Marek Němec o první pomoci: Je lepší pomoci nějak než vůbec!

Modrý kód_první pomoc: Marek Němec

Marek Němec, který hraje v Modrém kódu osobitého lékaře MUDr. Davida Hofbauera, se zúčastnil osvětové kampaně FTV Prima a Českého červeného kříže Když jde o život. Natáčení předcházelo školení na téma první pomoc. Co jej zaujalo a co se naučil? Podívejte se na video! Tématem pro Marka Němce byla resuscitace.

Je něco, co vás během kurzu první pomoci překvapilo?

Dost mě překvapila jedna věc – myslel jsem, že defibrilátor se používá v okamžiku, kdy srdce stojí, a to není pravda. Používá se tehdy, když má srdce nepravidelný rytmus a potřebuje se zpravidelnit.

Je velký rozdíl v technice masáže srdce pro děti a dospělé?

U dětí se k masáži srdce používá jen jedna ruka a u kojenců přiložené prsty na hrudníček. Pokud je ale naopak třeba pomoct třeba stokilovému muži a je u něj pouze jeho drobná dcera, která by ho zachraňovala, může použít i koleno, protože rukama by to neutáhla.

Existuje nějaká pomůcka pro laiky, aby věděli, v jakém rytmu stlačovat hrudník?

Ano, stačí si pamatovat dvě písničky – při masáži srdce dospělého se používá rytmus skladby od Bee Gees Stayin´Alive a pro děti Rolničky, rolničky.

Budete po absolvování kampaně „Když jde o život“ jistější, kdyby došlo na první pomoc ve skutečném životě?

Určitě. I jako laici máme zákonnou povinnost pomoci, kdybych to neudělal, je tam sazba do dvou let. Do poskytnutí pomoci spadá ale i zavolání záchranky.

Dostal jste se někdy do situace, kdybyste využil svoje znalosti, které předvádíte v kampani?

Ano, ale neresuscitoval jsem, to naštěstí nebylo potřeba. Nebyl jsem si jistý, kolik stlačení by bylo potřeba, také se takzvaně přidechuje, a existují různé varianty – například pokud je v krku překážka, nejdříve se pětkrát vdechne, než se přistoupí k samotné resuscitaci.

Co byste poradil někomu, kdo má z první pomoci obavy, aby třeba zraněnému nepřitížil?

Nebát se, protože jde o záchranu života. Ano, může se stát, že prasknou kosti nebo může dojít k natržení sleziny, ale to se pořád dá řešit. Je lepší pomoci nějak než vůbec.

Marka Němce můžete vídat v seriálu Modrý kód každé pondělí a středu od 20.15 na Primě!

Sdílejte článek