Nemocnice Motol: Bude muž moci mluvit po odebrání nádoru na hrtanu?

Ve čtvrtek 31. března uvidí diváci další díl populárního cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě. Tentokrát lékaři odhalí tajemství, jak zachránit pacienta s rakovinou hrtanu. Bude moci po odstranění obrovského nádoru znovu mluvit?

Co vše je v dnešní medicíně možné, komu lékaři za použití nejnovějších metod dokážou pomoci? Skutečný život, skutečné případy, skuteční lékaři, skutečná nemocnice. Diváci se ve čtvrtek 31. března v dalším díle cyklu Nemocnice Motol podívají mimo jiné na kliniku ORL, kde budou lékaři řešit náročný nádor hrtanu.

Milanu Samohejlovi našli lékaři v Českých Budějovicích nádor hrtanu v pokročilém stadiu, prorůstá už ven do kůže, pacient má „slavíka“, aby mohl vůbec dýchat, a téměř nemluví. Ve FN Motol se jej ujme profesor Jan Klozar z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, který upozorňuje na nebezpečnost nádoru a nutnost radikálního řešení.

Jak budou lékaři postupovat, aby mohl pacient znovu mluvit i bez hrtanu?

Vstup do hrtanu je chráněn hrtanovou příklopkou, která se při polykání reflexně uzavře a brání proniknutí sousta do dýchacích cest. Mezi chrupavkami napjaté dva hlasové vazy, které tvoří hlasivky, proto je nahrazení hrtanu pro pacienta velice důležité.

Náročná operace spočívá v odstranění velkého kusu hrtanu i s kůží. Na prázdné místo je jako náhrada našít kus prsního svalu i s pokožkou, který se provlékne speciální kapsou. Po zákroku se pacient zotavuje dobře, s partnerkou, která jej v nemocnici navštěvuje, se dorozumívá pomocí tabule, na kterou píše, co chce říct. Po několika kontrolách a převazech přichází důležitý moment – vyndání sondy a zkouška toho, zda může sám polykat. Vše je v pořádku a pacient může být propuštěn domů. Dnes se těší dobrému zdraví a učí se znovu mluvit.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 31. března ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 24. března ve 20.15 na Primě.

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.