Dítě potřebuje i po rozvodu oba rodiče, upozorňuje odborník

Poslední díl Křižovatek života nastínil situaci, kdy syn psychicky nezvládl rozvod rodičů a v důsledku toho se u něj rozvinulo velmi agresivní chování. Koučka Šárka Vávrová se snaží poradit, jak celý problém vyřešit.

Rodiče Karla měli společně celou situaci o rozvodu otevřít a chovat se ke Karlovi jako k dospělé osobě. Vysvětlit mu, že ho stále mají oba rádi a jejich péče o něj rozvodem nekončí. Seznámit syna i s tím, že si jeden s druhým přestali rozumět, ale stále jsou připraveni společně se domluvit na záležitostech kolem dítěte.

Svým přístupem dali Karlovi pocit, že je pro ně nedůležitý, a on se cítil odstrčený. Nestandartním chováním pouze upozorňoval rodiče na fakt, že „jsem tady a potřebuji pozornost“! Otec dost často před svým synem prezentoval skutečnost, že se matka Karla chtěla rozvést. Vinu za rozvod přesouval na svou ženu. Karel se tak svým chováním mohl matce i mstít za rozbití rodiny.

Nový přítel matky je pro Karla nepřítel

Jedenáctiletý Karel se nachází navíc v období, kdy dokončuje formování svých genderových rolí a vytváří si model svého budoucího života v partnerství. Vzorem je mu jeho otec. Chce se s ním identifikovat a má přirozenou touhu být stejně silný, zábavný, úspěšný a milující. V tomto období by měl Karel s otcem trávit co nejvíce času, což se ovšem v jeho životě nedělo. Otec se více věnoval práci než schůzkám se synem, což snižovalo Karlovu důležitost pro něho samotného.

Nový partner matky je ze strany Karla vnímán spíše jako sok. Chce obsadit místo, které v mysli Karla stále patří jeho otci. Může mít i pocit, že ho nový muž může připravit o matku. Nová známost by se neměla uspěchat a děti by se na přítomnosto nového člena rodiny měly připravovat postupně. Minimální doba na adaptaci dítěte po rozvodu je 6 měsíců, může se ale protáhnout až na 2 roky. Nový člen rodiny by se měl postupně a nenásilně zapojovat do akcí rodiny a společných aktivit.

Křižovatky života sledujte vždy v úterý a ve čtvrtek ve 21:45

Z příběhu je také patrné, že Karel má pocit, že jeho matka má bližší vztah s jeho sestrou a on je z jejich rodiny odstrčen. V době, kdy žila rodina pohromadě, nemusel tento pocit zažívat, protože byl na blízku otec. Matka s dospívající dcerou mají více společných zájmů a prožitků a Karel jejich společné chvíle narušuje svým chováním. Je to pouze jeho vzdor a upozornění, aby mu jeho matka dávala více pozornosti.

Pokud nastane situace, kdy jedno z dětí žárlí na to druhé dítě a dochází k rivalitě mezi sourozenci, je nutné, aby se matka naučila trávit čas s každým z dětí zvlášť. Všímat si více každého dítěte a podporovat jeho silné stránky a talenty. Každému z dětí dát tolik lásky, kolik potřebuje. Rozdělit svůj čas mezi děti podle jejich potřeb. Vysvětlit druhému dítěti, proč ten daný čas trávíme s jeho sourozencem a že v zápětí, se budeme věnovat i jemu.

Návštěva psychoterapeuta může být pro děti, které jsou dlouhodobě flustrované nebo nešťastné velice vhodná. Dítě se může u psychoterapeuta otevřít a sdílet s ním informace, proč není spokojené v prostředí, ve kterém žije. Psychoterapeut odhalí příčinu potíží dítěte a navrhne vhodnou intervenci či rodinou terapii.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.