Odborník radí, jak se ve vztahu vypořádat s pedofilním despotou

Děti a sex. To je ožehavé téma.

V minulém díle Křižovatek života jsme se setkali s otcem, který si představoval, že jeho dcera bude pracovat v jeho erotickém klubu.

Naše divačka, říkejme jí Jana, žije bohužel v domácnosti s despotickým manipulátorem, a ještě k tomu odsouzeným pedofilem.I přes ambulantní léčbu se jeho stav nijak nelepší a Jana má obavy jak o malou dcerku, tak o sebe. V obou případech mají muži zvrácenou představu o dětech.

Dotaz naší divačky: Pravidelně sleduji pořad "KŘIŽOVATKY ŽIVOTA" a řekla bych, že můj příběh sem jaksi zapadá. Žiju ve společné domácnosti s mužem, který je pedofil. Ano, stahoval si dětské porno, fotil genitálie dcery. Je odsouzen na podmínku, a tudíž je doma. Samozřejmě, že má nařízenou ambulantní sexuologickou léčbu, ale dle mého selského rozumu je k ničemu.

Proč k ničemu? Vždyť on si stále stahuje děti, ale i nahé ženy přímo před naší 2,5 letou dcerou. Několikrát jsem na to upozorňovala sociální úřad a bohužel jejich jediná odpověď zní: „Odstěhujte se.“ Ke všemu jsou laxní a já bohužel nemám kam jít.

Rodinný dům je jeho a já s ním v něm pouze žiju. Respektive jen přežívám, protože mě psychický týrá. A týrá nejen mě, ale i mého syna z předešlého manželství. Nechci být vulgární, ale tituluje mě opravdu hnusnými výrazy. Vadí mu, když jdu navštívit rodiče nebo když za mnou přijede bratr. Hned mě napadá, že s ním tady udržuju intimní styk. Když jedu za kamarádkou nebo s někým telefonuji, domlouvám si podle něho sex.Už ani nepočítám, že mého syna tituluje výrazy, z nichž lempl je nejslušnější, že z něho nic nebude a že až mu bude 18, oba nás z domu vyhodí, nebo nám alespoň odpojí elektřinu.

Je toho už strašně moc, už si ani nevzpomínám, jak nás tituloval, jak moc nám ubližoval. Už jsem tak unavená a vyčerpaná, že jen čekám, kdy to se mnou praští. Mám invalidní důchod a řekla bych, že se můj zdravotní stav výrazně zhoršil. Nevím, na koho se mám obrátit. Odbor péče o dítě ode mě nechce nic slyšet a já už opravdu nemůžu.

Co bude s malou? On si před ní stahuje nahé ženy, malá na to kouká, a když mu něco řeknu, odpoví mi, že je ve svém domě a že si může dělat, co chce. Malá vnímá čím dál, tím víc, začíná čím dál, tím víc mluvit a co bude dál? Za chvíli půjde do školky, tam něco řekne a co pak bude? Už opravdu nemůžu.

Budu ráda za Vaší odpověď, případně radu, kam bych se měla obrátit.

Odpověď naší koučky Šárky: Děkujeme za Váš dotaz do naší poradny. Váš příběh je velice závažný jak pro vás, tak pro vaše děti. Nejspíše žijete s diktátorem a manipulantem. Diktátor má tendence upravit si ženu podle vlastních představ, a to především manipulací. Snaží se snížit sebevědomí partnerky na minimum, aby ho neopustila, nebo si nenašla jiného partnera.

Diktátor se za nic neomlouvá, protože pravda je vždy na jeho straně. Vztah s diktátorem je především o strachu a ponižování. Bojí se ho nejen partnerka, ale hlavně děti. Ve většině případů se projevuje agresivním a vulgárním chováním. Rád rozkazuje a šíří kolem sebe strach a obavy.Zajímají vás skutečné příběhy ze života? Dívejte se na Primu každé úterý a čtvrtek ve 21.45 na Křižovatky života

Ženy žijící s diktátorem často omlouvají jeho chyby a naopak hledají chyby u sebe. V takovém typu vztahu si ženy nevěří a postupně přestanou rozeznávat, jaký život je a jaký není normální. Despota nepřipustí jakoukoliv diskuzi a jeho slovo je dogma. Přesto to je člověk plný nejistoty a vnitřních pochybností sám o sobě.

Stres, který v partnerství prožíváte, včetně urážek a ponižování vnímají i vaše děti. Do života si vaše děti ponesou stejné vzorce chování. Mohou se z nich stát stejní diktátoři /váš syn/ nebo naopak budou do svého života přitahovat stejný typ muže /dcera/. Na dětství budou pohlížet jako na traumatizující období a mohou si do života nést trvalé následky. Tyto děti trpí většinou nedostatkem sebevědomí, pochybnostmi o sobě samých a velice těžko navazují zdravé partnerské vztahy. Mohou se u nich objevit problémy s drogami, lhaní a útěky z domova od despotického muže.

Ve vašem případě se snažte především zvýšit si sebevědomí, abyste byla schopna najít rozumné řešení. Nejvhodnějším řešením je odchod od diktátora, a to v co možná nejkratším časovém horizontu. Uvědomte si své právo na vlastní názor. Soudcem můžete být pouze sama sobě a rozhodnutí, jak se zachováte, je jen na vás. Začněte posilovat svoji sebedůvěru a postupně si plánovat s dětmi odchod od despotického muže. Uvědomte si vlastní kvality a to, že jste lidská bytost, která si zaslouží úctu a porozumění. Dejte lásku a důležitost sama sobě a svému životu. Z pozice oběti se staňte vítězem. Zasloužíte si to vy i vaše děti.

Vaše stresová situace může zhoršit celkově váš zdravotní stav. Opravdu chcete, aby v případě, že onemocníte, zůstaly vaše děti s vaším přítelem?

Řešením je obrátit se na azylový dům nebo organizaci, která pomáhá týraným ženám. Tyto organizace spolupracují s právním a psychologickým poradenstvím, které je zdarma. Pokud se neobrátíte na organizaci, která pomáhá týraným ženám, je vhodné si najít psychologickou nebo psychoterapeutickou pomoc, která je většinou hrazena zdravotní pojišťovnou.

Přeji Vám brzké vyřešení vašeho problému a šťastný a plnohodnotný život

Šárka Vávrová

Kontakty na některé organizace:

Praha

  • ROSA , tel.: 241 432 466, SOS linka 602 246 102 (po až pá: 9 až 18 hodin), www.rosa-os.cz, www.stopnasili.cz
  • Psychosociální centrum Acorus, nonstop linka: 283 892 772, www.acorus.cz
  • Bílý kruh bezpečí, nonstop linka DONA: 251 511 313, www.bkb.cz
  • La Strada, tel.: info/SOS 222 717 171, www.strada.cz, pomoc @strada.cz
  • ProFem (právní pomoc pro ženy – oběti domácího násilí), tel.: 224 917 224, 224 910 744 (středa 18,30 – 20,30 ), www.profem.cz

Brno

  • Persefona, linka pomoci: 737 834 345 (každý den 8.30 až 22 hodin), tel.: 545 245 996 (po až pá 9 až 17 hodin), www.persefona.cz
  • Magdalenium (azylový dům), nonstop linka: 776 718 459, www.magdalenium.cz

České Budějovice

Olomouc

  • Bílý kruh bezpečí, tel.: 585 423 857 (út 16 až 18, čt 16 až 18 hodin, pro objednané), www.bkb.cz

Ostrava

  • Bílý kruh bezpečí, tel.: 597 489 204 (út 16 až 18 hodin), www.bkb.cz

Plzeň

  • Bílý kruh bezpečí, tel.: 377 637 695 (út 16 až 18 hodin), www.bkb.cz

Ústí nad Labem

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.