Málem jsme natáčeli smrt v přímém přenosu, říká kapacita v kardiochirurgii o Nemocnici Motol

Cyklus Nemocnice Motol, který se snaží zachytit nemocnici a postupy lékařů bez příkras, můžete sledovat pravidelně každý čtvrtek ve 20.15 na Primě nebo v televizním archivu Prima Play. A někdy vám bude tuhnout krev v žilách, jak nám v rozhovoru prozradil profesor Josef Veselka.

Profesora Veselku jste mohli vidět minulý čtvrtek ve druhém dílu cyklu Nemocnice Motol, kde "operoval" staršího pacienta, pro kterého by výměna srdeční chlopně klasickým způsobem, tedy operaci, byla příliš nebezpečná.

Lékaři z Kardiologické kliniky se tedy rozhodli, že středoškolský učitel podstoupí tzv. katetrizaci. To je unikátní metoda, kdy je nová umělá chlopeň vložena do kovové síťky a obojí je srolováno do katetru, který je přes pacientovo tříslo a cévy zaveden do srdce. Tam se síťka uvolní a nová chlopeň nahradí tu původní.

Podle profesora Veselky je pacient Josef Prokeš je stále v pořádku. Natáčení zajímavého dokumentu o chodu nemocnice pro samotného lékaře nebylo vždy lehké. "Natáčení mi nevadilo na sále, tam jsem se plně koncentroval na svou práci. Horší to bylo ve chvíli, kdy jsme měli hovořit s pacienty. Nejsme žádní herci a jistá nepřirozenost v některých dialozích je patrná," tvrdí sebekriticky profesor Veselka.

Během natáčení šlo i o život

Ne vždy některé zákroky, u kterých byl věhlasný chirurg natáčen, však probíhaly bez problémů. Jednou se i takový profesionál zalekl, že příběh pacienta bude mít špatný konec. "Natáčeli jsme i katetrizační intervenci u pacienta zcela na hraně života a smrti. Během výkonu u něj vznikla porucha srdečního rytmu neslučitelná se životem. V tu chvíli mi zatrnulo, protože jsem se obával, že se skutečně bude natáčet ´smrt v přímém přenosu´. Naštěstí jsme vše zvládli," prozrazuje.

Prof. MUDr. Josef Veselka, CSc., FESC, FSCAI, FICA (Kardiologická klinika 2. LF UK a FN Motol)

Tento případ uvidíte v jednom z dalších pokračování Nemocnice Motol. Každý čtvrtek na Primě ve 20.15!

Podívejte se ONLINE NA CELÉ DÍLY V ARCHIVU PRIMA PLAY!

Co uvidíte již tento čtvrtek 17. 3.? Podívejte se na upoutávku:

Nestihli jste první díl Nemocnice Motol?

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.