tuňákovou majonézou, plátky okurky, Cibulová:
Na karamelizovanou cibuli rozehřejte v pánvi olivový olej, vsypte nakrájenou cibuli a opékejte dokud nezměkne, trvá to asi 10 -15 minut. Jakmile začne zlátnout přidejte cukr, ocet a dále opékejte , dokud nezkaramelizuje, zhruba dalších 5 – 10 minut. Stáhněte z ohně a nechte vychladnout. Jablko či hrušku rozkrojte, zbavte jadřince a nakrájejte na plátky. Ty potřete citronovou šťávou, aby ovoce nezhnědlo. Kuličky hroznů rozpulte a odstraňte semínka. Sendviče naplňte trochou karamelizované cibule, plátky ovoce, plátky sýra a lístky baby špenátu.
Prima tip: pokud nechcete focacciu prokrajovat, udělejte 2 tenčí placky na dva plech a ty pak spojte náplní. Zdobit ji můžete před pečením místo rozmarýnu i olivami, kousky sušených rajčat, tymiánem – záleží na vaší chuti – nebo každý kus něčím jiným.
Ořechové rohlíčky
Suroviy na asi 18 ks – 2 plechy:
250 g hladké mouky20 g droždí z kostky3 a 1/2 lžičky krupicového cukru (35 g) nebo 3 a 1/2 kostky cukru125 ml vlažného mléka2 žloutkyšpetka soli125 g tuku (polovina másla a polovina sádla nebo omegy)2 bílky na potření těsta
Na náplň:125 ml mléka1 lžíce másla60 g moučkového cukru1 sáček vanilkového cukru200 g mletých vlašských ořechů, předem opražených1 lžíce medu nebo dle chuti i o trochu více
Postup:
Do mísy nasypte mouku, udělejte do ní důlek a do něj rozdrobte droždí. Posypte cukrem, zalijte trochou vlažného mléka a počkejte, až se začnou na hladině tvořit bublinky. Přidejte žloutky, špetku soli, změklý pokrájený tuk a vypracujte hladké těsto. Propracujte ho na pomoučeném vále do koule a dejte v přikryté míse na půl hodiny do lednice
Mezitím svařte v rendlíku mléko s máslem, oběma cukry. Když mléko začne vařit, vsypte ořechy, zamíchejte, vmíchejte med a vypněte. Nechte zchladnout.
Těsto rozválejte na pomoučeném vále na obdélníkovou placku a rozkrájejte ji na čtverce o hraně 7 -10 cm. Na střed rozdělte lžící ořechovovu náplň, a spojte kraje tak aby náplň nevytekla. Cípy těsta naproti sobě přeložte jako šáteček a spojte je. Šátečky rozložte na plech vyložený pečícím papírem s rozestupy několik centimetrů (použijte raději 2 plechy) , šátečky potřete prošlehaným bílkem a plechy přesuňte do trouby předehřáté na 200 stupňů. Pečte dokud nezrůžoví, trvá to asi 15 minut.
Prima tip: Kromě klasických šátečků je můžete skládat různě. Můžete vytvořit trojúhelníky nebo okraje spojit či přehnout přes sebe a vytvořit čtvercové šátečky, či okraje zakrouti a vytvořit jakési batůžky, podle toho, co je vám milejší.
Autorka receptů: Karolína Kamberská