Pozor: Na internetu může vaše dítě narazit na hodně podivné týpky...

Poslední díl Křižovatek života nastínil kromě problematiky nevěry zpočátku i problematiku daleko aktuálnější - bezpečnost dětí na internetu. Otec Karel se strachuje, že se jeho patnáctiletá dcera Denisa stýká přes internet se čtyřicetiletým mužem.

To, že se nakonec z muže vyklube její biologický otec, je pro Karla jistě zjištěním velmi stresujícím, nicméně my se dnes zaměříme na jiný faktor, a to chování jeho dcery v prostředí internetu.

Karlův strach je v daný moment oprávněný. Na sociálních sítích, by se měly děti pohybovat s opatrností. Uživatelé internetu se chovají v kyberprostoru jiným způsobem než v běžném životě. Anonymita internetu zaručuje bezproblémovou komunikaci a věkové hranice, ani pohlaví tu nehrají žádnou úlohu.

Na internetu jsem, kým chci být

Často zde může docházet ke komunikaci dětí a dospělých. Mizí zde vymezené společenské role, často zde lidé lžou, bourají se bariéry v sociálním statutu běžném v sociálních skupinách.

Tyto sítě jsou i prostorem pro existenci sociálně-patologických jevů jako jsou kyberšikana, sexting nebo kyberstalking atd. Manipulátor předstírá jiný věk (možná i pohlaví), vzhled, zájem a využívá důvěřivosti uživatele. Pokud dojde ke schůzce dítěte s dotyčnou osobou, může tak skončit i tragicky, pokud se jedná například o pedofila.

Je vhodné děti seznámit se základy komunikace na internetu. Především upozornit na to, aby nikomu neposkytovaly a nikde neuváděly své osobní údaje, hesla, informace, které je můžou ohrozit nebo narušit jejich soukromí. Nepsat nic, podle čeho by je někdo jiný mohl najít. Neodpovídat na neslušné návrhy a hrubé vzkazy a nedomlouvat si nikdy přes web schůzku s neznámým člověkem. Také je nutné často dětem připomínat, že se nacházejí ve virtuálním světě iluzí a představivosti.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.