Seriály a filmy

18. června 2018 11:20

Jana Mrákotová

Devítiletá holčička poskytla profesionální první pomoc – díky Modrému kódu a kampani Když jde o život

Žákyně třetí třídy základní školy v Úvalech u Prahy Alexandra Lukešová (9) si musela poradit během velmi náročné situace, kdy její 89letá prababička spadla ze schodů a těžce si zranila hlavu. Malá Saša s ní byla doma sama.

Malá fanynka Modrého kódu prokázala osobní statečnost

V nečekané situaci nezmatkovala a postupovala přesně tak, jak to viděla u herců Modrého kódu v kampani Když jde o život. Za profesionální postup při poskytnutí první pomoci Sašu ocenili záchranáři a připojil se také Český červený kříž (ČČK), který společně s televizí Prima za touto osvětovou kampaní stojí. Sašu, jakožto velkou fanynku Modrého kódu, čekalo navíc překvapení – pozvání na natáčení jejího oblíbeného seriálu a setkání s jejími idoly. Rubavským urgentem malou hrdinku provedla Sabina Laurinová coby vrchní sestra Mery.

Za svou statečnost získala Saša od ČČK speciální ocenění – za statečnost a ukázkový postup. I přesto, že jejich případ nakonec nedopadl šťastně, se rodiče malé hrdinky rozhodli prostřednictvím příběhu své dcery inspirovat i další děti a rodiče. „Saša se velmi trápila tím, že ač udělala, co bylo v jejích silách, život prababičky nezachránila. Bylo potřeba jí vysvětlit, že se jedná o dvě různé věci. První je poskytnutí první pomoci a zavolání na linku 155, což učinila perfektně. A věc druhá, zda bude život zachráněn, to je už v rukou lékařů a vyšší moci,“ svěřila se maminka Saši, Anna Lukešová. Přijmout fakt, že malá dívenka udělala vše správně, a přesto prababička zemřela, pomáhala Saše psycholožka a přispělo k tomu také ocenění od profesionálů.

Spoty seriálu Modrý kód pomohly

Jak Saša rodičům prozradila, správný postup při poskytnutí první pomoci odkoukala z instruktážních spotů, ve kterých herci z Modrého kódu ukazují, jak postupovat v situacích, když jde o život. Stejnojmenná osvětová kampaň je výsledkem spolupráce televize Prima a ČČK. „Právě díky těmto spotům nebyla dcera v panice, a přesně věděla, co má dělat. A za to vám velmi za nás, rodiče, děkuji,“ napsala v děkovném dopisu adresovaném ČČK a televizi Prima maminka Saši. Za odměnu strávila malá hrdinka na natáčení Modrého kódu několik hodin a návštěvu si moc užívala. „Nejvíc jsem měla radost z toho, že si se mnou Mery pořád povídala a ukázala mi celou nemocnici. A že jsem potkala hodně herců a oni se mnou mluvili a taky mi všichni pochválili účes. Ptali se mě, jestli bych chtěla být třeba doktorkou, a tak jsem jim řekla, že chci být herečkou, že už jsem natočila jednu reklamu a celou videoškolu účesů pro holčičky,“ radostně vyprávěla o zážitku z návštěvy ateliéru Modrého kódu Saša.

Podívejte se, jak si Saša den na Modrém kódu užila.

Překvapením pro Sašu ale nebyl konec. Vedoucí programového oddělení ČČK Miroslava Jirůtková předala malé zachránkyni poukaz na interaktivní kurz první pomoci pro ni a její kamarády. A koho si vezme Saša s sebou? „Určitě sestřičku Míšu, protože ta chce být doktorkou odmalička.“ A jaký je vzkaz malé Saši všem divákům jejího nejoblíbenějšího seriálu? „Doktorka Krutinová říkala v tom spotu, že všem přeje, aby se jim to nikdy nestalo, aby museli dávat první pomoc, ale že by to měli umět. Tak přeju všem to samé. A také, aby znali vždycky adresu, kde jsou, a v mobilu měli aplikaci 155,“ apeluje na všechny devítiletá Alexandra Lukešová. Instruktážní spoty osvětové kampaně Když jde o život jsou přístupné na stránkách ČČK www.cervenykriz.eu. Prostřednictvím oblastních spolků této organizace je také možné absolvovat školení první pomoci určené pro všechny věkové kategorie – od dětí v mateřských školách až po dospělé. Správný postup při poskytování první pomoci může přispět k záchraně lidského života.

Modrý kód na Primě v pondělí a ve středu ve 20.15

Podívejte se do galerie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.