28. února 2015 18:20
Martina ČerňanskáRecepty s vůní léta od Karolíny, domácí kuchařky
Už aby bylo teplo, léto a čas dovolených u moře. To si říká jistě koncem února kdekdo. Zima se zdá nekonečná a pomalu pokukujeme po nabídkách letních zájezdech. Stejně tak i Karolína Kamberská. Proto vám právě teď přináší recepty s vůní léta ze slunných jižních krajů.
Vše, co by vás mohlo zajímat o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY.
Na jednotlivé díly a zajímavé bonusy se můžete podívat na Prima PLAY.
Domácí gyros
Suroviny:
3 kuřecí stehenní řízky3 lžičky směsi koření na gyros nebo viz tipsůl2 lžíce olivového oleje + trochu na pánev2 stroužky česneku, oloupané a prolisované
K podávání a na hranolky:5 velkých brambor2 lžíce olivového oleje2 menší červené cibule nakrájené na tenké kroužky3 zralá rajčata (v zimě doporučuji nahradit cherry rajčátky ve větším počtu), pokrájenápár listů ledového salátu, natrhaných na kusytzatziki – viz následující recept4 velké placky pita chleba – viz následující recept nebo koupené a prohřáté nasucho na pánvi
Postup:
Den předem pokrájejte maso na nudličky, smíchejte ho s kořením, solí (pozor, v některých směsích koření už bývá přimíchaná, v některých ne…), olejem a drceným česnekem. Zakryjte a nechte uležet. Pokud nemáte čas do druhého dne, klidně dobu uležení zkraťte na minimum, ale přijdete tím o kus dobré chuti a křehkosti masa…
Předtím, než začnete maso opékat, si ještě připravte brambory na hranolky a rozpalte troubu na 200 stupňů.
Oloupejte brambory, nakrájejte je na 1,5–2cm hranolky, namočte na chvíli do studené vody nebo jen opláchněte, aby se vyplavil škrob a pak je osušte. Hranolky promíchejte s olejem a rozložte na plechu vyloženém pečicím papírem. Pečte 30–40 minut dozlatova, jednou je otočte.
Připravte si cibuli, rajčata a salát, tzatziki i pitu, abyste po opečení masa a hranolků měli všechno připravené a mohli rovnou horké podávat.
Asi 10 minut před dopečením hranolků si rozpalte pánev s troškou olivového oleje a opečte naložené maso. S ním můžete opéct i cibuli, ale není to nutné.
Vyndejte hranolky z trouby a osolte je.
Pak už můžete kompletovat.
Z voskového papíru udělejte kornout. Pitu lehce stočte a vložte do kornoutu tak, aby jej vyplnila. Pitu naplňte masem, hranolky a syrovou zeleninou. Navrch dejte tzatziki a okořeňte.
Tip: Maso můžete ochutit dle své chuti mletou sladkou paprikou, oreganem, rozmarýnem, mletým římským kmínem, mletým pepřem a chilli.
TzatzikiSuroviny:
1 okurka oloupaná a nastrouhaná nahrubo, zbavená co nejvíce vody1 řecký bílý jogurt, nebo český vykapaný2 stroužky česneku, prolisované2 lžíce olivového oleje1 lžíce citronové šťávysůl a čerstvě mletý pepř
Postup:Promíchejte okurku s jogurtem a poté přidejte i všechny ostatní ingredience. Důkladně promíchejte. Tzatziki podávejte vychlazené, ale čerstvé, odležení jim nesvědčí.
Domácí pita (řecké chlebové placky)Suroviny:
250 g hladké mouky + na vál1 lžičky soli1/2 vrchovaté lžičky sušeného droždí1/2 lžičky moučkového cukru1,5 lžíce olivového oleje + trochu na potřeníasi 150 ml vlažné vody
Postup:Mouku důkladně promíchejte se solí, droždím a cukrem. Vmíchejte olivový olej a pak po částech vodu.
Těsto nejprve zpracovávejte vařečkou a pak rukama tak dlouho, dokud nevznikne koule hladké, v podstatě trošku “gumové” konzistence. Nechte ho odpočívat cca půl hodiny v teple – mírně nakyne, ale nijak moc (což je správně – placky nemají být příliš nadýchané, jen lehce, jsou droždím jen mírně nadzvednuté).
Po půlhodině těsto rozdělte na 4 díly, každý z nich na pomoučené desce vyválejte na placku velikosti pánve, a každou pitu zvlášť pak opékejte nasucho na pánvi. Po každé straně by se měla opékat tak 4 minuty – poté už bude mít typické hnědé fleky.
Hned po upečení každou placku potřete mašlovačkou z obou stran olivovým olejem (bude se vám pak lépe ohýbat do kornoutu) a před použitím všechny placky skladujte ve sloupci na sobě, bez přístupu vzduchu – přikryté, aby zůstaly vláčné a neztvrdly.
Každopádně placky jezte co nejdříve po upečení, ještě teplé jsou nejlepší.
Rybí paprikáš
Suroviny :2–4 rajčata podle velikostiasi 800 g filetů libovolné sladkovodní ryby – amur, tolstolobik, kapr100 g anglické slaniny + lžíce sádla2 cibule2 papriky (červená a žlutá)2 lžičky mleté sladké papriky100 ml sladké smetany 33%sůl – v misceuvařené bramborykopr nebo hladkolistá petrželpálivá paprika k podávání, nemusí být
Postup :Nejdříve oloupejte rajčata. Na špičce je nařízněte do křížku a dejte je na 2 minuty spařit do vroucí vody. Spařená rajčata oloupejte a nakrájejte na čtvrtiny.
Rybu vykostěte, maso pokrájejte na kostičky a pak ještě jednou prsty zkontrolujte, jestli v něm nezbyly nějaké kůstky.
Slaninu nakrájejte na kostičky a v kastrolu ji vyškvařte, a je-li třeba, přidejte trochu sádla. Přihoďte nadrobno nakrájenou cibuli a nechte ji za občasného míchání zesklovatět. Papriky zbavte semínek, nakrájejte je na proužky a s mletou paprikou, rybou a rajčaty přidejte do kastrolu.
Směs osolte, pak ji zakryjte a bez podlévání duste pod pokličkou 10 minut. Občas promíchejte, ale jen lehce, aby se kousky ryb nerozpadly. Těsně před koncem dušení vmíchejte smetanu.
Podávejte s vařenými bramborami posypanými nasekaným koprem nebo hladkolistou petrželkou a kapkou smetany, případně, chcete-li, posypte pálivou paprikou.
Středomořský salát
Suroviny:dvě velké hrsti rukolyasi 1/2 hlávky ledového salátu2 pomeranče, oloupané i od vnitřních bílých slupek1 čerstvý fenykl, nakrájený na plátky150 g fety, na kostičkyhrst jader vlašských ořechů nebo dle vaší chuti, nasucho opražené
Na zálivku:3 lžíce olivového oleje1 lžíce hořčice (ideálně dijonské)2 lžíce medu1 lžíce balzamikového octasůl a čerstvě mletý pepř
Na krutony:2 ks bílého pečiva nakrájeného na malé kostičky2 lžíce olivového olejesůl a čerstvě mletý pepřmletý rozmarýn
Postup:Nejprve připravte krutony – na pánvi rozpalte olivový olej, přidejte pečivo (raději jiný než toastový chléb – drobí se), osolte, přidejte pepř a mletý rozmarýn, a na středním plameni opékejte za častého promíchávání, dokud nebudou krutony zlatavé po všech stranách. Když jsou hotové, nechte je klidně vychladnout na pánvi (žádný přebytečný olej vám tam jistě nezbyl).
V další pánvi opražte nasucho ořechy a odložte stranou.
Smíchejte v míse rukolu, ledový salát natrhaný na kousky, dílky pomeranče bez bílé blanky (dílky vyřízněte ze slupek), nakrájený fenykl a opražené ořechy.
Pak vyšlehejte metličkou zálivku z oleje, medu, hořčice, balzamika, soli a pepře, nalijte ji na salát a promíchejte. Pak na salát navrstvěte kostičky fety. Krutony je ideální podávat zvlášť v hezké misce, aby si každý mohl nandat přímo na svůj salát – pokud je dáte na salát předem, hrozí, že zvlhnou a už nebudou tak křupavé.
Višňové tiramisu
Suroviny:cca 400 ml sklenice višní v rumu250 g dlouhých cukrářských piškotůšálek silné kávy – asi 150 ml250 g mascarpone200 g kysané smetany200 g smetany na šlehání60 g moučkového cukrukakao holandského typu na poprášení
Postup:
Připravte si hezkou porcelánovou nebo skleněnou nádobu nejlépe s obdélníkovým dnem a s dostatečnou výškou.
Slijte višně a nechte je okapat v cedníku. Pokud nejsou vypeckované, vypeckujte je.
Rum uschovejte ve sklenici.
V míse rozmíchejte kysanou smetanu s cukrem a lehce metličkou vmíchejte mascarpone. Nakonec přidejte ušlehanou smetanu.
Do ploché misky dejte kávu a rum z višní dle chuti. Postupně jeden po druhém smočte z obou stran v kávě s rumem piškoty a pokládejte je vedle sebe na dno připravené nádoby, tak aby jste vyložili její dno zhruba polovinou piškotů. Zbylé budou na druhé patro.
Na vrstvu piškotů v nádobě natřete polovinu krému, tak aby krém byl rovnoměrně rozetřený. Neroztírejte krém až k okrajům misky, nechte boky tiramisu „neomítnuté“.
Vrstvu krému posázejte višněmi – musí být dobře okapané.
Pak pokračujte zbytkem piškotů, které opět namočíte v kávě s rumem a ně v další vrstvě rozetřete zbylý krém.
Tiramisu dejte na noc do chladničky, aby mohlo dobře ztuhnout a chutě se proležely. Před podáváním poprašte přes sítko kakaem a nechte ho ještě chvíli zvlhnout.
Autorka receptů: Karolína Kamberská