Největší pokoru cítím při probuzení pacienta po rizikové operaci, říká profesor Kršek

Už dnes uvidíte první díl cyklu Nemocnice Motol, který ukáže několik lékařských případů a jejich řešení bez příkras. Takové natáčení zažil prof. Kršek během případu malého Gregorka, jenž si vyžádal celý tým specialistů. Zeptali jsme se lékaře, co je nejtěžší na takových náročných případech?

Ve čtvrtek 3. března v novém cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě uvidíte i případ malého Gregora Vargy z Košic, jenž trpěl vážnou epilepsií. Malý chlapec přijel do nemocnice ve chvíli, kdy televizní projekt vznikal a rodina pacienta souhlasila s dokumentací. Nikdo však netušil, že případ bude tak náročný. Jaké to pro ošetřujícího lékaře bylo řešit náročný případ a léčit před kamerou?

Profesor Kršek přiznává, že si zpočátku přítomnost dokumentaristů v nemocnici nedovedl představit a někdy to bylo i hodně náročné. Obor dětské neurologie je velice obtížný a někdy si žádá velkou improvizaci a spolupráci celého týmu lékařů, což byl případ i malého pacienta z Košic.

"... výsledek jak diagnostických, tak léčebných postupů není dopředu znám. Z toho logicky plyne stres a popravdě právě u prvního dokumentovaného případu – Gregorka – bylo takových stresových situací více než dost. Netušil jsem, jak bude ten případ komplikovaný. K jeho vyřešení jsme museli použít všechen um celého mutidisciplinárního týmu, který se pacientům s komplikovanou epilepsií věnuje. Samozřejmě mám velkou radost z výsledku všeho toho snažení – tím je zdravé dítě a spokojená rodina. Věřím, že ten příběh dá naději dalším pacientům s podobným onemocněním, " přiznává profesor Kršek.

Ošetřující lékař Gregora se svěřil, že největší stres zažívá samozřejmě během náročných operací. Pokoru však cítí pokaždé, kdy se má malý pacient probudit. "I po mnoha letech zkušeností mám trochu úzkost, jak se nemocné dítě z celkové anestézie po tak rizikovém výkonu probudí. Snad je v tom i trocha pokory, která je v takových situacích potřebná. U Gregorka bylo naštěstí všechno v pořádku a všichni jsme si mohli oddechnout," tvrdí lékař.

Malý Gregor tak může konečně žít normální život. Lékař dodává, že s rodinami svých pacientů (i zahraničních) je v pravidelném kontaktu, aby si potvrdil, že pacientům se daří dobře.

Nemocnici Motol můžete sledovat každý čtvrtek ve 20.15 na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.