Dcera odmítá chodit do školy, protože ji šikanuje třídní učitelka

Co dělat, když si na vaše dítě zasedne třídní učitelka? To prozradí další díl Křižovatek života ve čtvrtek ve 21.45 na Primě.

Lenka Bláhová (35) už rok bydlí s manželem Mírou (40) a dcerou Jitkou (12) v Pardubicích. Poněvadž Míra je přes týden na montážích, je Lenka na výchovu dítěte vesměs sama.

Dcera Jitka letos chodí do 5. třídy na nové základní škole, protože se rodina přestěhovala z jiné městské části. Rodiče doufají, že Jitka, velice vyspělé a sebevědomé děvče, půjde po základce na střední odbornou školu a udělá si maturitu. Oba rodiče mají jen základní vzdělání.

Život malé rodiny probíhá klidně a harmonicky až do doby, než jednoho dne přivedou Jitku domů dva městští strážníci. Zadrželi ji časně dopoledne v centru města – byla za školou. To se ještě nikdy nestalo. Lenka si to neumí vysvětlit, ale když chce o tom s dcerou promluvit, narazí na odpor. Lenka doufá, že to záškoláctví je prostě jen projev puberty a je neškodné.

Podívejte se na ukázku z tohoto dílu:

Problémy na obzoru

Avšak o pár dní později je Jitka přistižena při krádeži v papírnictví a je přivedena dokonce státní policií. Lenka spadne z oblaků. Stále méně chápe, kde se to najednou v dceři vzalo. Jitka sice vždycky měla vlastní hlavu, ale dosud s ní bylo všechno v pořádku. Ještě nikdy neporušila pravidla, ani se neprala. Už dva roky sice mezi matkou a dcerou docházelo k ostřejším rozmíškám, to ale Lenka jako mnoho matek, se kterými se přátelila, u svých dětí připisovala dceřině pubertě.

Teď ale neví, co má se vzniklou situací dělat. Lenka se obává, aby se Jitka nedostala na šikmou plochu, přitom nemá ponětí, jaký by tyto problémy měly mít vůbec důvod.

Podívejte se na galerii:

Když Lenka odváží dceru ze školy, zjistí, že Jitka má poraněné oko. Podle výpovědi Jitky a jedné její spolužačky za to může jejich třídní učitelka Alžběta Drymlová. Po ostré hádce s Jitkou jí přejela oči mokrou houbou. Lenka je na rozpacích, ale po prvních pokusech si s učitelkou promluvit zjistí, že bojuje proti větrným mlýnům.Křižovatky života sledujte na Primě každé úterý a čtvrtek ve 21.45.

Už na rodičovské schůzce v prvním pololetí si matka všimla, že učitelka je vůči Jitce naladěna značně nepřátelsky. Ale teď paní Drymlová ještě přitvrzuje: podle ní je Jitka notorická lhářka, která dělá své třídní učitelce za zády jednu lumpárnu za druhou. Obvinění, že ji učitelka poranila, stejně jako její údajné nápadně neklidné chování při vyučování přičítá Drymlová možné zhoršující se psychické poruše, která může i za to, že Jitka byla třikrát za školou.

Ředitel školy se napřed své učitelky zastává, protože na škole působí velmi svědomitě.

Otec matce a dceři nevěří

K těmto starostem se teď přidávají i rodinné problémy. Jitka stále víc trpí ze strany své třídní učitelky šikanou a Lenka se cítí opuštěná a bez opory. Míra situaci napřed podceňuje a obviňuje Lenku, že dceru svým kritickým přístupem k jejím školním výsledkům otrávila. A stížností na učitelku ještě přilila olej do ohně, jiní rodiče prý hned netroubí do útoku, když učitelka doporučuje vyšetření školním psychologem nebo se na dítě příležitostně rozkřikne. Vědí dobře, proč se neozývají, Lenka podle něho reagovala přehnaně.

Lenka však následně zjišťuje, že s třídní učitelkou mají problémy i jiní rodiče a děti. Nechtějí proti ní ale vystoupit, protože mají obavy, že by jim mohla dělat problémy sociálka, takže se všichni raději drží ustrašeně zpátky.

Když se ale příznaky skutečných příčin změny Jitčina chování dál zvýrazňují, mění své chování i otec Míra. Postaví se na Lenčinu stranu a chce si s učitelkou Drymlovou promluvit. Jak tento rozhovor, tak i následné schůzky na školském úřadě jsou neúspěšné. Lenka se nevzdává a když má být Jitka vyloučena ze školy, bojuje rozhořčeně dál. S pomocí advokáta dostane celou věc před soud.

Komu dá soud za pravdu, učitelce, potažmo škole, nebo Jitce? Sledujte ve čtvrtek ve 21.45 Křižovatky života.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.