31. ledna 2015 18:20
Martina ČerňanskáRecepty pro celou rodinu od Karolíny
Tentokrát Karolína připravila opravdu pro každého něco. Kdo má chuť jen na lehkou svačinku, může vyzkoušet skvělé pomazánky a upéct domácí houstičky. Pro zapřísáhlé masožravce tu máme kuře s nádivkou a glazovanou směs špekáčků s mrkví a jako sladkou tečku dokonalý banánový triffle s perníčky.
Vše, co by vás mohlo zajímat o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY.
Na jednotlivé díly a zajímavé bonusy se můžete podívat na Prima PLAY.
Recepty pro celou rodinu ze sobotní epizody Čas dluhů:
Kuře se špenátovo-mandlovou nádivkou a bramborová kaše s pečeným česnekem
Suroviny:
1 celé kuře (1,5–2 kg)sůl a mletý pepř2 rohlíky nebo housky, nakrájené na kostičky1 lžíce másla + 2 plátky pod kůži1 velké nebo 2 malá vejce, zvlášť bílky a žloutkyasi 200 ml mléka30 g mandlí, oloupaných (plátky nebo nasekané)30 g anglické slaniny, nakrájené na kostičkyhrst listů špenátu, opraných a pokrájenýchmenší hrst listů petrželky, nasekaných1 stroužek česneku, prolisovanýšpetka muškátového oříšku
Suroviny na bramborovou kaši s pečeným česnekem:
1 kg brambor, oloupanýchcca 200 ml mléka1 velká lžíce máslamenší hrst nasekané petrželky1–2 palice česneku upečené v pekáčku společně s masemsůl
Postup:
Kuře vyjměte z lednice asi hodinu před tím, než ho začnete péct. Opláchněte ho, osušte papírovou utěrkou a zevnitř i zvenčí osolte a opepřete. Troubu rozpalte na 180 °C.
Připravte nádivku: Nakrájejte pečivo na kostičky a opečte ho v pánvi na lžíci rozpuštěného másla dozlatova. Kostičky nasypte do mísy, přisypte mandle. Promíchejte žloutky s mlékem a nalijte ho k opečeným kostičkám pečiva. Přidejte nakrájenou slaninu, špenát, petrželku, česnek, sůl, pepř a muškátový oříšek a promíchejte. Do této směsi po částech vmíchejte tuhý sníh.
Kuře naplňte nádivkou. Uvolněte kůži na prsou a vsuňte pod ní kousky másla (díky umístění pod kůží se máslo dostane do masa na prsou, které má tendenci být suché, a nesteče po kůži do pekáče). Pak otvor zajistěte jehlou na závitky (nebo pevnými párátky či zašijte režnou nití). Stehýnka svažte provázkem k sobě.
Kuře položte do pekáčku prsy nahoru, jen mírně podlijte vodou a dejte do trouby. Příliš ho nerušte neustálým otevíráním trouby a přeléváním šťávou, abyste si nesnižovali teplotu v troubě. Kuře s nádivkou se peče o něco déle než bez nádivky. Počítejte přibližně s 90 minutami.
Tip: Je-li kůžička málo opečená a maso již měkké, potřete kuře ke konci pečení máslem a dopečte na barvu.
Bramborová kaše: Brambory uvařte ve slupce v osolené vodě doměkka; trvá to asi 30 minut. Slijte vodu, oloupejte je a přepulte, máte-li malé, nechte je celé.
Vymačkejte k nim upečený česnek ze slupek, rozšťouchejte je a po částech přilévejte a zapracujte metlou nebo šlehačem mléko (řiďte se savostí brambor a vlastními preferencemi), sůl a máslo. Vyšlehejte a nakonec vmíchejte petrželku, chcete-li.
Pečený česnek: Zahřejte troubu na 180 °C. Odřízněte vršky z celých palic česneku tak, aby byly vidět všechny stroužky. Česnek zakapejte olivovým olejem (na 1 palici stačí 1 lžička), postavte do pekáče s kuřetem a pečte asi 45 minut zcela doměkka. Takto upečený česnek je krásně krémový a nasládlý.
Domácí houstičky a domácí pomazánky
Suroviny:
1 sáček sušeného aktivního droždí (7g)300 ml mléka1 lžička moučkového cukru500 g hladké mouky 1,5–2 lžičky soli1 žloutek2 lžíce másla, rozpuštěného1 vejce, prošlehané na potřenímák a hrubozrnná sůl na posypání
Suroviny na tvarohovovou pomazánku s mrkví a citronem:
2 lžíce másla4 mrkve, očištěné a nastrouhané nahrubo1 stroužek česneku, prolisovanýšpetka drceného či mletého římského (pozor, ne obyčejného) kmínu200 g měkkého tučného tvarohu1 lžíce medu1 lžíce citronové šťávysůl dle chutilístky koriandru či hladkolisté petržele k podávání
Suroviny na pomazánku z uzené makrely:
2 uzené makrely150 g kysané smetanysůl a čerstvě mletý pepřasi 1 lžíce citronové šťávy1/2 červené cibule, nasekaná najemno + 1/2 na ozdobeníkousek bílé ředkve, oloupané a nasekané najemno, nebo ředkvičky + tenké plátky na ozdobusnítka kopru na ozdobu
Postup:
Nejdřív si připravte kvásek: do zadělávací mísy nasypte sušené droždí a zalijte ho 100 ml vlažného mléka, přidejte cukr, 100 g mouky, rozmíchejte a nechte asi 10 minut odpočívat na teplém místě, než vyběhne kvásek.
Poté prosejte ke kvásku zbylou mouku, přidejte žloutek, sůl, rozpuštěné, ale ne horké máslo a zbylých 200 ml teplého mléka a promíchejte.
Vypracujte hladké těsto (věnujte mu deset minut práce svých rukou, případně 5 minut práce svého elektrického hnětače).
Nakonec prohněťte těsto ještě na vále. Výsledkem by mělo být hladké a hebké těsto, které příliš nelepí. Nepřidávejte zbytečně mouku ani mléko, ať si nerozhodíte optimální poměr.
Propracované těsto dejte zpátky do mísy, posypte moukou, zakryjte utěrkou a dejte na teplé místo, kde během hodiny vykyne – zdvojnásobí svůj objem.
Vykynuté těsto rozdělte na 12 stejných dílů a každý z nich ještě na tři díly. Pak z nich uválejte tenčí válečky, které vám pak půjdou krásně uplést do copu. Konce každé houstičky smáčkněte a podstrčte pod ni, aby se vám nerozplétala. Upletené houstičky klaďte na plech vyložený pečicím papírem, nechte mezi nimi dost místa, zakryjte utěrkou a nechte ještě 20 minut kynout. Pak je potřete prošlehaným vejcem a posypte mákem nebo hrubou solí.
Rozpalte troubu na 200 °C. Housky pečte cca 15 minut ve spodní části trouby. Upečené přendejte na mřížku a nechte vychladnout.
Tvarohová pomazánka: Na pánvi rozehřejte máslo a dejte na něj mrkev, za stálého míchání ji opékejte asi dvě minuty. Pak přidejte i česnek a římský kmín a ještě krátce asi minutu opékejte.
Pak pánev se zeleninou nechte vychladnout. V míse si mezitím smíchejte tvaroh s medem, citronovou šťávou a solí.
Pak vmíchejte vychladlou mrkev z pánve a podávejte nejlépe s domácím pečivem.
Ozdobte lístky oblíbených bylinek.
Pomazánka z makrely: Z makrel odřízněte hlavu i ocas a sloupněte kůži. Pak je rozevřete, odstraňte páteř a žeberní kosti. Maso prsty rozdělte na vločky a lehce promněte prsty, abyste jste mohli odstranit všechny zbylé kůstky. Jde to snadno, protože maso uzených makrel je vláčné.
Vykostěné maso dejte do misky, přidejte kysanou smetanu, sůl a pepř, citronovou šťávu, cibuli a nasekané ředkvičky.
Promíchejte důkladně, ale nepřehánějte to, je fajn, když v pomazánce zůstane znatelná struktura rybího masa.
Hotovou pomazánku ozdobte jemnými plátky cibule, ředkviček a koprem.
Glazovaná směs špekáčků s mrkví
Suroviny:
4 dobré špekáčky, pokrájené na kolečka5 mrkví, očištěných a pokrájených na kolečka2–3 lžíce másla1 lžíce třtinového cukru1 lžíce citronové šťávyšpetka muškátového oříškusůl a čerstvě mletý pepřhrst lístků hladkolisté petrželečerstvé pečivo k podávání
Postup:
Špekáčky a očištěnou mrkev nakrájejte na kolečka.
V pánvi si nejprve nasucho opečte kolečka špekáčků dozlatova. Až budou špekáčky opečené, vyberte je vařečkou z pánve tak, aby v ní zůstal vypečený tuk a špekáčky odložte stranou.
Do uvolněné pánve s tukem (je-li ho moc, trochu odeberte) přidejte 2 lžíce másla, dejte na něj karotku a asi 5 minut ji opékejte za občasného promíchání. Zkřehne a pořád bude pěkně křupavá.
Pak přidejte k mrkvi cukr, citronovou šťávu, muškátový oříšek, sůl a pepř a vraťte opečené špekáčky. Ještě pár minut společně opékejte, až šťáva zhoustne a mrkve i špekáčky se budou hezky lesknout.
Hotové jídlo ozdobte lístky petržele.
Takto upravené špekáčky je nejlepší podávat s co nejčerstvějším pečivem, třeba s domácími houskami – skvěle se s nimi vytírá šťáva z talíře i pánve. Lze podávat i s vařenými brambory.
Banánový triffle s perníčky
Suroviny:
600 ml mléka1 sáček vanilkového pudinku2 lžíce krupicového nebo vanilkového cukru1 lžíce máslaasi 12 perníčků, pokrájenýchasi 100 ml silné kávy2 lžíce rumu3 velké banány, na plátky3 plody kaki churma, oloupané a nakrájené na kousky1 kelímek smetany ke šlehání 33%100 g pekanových ořechůmletá skořice na poprášení
Postup:
Uvařte pudink s mlékem a dvěma lžícemi cukru podle návodu na obalu a stáhněte z ohně. Vmíchejte máslo a míchejte, aby pudink částečně zchladl (hrnec s pudinkem můžete postavit do nádoby se studenou vodou a míchat do zchladnutí, ale ne ztuhnutí).
Nalámejte perníčky na kousky.
Připravte si čtyři pěkné sklenice či misky na poháry o obsahu asi 300 ml. Na dno každé dejte vrstvu perníčků, tak aby vám polovina zbyla na druhou vrstvu a zakápněte je kávou a rumem. Na ně rovnoměrně rozdělte polovinu pudinku a na něj banány a kaki. Pak udělejte opět vrstvu perníčků, opět zakápněte kávou a rumem a překryjte pudinkem.
Nechte poháry vychladnout a pak je uložte do chladničky minimálně na hodinu, aby perníčky zvláčněly a chutě se propojily. Pokud je budete nechávat v chladničce přes noc, potáhněte je potravinovou fólií.
Připravte si ořechy v cukru. Ořechy překrájejte na hrubší kusy. V nepřilnavé pánvi rozpusťte máslo. Přisypte cukr a za občasného promíchání ho nechte rozpustit. Přidejte ořechy a míchejte a opékejte, dokud se nepotáhnou zkaramelizovaným cukrem a nezezlátnou. Stáhněte z ohně a ještě chvíli míchejte, aby se ořechy neslepily. Nechte vychladnout.
Před podáváním ozdobte poháry ušlehanou smetanou a ozdobte ořechy v cukru.
Autorka receptů: Karolína Kamberská