Žena se musí zbavit závislosti na partnerovi a postarat se o děti sama

Poslední Křižovatky života představily rodinu Hrdličkových. Marek žije se svojí ženou Denisou a dětmi Davídkem a Terezkou. Děti jsou malé, takže je Denisa na mateřské dovolené a Marek chodí do práce. Z práce však po čase dostává výpověď a tím začíná příběh rodinných problémů.

Marek se nedokáže o rodinu dostatečně finančně postarat, a tak zvolí cestu za hranicemi zákona – vykrade sklad s elektronikou. Při prodeji kradeného zboží je policií odhalen a odsouzen.

V den nástupu trestu se však rozhodne pro útěk. Ovlivní i svoji ženu Denisu, aby vzala jejich malé děti a odjela s ním neznámo kam. Denisa jeví v partnerství s Markem známky partnerské závislosti. Neumí si život bez Marka představit a je ochotná pro něho obětovat vše a ohrozit tím i své malé děti.

Důsledky jsou katastrofální

Partnerství značí, že jsou si oba partneři v tomto svazku rovni, mají rovnocenné postavení bez úlohy závislého a dominantního.

Nestihli jste tento díl Křižovatek života? Tady si ho přehrajte:

Závislost nemusí být spojena pouze s užíváním drog, alkoholu nebo hraním na automatech. Závislost může být i partnerská. Ta může poznamenat člověka na celý život. Závislí lidé ztrácejí svůj vlastní život a začínají žít život druhého partnera, což má vždy katastrofální následky. Všechny závislosti jsou podobné v tom základním, že člověk ztrácí sám sebe a svoji svobodu, identitu, své zájmy, společenské kontakty, přátele a vlastně celý život.

O čem byly Křižovatky života? Podívejte se do galerie:

Ve většině případů se jedná o závislost, která je spojená s tím, že dotyčný člověk naprosto omezí svoje aktivity a podřídí svůj život bezvýhradně partnerovi. Partner se pro něj stane životním cílem a náplní a on se přestane stýkat se svými přáteli a nedokáže si život bez toho druhého představit.

Musí přijmout zodpovědnost

Stejně tak jako v našem případu Denisa. Neumí si představit, že by byla bez Marka a co by bez něj dělala. Závislost mění lidi natolik, že se z nich stávají štvanci a postupně je tento stav může zcela zdevastovat. Také Denisa se stává štvancem se svými dětmi na útěku před nástupem manžela Marka do vězení.

Denisa není schopna přijmout zodpovědnost za své děti a vše nechá řídit dominantním partnerem. Marek je v této pozici rád, závislost své ženy si uvědomuje a využívá ji. Denisa vnímá jeho rozhodnutí o útěku jako jedinou možnost, o jiné ani nepřemýšlí. Neuvědomuje si, že Marek by měl nést následky svého činu a neohrožovat tak celou svoji rodinu. Je typickým manipulátorem, který se snaží zmanipulovat Denisu do pozice, kdy veškerou vinu svaluje na ni.

Naštěstí si Denisa uvědomí závažnost celé situace, kdy jsou ohroženy především její děti, a rozhodne se udělat správný krok. Pokud si Denisa neuvědomí svoji partnerskou závislost, může se stát, že ji přetransformuje na závislost na svých dětech nebo na dalším partnerovi, jehož v životě potká.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.