Seriály a filmy

11. ledna 2019 08:24

Jana Mrákotová

Oblíbený seriál Modrý kód se dočkal knižního zpracování

Seriál Modrý kód si za dobu svého vysílání získal celou řadu fanoušků. Nyní je možné mít oblíbený „Modrák“ i v knihovně. Vyšla kniha Modrý kód, kterou v minulých dnech pokřtili autoři a herci seriálu Modrý kód spolu s kreativním producentem seriálu Ivanem Vodochodským přímo v ateliéru, kde se seriál natáčí.

Při této příležitosti jsme využili přítomnosti jak autorů, tak i některých protagonistů seriálu a o seriálu Modrý kód jsme si s nimi popovídali.

Roman Kopřivík, šéfautor scénářů seriálu a spoluautor knihy Modrý kód

Počítalo se s knihou od začátku? Odkud přišla inspirace ji napsat?

S nápadem jsem nepřišel sám. Vymysleli jsme to s Lucií Kršákovou, se kterou se setkáváme mimo jiné i při schvalování natočených dílů. Čas od času se stane, že se natočí případ, který je schválně nedopovězen do konce. Uzavře se, ale není jasné jak bude lidsky nebo i medicínsky pokračovat, jestli se ten člověk uzdraví úplně nebo ne. Často nevíme, jestli ti dva spolu zůstanou. Napadlo nás, že může být pro diváky zajímavé dopovědět ty příběhy a tím nápad na knihu vznikl. Vybrali jsme patnáct příběhů a dovyprávěli jsme, jak by to mohlo být.

Jaká je vaše nejoblíbenější postava v Modrém kódu?

Neumím to říct a to není ode mně žádná diplomacie, ale každá ta postava má v sobě něco zajímavého. Líbí se mi, když ta postava má v sobě něco dobrého i zlého, když to není jednoznačně kladná figura. Když má sama nějaký problém nebo když má sama nějakou stinnou stránku se kterou se musí vyrovnat. Takových postav tu máme několik. Hodně těžko by se vybíralo, která mi je nejvíc milá.

David Gránský (doktor Maty Bojan)

Dnes se křtila kniha Modrý kód, už jste měl možnost do ní nahlédnout?

Měl jsem možnost do ní úplně poprvé nahlédnout dneska, ale dozvěděl jsem se o ní poprvé tak, že za mnou přišly fanynky s knížkou, jestli bych jí mohl podepsat. To byla úplně první zmínka o knížce. Já jsem se divil, protože jsem to nevěděl. Takže mě o ní informovali diváci. (smích). Fanoušci Modrého kódu vědí všechno.

Kdybyste byl scenárista, co byste napsal svojí postavě do scénáře? Kam by se Maty Bojan ubíral?

Mně vlastně ty linky docela vyhovují, protože neustále dochází k neuspokojení všech postav. Každý má nějaké trauma nebo nějaký nevyřešený problém a štěstí nám úplně nejde na ruku. Když nám zrovna něco vyjde, tak se pokazí něco jiného. Když perfektně funguje vztah, tak se pokazí zdraví nebo se pokazí někdy úplně všechno. Idylka pro ty jednotlivé postavy trvá třeba jeden nebo dva díly, kdy máme pocit maximálního štěstí. Nechal bych to, tak jak to je, protože je to i pro nás, ale i pro diváky zajímavější. I když vidím, že diváci jsou častokrát netrpěliví a chtějí, aby to mělo svůj happyend, ale musí si uvědomit, že kdyby u všech proběhly happyendy, tak seriál může skončit. I když není to seriál o vztazích, nejde tady o páry, ale myslím si, že by to nebylo zajímavý, kdybychom byli banda spokojenejch lidí. Ani v životě to tak není.

Ondřej Rychlý (doktor Prokop Hlinka)

Dnes se křtila kniha Modrý kód, už jsi měl možnost do ní nahlédnout? Co na ni říkáte?

Docela mě zaujala. Neměl jsem ještě tolik času do ní nahlídnout, ale je to moc hezký nápad. Myslím že ty mladé fanoušky to uspokojí, protože se pídí po tom, jak to ty lidi pak mají.

Co byste Prokopovi napsal do scénáře nebo co byste mu přál?

Přál bych mu strašně velkou, šťastnou lásku s Petrou Horváthovou. Dlouhotrvající – aspoň třeba rok, aby ty dva mladý krásný lidi, kteří kolem sebe krouží tak dlouho, už konečně mohli být spolu a mohli přestat hrát hry. To je to jediný, co si Prokop opravdu přeje a co si přejou i diváci. To bych mu přál a rád bych si to i zahrál. (smích)

Sabina Laurinová (vrchní sestra Mery)

Dnes se křtila kniha Modrý kód, už jste ji četla?

Dneska se křtila knížka a pro mě to byl také křest, protože jsem knížku viděla úplně poprvé. Už jsem si všimla, že někde pobíhá reklama, ale ještě jsem se s ní nesetkala. Možná si večer kus přečtu, abych věděla, o čem ten Modrý kód vlastně je. (smích)

Kdybyste mohla zasáhnout do děje, co byste přála Mery?

Určitě bych Mery nepřála jednostranný život v nemocnici, ale přála bych jí zase nějakou životní výzvu. Myslím si, že je to akční postava a byla tak od začátku braná. I když teď trochu nuceně stagnuje, protože po tom silným příběhu s Davidem se z ní na pár dílů stala taková chudinka. Určitě bych si nepřála, aby to byla litovaná bytost. Ona lítost nepotřebuje, spíš potřebuje mít motivaci a vervu. Dala bych jí životní výzvu třeba v někom, kdo by přišel a udělal jí v životě radost. Mery je od začátku stmelovacím prvkem, je to taková matka urgentu. Přála bych jí i hodně zajímavých příběhů na urgentu, kdy může něco vyřešit nebo zasáhnout. Přála bych jí tu akčnost, která si myslím, že je jí daná.

Modrý kód se po vánoční pauze opět vrací na obrazovky. První premiérový díl uvidíte už v pondělí 14. 1. ve 20.15.

Podívejte se na fotografie z křtu knihy Modrý kód.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.