Jak se zbavit partnerské závislosti, radí odbornice Šárka Vávrová

Závislost na partnerovi má mnoho podob. S jednou z nich jsme se setkali v předešlém dílu Křižovatek života. Ať jsou její projevy jakékoliv, jak se lze této závislosti zbavit? Nad tím se zamýšlela naše odbornice. Přečtěte si její rady.

Podoby závislosti

  • Omlouváte partnerovi chyby, přizpůsobujete se vždy a ve všem, obětujete se, partner je celým vaším životem.
  • Své názory a plány měníte podle partnera, přestanete se stýkat se svými přáteli (nebo rodinou), bojíte se panicky rozchodu a neumíte si život bez partnera představit.
  • Necháte partnera za sebe rozhodovat, jste nesamostatná/ný/, chcete trávit veškeré volné chvilky se svým partnerem, on je na prvním místě a záleží vám především na jeho spokojenosti.
  • Pokud partner odchází za svojí aktivitou, vám se to nelíbí a zlobíte se. Necháte za sebe partnera rozhodovat, žárlíte na vše, co odvádí jeho pozornost od vás. Partner je celý váš život.

Co s tím?

  • Důležité je si tuto skutečnost přiznat a chtít ji změnit. Většina lidí si tento fakt nechce přiznat, stejně jako si nechtějí svoji závislost přiznat alkoholici, hazardní hráči, workholici a jiní závislí.
  • Při léčení závislosti je především je nutné si o všem promluvit s partnerem nebo zajít společně na partnerskou terapii. Partnerovi vysvětlit, co vás ve vztahu trápí a že nehodláte vztah ohrozit tím, že se začnete věnovat nové nespolečné aktivitě. Vyslechnout si názor partnera, zda mu vaše závislost není na obtíž.
  • Dalším pomocníkem v léčení závislosti je začít pracovat na zvýšení svého sebevědomí a uvědomit si, co byly vaše sny a cíle. Vznik závislosti často souvisí s nízkým sebevědomím a nesamostatností. Dalším z faktorů je nevyzrálost závislého člověka, který není na partnerství připravený a očekává, že mu partner bude potvrzovat jeho identitu. Může se jednat i o člověka, který byl již nějakou dobu sám. Pokud si najde partnera, snaží se mu předat veškerou lásku a pozornost nastřádanou za dobu jeho samoty. Na závislost samozřejmě mají vliv i faktory z dětství, absence jednoho z rodičů, izolace, především model závislosti přenesený z rodiny. Tuto skutečnost lze konzultovat s koučem, psychologem nebo psychoterapeutem, případně si můžeme promluvit se svým partnerem.
  • Je nutné znovu nastolit vlastní život, lépe se pohybovat ve svém sociálním prostředí, určit své vlastní hodnoty spokojeného života. Jaké byly vaše zájmy a jak jste rádi trávili svůj volný čas?
  • Poslední možností léčby je rozchod s partnerem, na kterém máte závislost. Pokud však neodstraníme důvody, které závislost způsobily, v dalším vztahu budete tuto rovnici závislosti opakovat.

Vztah se závislým partnerem je disharmonický a nemůže mít dlouhého trvání. Pokud se váš partner zamiloval do nezávislého samostatné osobnosti, bude mu oddaná loutka ve vztahu spíše překážet a vztah ztratí jiskru a přitažlivost. Pokud nezměníte svoji pozici závislého a nebude mít svůj vlastní život, je pravděpodobné, že váš partner se za nějaký čas začne ve vztahu dusit a opustí vás. Vraťte se sami k sobě, obnovte přátelství a především buďte opět nezávislou osobností, která má svůj vlastní život.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.