Když muž rozhazuje peníze za koníčka a nepracuje, na problém je zaděláno

Odchod z práce je vždy velkou zátěží pro rodinný rozpočet. Pokud s ním nepočítáme a šéf nám oznámí, že máme výpověď, může nám to způsobit problémy nejen psychické, ale především existenční.

Ivo v příběhu přichází o práci a delší dobu si není schopen najít jinou. Pokud rodina musí měsíčně splácet hypotéku, dostává se do velice závažné existenční situace. Pak je nutné uchopit výpověď jako výzvu a začít někde jinde znova.

Pokud člověk propadne pocitu oběti, obětí se stává. Svým myšlením si snižuje sebevědomí, protože neustále podléhá negativním náladám. K hledání práce je pak apatický, protože to přeci vždy dopadne stejně.

Unikl vám tento díl? Tady si ho můžete přehrát:

Pomluvy, hádky a soudy nám k ničemu nepomůžou, ubližujeme tím jen sami sobě. Podobný typ člověka práci jen tak nenajde. V případě, že se k výpovědi postavíme čelem a tuto výzvu vezmeme jako příležitost k růstu a většímu úspěchu, úspěch se dostaví velice brzy.

O čem byl tento příběh?

V případě Iva je jeho odhodlání spojit svůj koníček s pracovní činnosti velice dobrý nápad, bohužel přichází v nevhodný okamžik. Pokud by rodina nebyla delší dobu bez finančních prostředků, byla by tato možnost možná i úspěšná. Člověk, pro kterého je jeho práce i koníčkem, je spokojený a jeho finanční situace se zlepšuje. V případě Iva by jeho podnikání mohlo být i úspěšné, protože by ho dělal s vášní a odhodláním. Práce by byla zároveň jeho životní náplní.

Sledujte Křižovatky života vždy v úterý a ve čtvrtek ve 21.45 na Primě

Nutné je však předem celou situaci prodiskutovat s rodinou a připravit si dobrý podnikatelský záměr. Najít řešení, aby se rodinný rozpočet příliš nezatížil novým podnikáním. Jedna z možností je najít si práci a postupně si ukládat peníze na podnikání, nebo zřídit si nejprve internetový obchod a z výdělku tohoto obchodu začít financovat kamenný obchod. V každém případě je třeba se svým plánem seznámit rodinu a dohodnout se na rozumném kompromisu.

Běta plní mužskou roli

Ve vztahu Běty a Iva poté, co Ivo odešel z práce, přebírá Běta zcela mužskou úlohu. Je pro rodinu matkou i otcem zároveň. S tímto přístupem je stále vyčerpanější, unavenější a především pod stálým stresem. Na manžela reaguje spíš jako na malé dítě a on si v této roli postupně nachází svoji pozici. Rodina Běty se postupně mění v rodinu s jedním dospělým a třemi dětmi. Syn se ve svém věku ztotožňuje s otcem a přebírá jeho vzorce chování. Postupně přestává chodit do školy a zcela propadá jejich společnému koníčku.

Běta by měla znova zapojit svého muže do mužských prací, a stejně tak i svého syna. Nepřebírat celou zátěž rodiny sama. Manžela by měla podporovat v jeho mužské roli a zvýšit mu tím i sebevědomí. Zdůraznit, že ho potřebuje, a to jako muže i jako finanční oporu domácnosti. Do mužských prací kolem domova by měla zapojovat i svého syna. Nejlépe pokud by mu otec šel příkladem.

Kde najít vhodný kompromis? Každý vztah je jedinečný a každý v něm má svou hranici únosnosti. Důležité je pokusit se tuto hranici najít. Pokud hledáme hranici kompromisů, pracujeme na vztahu a nerezignujeme na něj.

Určit hranici toho, kde se jedná o koníček a kde jde už o závislost a posedlost, je velice složité. V případě Iva se po ztrátě zaměstnání stává jeho jedinou životní náplní jeho koníček. Život ve světě letadel a nakupování doplňků se pro Iva může stát opravdu závislostí. O závislosti se mluví, pokud člověk zanedbává své potřeby a je podmíněn nějakou okolností, kterou ke své existenci potřebuje. Velice často závislost člověku něco nahrazuje, přináší únik před realitou.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.