Seriály a filmy

12. září 2013 20:41

Markéta Zídková

Za nevěru může nízké sebevědomí, někdy i nemoc, vysvětluje Šárka Vávrová

V minulém díle Křižovatek života jsme se setkali s obzvlášť nechutným otcem rodiny. Nejenže permanentně podváděl svoji manželku, navíc si myslel, že mu bude v jeho erotickém klubu vydělávat vlastní dcera. Je otázka, co z toho je horší. Kde se bere takové chování, vysvětluje koučka Šárka Vávrová.

Představa, že vlastní dítě bude pracovat v erotickém klubu, je natolik vyšinutá, že nemá příliš smysl se jí zaobírat. Nevěra je ale bohužel velmi rozšířená. Existuje v ní řada zákonitostí, a ty popsat lze.

Pojďme se nejprve vrátit rychle k minulému dílu a připomeňme si, co jsme viděli:

Nikola žila v harmonickém vztahu se svým manželem. Pak však přišla krize a manžel jí byl opakovaně nevěrný, což navíc podporuje jeho podnikání: otevřel si erotický klub.

Důvod nevěry není vždy jednoznačný. Může se jednat o krizi ve vztahu, krizi středního věku, kdy se snaží jeden z partnerů dohnat ztracené mládí. Také se nevěra objevuje ve vztazích, kde už jeden partner nevěrný byl a ten druhý se mu snaží pomstít.

Nevěra je jedním z hlavních prostředků ke zvýšení sebevědomí. Lidé, kteří mají nízké sebevědomí, si dalšími milostnými vztahy zvyšují svoji vlastní hodnotu. Jsou objektem touhy a jsou žádoucí pro jiného člověka, což jim přináší pocit uspokojení. Tito jedinci mají silnou potřebu cítit se ceněni a žádoucí. To jim pomáhá vyrovnat deficit vlastního sebevědomí. Přecházejí z jednoho milostného vztahu do dalšího, i když třeba žijí ve stabilním svazku s druhým člověkem.

Podívejte se na ukázku z tohoto dílu:

Jaké jsou důvody nízkého sebevědomí, které vede k nevěře? Potřeba člověka zvýšit vlastní hodnotu skrze nevěru má svůj původ většinou v dětství. Jedná se o nedostatek uznání a o přílišnou kritiku od rodičů a lidí z okolí rodiny a následně i od učitelů a kamarádů. Takového člověka provázejí pocity nejistoty a pochybností o sobě samém. Hledá v nevěrách sebepotvrzení své hodnoty, obdiv, uznání a pozitivní odezvu. Čím menší je sebevědomí, tím vyšší bývá potřeba potvrdit si svoji úspěšnost.

Za vším hledej ženu, tedy matku

Ženy, které jsou nespokojeny se svým manželem a narodí se jim syn, mohou podvědomě svoje touhy a potřeby v oblasti partnerství projektovat do něj. Taková matka svému synovi dává veškerou péči a starostlivost. Dopřává mu vše nejlepší, a pro takového muže není nic nedosažitelné. V dospělosti může mít pak pocit, že se jeho matce nikdo nevyrovná, a projektuje ji i do své partnerky. Žádá naprostou oddanost a veškerou péči. Přesto stále svoji matku hledá a má ke své partnerce i další jiné milenky, které jsou mu oddané a pečují o něho.

Zvýšená potřeba nevěry může také znamenat emoční nevyrovnanost. Takový člověk pochází z prostředí, kde se nedávaly najevo emoce, nebo naopak z prostředí, kde probíhaly emoční bouře.

Člověk z rodinného zázemí, v němž se často účastnil emočních bouří, je zvyklý na silné emoce, které jsou typické pro období zamilovanosti. Jakmile jejich období přejde, má tento člověk tendenci vyhledávat opět emoční náboj jinde.

Muži občas mají pocit, že správný muž má mít ženu a k tomu i milenku. Tato zkreslená představa mužského ega je už v dnešní době méně častá.

Někdy je to prostě nemoc

Pokud budeme mluvit o psychické poruše spojené s nevěrou, můžeme mluvit o narcistické osobnosti. Tento člověk veškerou pozornost a lásku zaměřuje především sám na sebe. Zda někomu ublíží, ho vlastně vůbec nezajímá.

Křižovatky života sleduje vždy v úterý a ve čtvrtek ve 20.15 na Primě.

Další poruchy, které mohou stát za nevěrou, jsou obsedantně-kompulzivní porucha nebo bipolární porucha zvaná maniodepresivní psychóza. V neposlední řadě i hypersexualita neboli nadměrná potřeba sexuálních aktivit, kde partnerka nemůže svůj protějšek uspokojit podle jeho potřeb, a on tak hledá uspokojení jinde.

V příběhu se také setkáváme s ponižováním ze strany manžela Nikoly. Za snahou druhého ponižovat většinou stojí zvýšená potřeba povýšit sebe, a tak ovládat a manipulovat partnera. Jde o touhu mít nad partnerem naprostou moc. V tomto případě je dobré dát stop partnerovým neadekvátním reakcím a žádat o omluvu. Pokud se ponižování nepostavíme a neurčíme si hranice, bude se tento stav stupňovat.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.