Jedináčci bývají často pod velkým tlakem

Puberta je ohromný skok ve vývoji dítěte. Při hormonální změně se u dítěte přehodnocuje úplně vše. Adolescent hledá především sám sebe, potřebuje najít své místo ve společnosti, potřebuje fyzicky i mentálně dospět. Přílišný tlak na výkon od rodičů může dítě poškodit – jak ukázaly Křižovatky života.

K tomuto období patří vzdor, emoční bouře, nestabilita, nejistota a zmatenost. Především je důležité, aby rodiče dítěti poskytovali bezpečnou základnu s dostatečnou benevolencí. V případě, že si to jeden z rodičů neuvědomuje, může svoje dítě zahnat až na pokraj společnosti.

Natálie je dívka, která je jedináčkem v rodině, kde otec špatně snáší dospívání své dcery a její samostatnost. Velmi stinnou stránkou jedináčků je kritika rodičů. Ve většině případů na své jediné dítě rodiče kladou velké nároky. Je tlačeno k tomu, aby splnilo touhy a nesplněná přání svých rodičů. V rodinách s více dětmi bývají tyto požadavky rozděleny mezi sourozence.

Od jedináčků se očekává mnoho a jsou tím pádem pod velkým tlakem. Ve většině případů se snaží jedináček očekávání splnit a nároky rodičů přijme za své. Žije tak život svých rodičů a je možné, že do budoucnosti se potká s partnerem, který bude klást na jedináčka opět velké nároky.

O čem byly tentokrát Křižovatky života? Podívejte se do galerie:

Jedináček může bohužel opět plnit očekávání svého partnera, protože jiný vzorec chování nezná. Zapomene tak na svá přání a touhy a na svůj vlastní život. Výsledkem může být i velká míra sebekritičnosti a touha být nejlepší. Tito lidé mají v sobě dva extrémy. Buď mají tendenci zachraňovat ostatní a řešit jejich problémy, nebo netolerovat chyby a být tvrdý a nekompromisní k sobě i ostatním. Vždy záleží na výchově a rodině, kde jedináček vyrůstá.

Nerozvážný čin paradoxně pomohl

Natálie tlak ze strany rodičů, a to především svého otce, nepřijímá a snaží se mu bránit. Její volba je v daný okamžik útěk, což je pro rodiče velice traumatizující situace.Křižovatky života sledujte každé úterý a čtvrtek ve 21.45

Zmizení dítěte v nich vyvolá emocionální šok. Jejich psychika je velice zatížena a projevy jsou často zcela zmatené. Rodiče nevědí, co mají dělat, co mají cítit a jak se zachovat. Ve většině případů zmateně zvedají telefon, otvírají dveře a obvolávají všechny známé a kamarády. Následně chodí po ulicích a své dítě hledají.

V případě rodičů Natálie tento nerozvážný čin vyvolal reakci, která pomohla uvolnit zcela napjaté vztahy mezi otcem a Natálií. Otec Natálie si uvědomil, že o dceru opravdu může přijít, pokud nezmírní své velké nároky na ni. Pokud by se útěk Natálii zdařil, je možné, že by se chytla „špatné party“ a její osud by mohl být tragický.

Otec Natálie nakonec našel opět cestu ke své dceři a její chování se ustálilo a zklidnilo. Tuto cestu však bude nutné obnovovat celý život a nezapomínat na to, že dítě už není dítětem, ale osobností, která má právo na svůj vlastní názor a na vlastní cestu.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.