Závislost na partnerovi: Zažila ji i Julia Roberts jako Nevěsta na útěku

Závislost na partnerovi: Zažila ji i Julia Roberts jako Nevěsta na útěku

Pod vlivem závislost dělají lidé věci, které by při normálním stavu nikdy neudělali. Jejich mysl je pouze posedlá svoji drogou. Jsou schopni pro ni obětovat vše. Příkladem bývají ženy, které jsou dominantní a nezávislé. Po určitém čase se v partnerství začínají měnit a stávají se z nich oddané hospodyňky.

Závislost se většinou rozvijí pomalu a nenápadně, závislý člověk si vůbec svoji závislost neuvědomuje. Vnímá se jako osoba jako zamilovaná, ochotná pro lásku obětovat vše.

Jako pohádka

Závislá žena bude vyprávět svým kamarádkám příběh jako z pohádky. „Našla jsem si lásku svého života, je úžasné, jak si rozumíme a jsme si blízcí. Nedokážeme bez sebe být ani minutu. Pracujeme spolu, žijeme spolu a volný čas spolu také celý trávíme. Nepotřebujeme žádné další lidi, protože si vystačíme sami dva. Je to, jako bychom se znali celý život“.

Takové mohou být začátky závislosti. Žena odloží všechny své koníčky a přátele, aby mohla trávit veškerý svůj čas s partnerem. Pokud tato doba trvá pouze dočasně a žena se vrátí zpět ke svým koníčkům a přátelům, je zachráněna. V opačném případě stahuje kolem sebe smyčku partnerské závislosti.

Partnerské závislosti se věnuje i jeden z dílů Křižovatek života. Podívejte se na galerii:

Pokud celou závislost zlehčíme, můžeme se na ní podívat ve filmu „Nevěsta na útěku“ s Julií Roberts a Richardem Gere. V uvedeném filmu vždy Julie podlehne partnerovým koníčkům natolik, že je s ním sdílí se vším všudy. Hlavní hrdinka zde vlastně ani neví, na jaký způsob má ráda k jídlu vajíčka. Vždy je to přesně podle toho, jak je má rád její součastný partner.

"Sdílím s tebou celý svůj život"

Neví, co by ráda dělala a co jsou její záliby, protože se mění podle svého momentálního partnera. Výsledkem je, že si tuto skutečnost podvědomě uvědomí až u oltáře a před svou závislostí uteče. Tímto způsobem prožívá všechny své vztahy až do doby, dokud nepozná sama sebe.

Podoby partnerské závislosti mohou být různé. Jedná se o podřizování se partnerovi, naprostou oddanost, nezdravé ulpívání, změnu vlastních zájmů a koníčků na partnerovy zájmy a koníčky, změny názoru, a to i v podobě oblíbeného jídla a trávení volného času.

Podobné články

Závislý se podřizují partnerovi tak, že se stávají úplně jinými lidmi. Jejich zájmy se začnou měnit podle zájmů partnera. Partnerka začne obdivovat věci, které ji nikdy nezajímaly, zkoušet koníčky, o které nikdy nejevila zájem.

Citový nátlak a tyranie

Za závislostí stojí většinou nízké sebevědomí. Tito lidé mívají velkou potřebu citů a lásky, kterou možná v dětství nedostávali, nebo naopak jí dostávali příliš velké množství a neumí převzít aktivitu. Tento model mohl být také součástí jejich rodiny, kdy na sobě měli závislost rodiče a závislý člověk pouze kopíruje vzorec, který v dětství převzal.

V extrémních případech se závislý člověk snaží urvat si náklonnost druhého prostřednictvím tyranizování, nátlaku nebo citového vydírání. Naprosto obětuje svůj život druhému a vyžaduje důkazy lásky, cítí trápení, smutek i beznaděj. V období rozchodu mohou přijít i pokusy o sebevraždu.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.