Sabina Laurinová: Krvavé horory ráda nemám, ale při úrazech se snažím zůstat racionální

Sabina Laurinová, která v Modrém kódu ztvárňuje oblíbenou vrchní sestru Mery, se v rámci kampaně televize Prima a Českého červeného kříže zúčastnila kampaně "Když jde o život" školení první pomoci. Co zajímavého se dozvěděla?

Díváte se dnes, po roční práci na seriálu Modrý kód a absolvování kampaně „Když jde o život“, na práci lékařů a záchranářů jinak?

Řekla bych, že si víc uvědomuji a víc vnímám věci z jiné stránky. Dívám se nejen jako pacient, ale vnímám i to, jak funguje ordinace, jsem víc zaměřená a víc sleduji chování lékařů a sester, srovnávám.

V kampani je vaším tématem zastavení masivního krvácení. Nevadí vám pohled na krev?

Naštěstí ne. Nerada se ale dívám na krev v hororových filmech, kde se sekají hlavy a ruce, tam zavírám oči. To nechci vidět. Ale při setkání s úrazem, myslím, reaguji racionálně a situaci řeším krok po kroku.

Jste po absolvování kampaně klidnější při představě, že byste někdy měla podobně pomoci?

Nezažila jsem to v praxi, posuzuje se to proto těžko. Na teoretické bázi jsem poučená, ale neumím říct, jestli bych dokázala pohotově zareagovat. Kurz byl ale úžasný a spousta věcí, které si umím spojit s reálnými situacemi, mi byla zodpovězena. Jako maminka jsem už nějaké úrazy řešila, takže mám pocit, že reakce vyplynou přirozeně. Vědomosti jsou uložené.

Dostala jste se někdy do situace, kdy by se vám hodily informace z kurzu první pomoci?

Těch situací je mnoho, ale naštěstí jsem se nikdy nesetkala s žádným dramatickým momentem, jen s drobnějšími, jako byla zlomená noha nebo když se někomu udělalo mdlo.

Co byste poradila někomu, kdo má z první pomoci obavy, aby třeba zraněnému nepřitížil?

Myslím, že i to je důvod, proč jsme s kolegy do podpory tohoto projektu šli – přirozeně totiž může pomoct lidem, kteří nevědí, jak pomoci a jak by se měli zachovat. Myslím, že díky kampani pochopí ty nejzákladnější informace a dostanou se k nim lidským způsobem.

Sabinu Laurinovou alias vrchní sestru Mery sledujte v Modrém kódu vždy v pondělí a ve středu od 20.15 na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.