Seriály a filmy

22. března 2016 08:30

Petra Kloidová

Lékaři z Motola budou bojovat o život sedmiměsíční Janičky, která potřebuje transplantaci srdce!

Cyklus Nemocnice Motol ukazuje práci lékařů bez jakýchkoliv příkras. Každý čtvrtek vás tedy může potkat i jeden srdcervoucí příběh pacienta. Tento týden uvidíte sedmiměsíční miminko Janičku, která se kvůli problému se srdcem dostane na transplantační čekací listinu. Zvládne svůj boj?

Ve čtvrtek 24. března v cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě bude v hlavní roli srdeční sval. Nemocnice Motol diváky zavede na kardiochirurgii i do Dětského kardiocentra.

Diváky tentokrát čeká jeden ze smutných pohledů na malé dítě, které bojuje s těžkými zdravotními komplicemi. Nebudeme vás dále napínat a rovnou vám prozradíme, že případ malé Janičky Mojžíšové dopadne dobře.

Vrozená srdeční vada miminka

Rodiče přicházejí do Dětského kardiocentra s Janičkou Mojžíšovou ve chvíli, kdy je malému miminku teprve sedm měsíců, už v této době se u ní však začaly projevovat příznaky srdeční vady. Jelikož má tatínek Janičky transplantované srdce, lékaři tušili, co mohou v případě jeho dcerky čekat a dokázali správně odhadnout i vývoj léčby.

Zdravotní stav miminka byl zpočátku velice vážný a muselo být napojeno na přístroje. Během čtvrtečního dílu Nemocnice Motol budete sledovat, jak se malá Janička statečně pere s těžkými komplikacemi, ale postupem času se jí začíná dařit dobře, přesto je s ohledem na diagnózu i předpokládaný vývoj – kvůli tatínkovi – zařazena na transplantační listinu. Její stav se dále zlepšuje a lékaři rozhodli o jejím propuštění domů, a dokonce i o vyřazení z transplantační listiny.

Janička se transplantaci nevyhla

Po několika měsících od natáčení se ale Janičce nakonec srdce úspěšně transplantuje, stejně jako kdysi jejímu otci, a dnes se jí daří dobře. „Rozhodování o nejlepším způsobu léčby není někdy ve složitých případech jednoznačné a výsledek léčení může být ovlivněn řadou faktorů, které často nejsme v plném rozsahu schopni rozpoznat ani ovlivnit,“ uvádí profesor Jan Janoušek z Dětského kardiocentra.

Vrozené srdeční vady se objevují u 1% až 2% novorozenců. Kritickým obdobím pro vznik vrozených vývojových vad jsou první 3 měsíce těhotenství, kdy se formují základy orgánů plodu. V tomto období může způsobit vliv různých známých i dosud neznámých faktorů tvarovou deformaci některého orgánu nebo zastavit jeho vývoj na určitém stupni.

Kardiolog Václav Chaloupecký uvádí, že obor prenatální kardiologie nyní odhaluje závažné vrozené srdeční vady již ve 20. týdnu těhotenství. Postupné zavádění celoplošného prenatálního screeningu vývojových anomálií v České republice mění spektrum srdečních vad u narozených dětí. Ubývají složité srdeční vady s nejistou dlouhodobou prognózou, při jejichž včasném zjištění se rodiče obvykle rozhodnou ukončit těhotenství.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 24. března ve 20.15 na Primě.

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 10. 2024

Rodinní příslušníci toho dnes mohou mít příliš mnoho a požádají vás o větší pomoc, než jste ochotni poskytnout. Ujistěte se, že jste klidní a soustředění, abyste se mohli rozhodnout, které potíže jsou nejnaléhavější a je třeba je řešit jako první. Nebojte se ostatním sdělit své rozhodnutí. Pokud je to možné, raději poskytněte radu než pomoc. Někdy je to to jediné, co lidé skutečně potřebují.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.