Nemocnice Motol: Jak se zachraňují děti ze spárů rakoviny?

Čtvrteční večer zasvětí televize Prima dalším případům z Nemocnice Motol. Podíváte se na těžké případy, které trhají srdce. Jeden takový ukáže náročnou léčbu leukémie nebo chirurgické napravení vpáčeného hrudníku mladého chlapce. Vrozená vada chlapci ztrpčovala i sociální život.

Na jedné straně těžký případ, kdy jde vysloveně o život mladého pacienta, na straně druhé na první pohled "jen" estetická operace. Co vše je v dnešní medicíně možné, komu lékaři za použití nejnovějších metod dokážou pomoci? Skutečný život, skutečné případy, skuteční lékaři, skutečná nemocnice.

Ve čtvrtek 17. března v novém cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě. S dalšími příběhy se diváci tentokrát podívají na Kliniku dětské hematologie a onkologie a Kliniku dětské chirurgie.

DVA PRVNÍ DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Dětský boj proti největšímu strašákovi

Linda Bošková je dnes mladá žena, u které by nikdo nehádal, že má za sebou nesmírně náročnou léčbu akutní leukémie. S malými přestávkami strávila v motolské nemocnici téměř rok. Nejdříve podstoupila chemoterapii, která předcházela transplantaci kostní dřeně.

Léčbu doprovázely různé peripetie, kvůli některým zdravotním komplikacím byla několikrát přerušena. „Práce, kterou děláme, je plná silných a stresujících momentů. Kromě některých dramatických, život ohrožujících komplikací jsou však vždy nezapomenutelné okamžiky, když pacient po mnoha měsících končí svou léčbu a odchází domů,“ říká Lindina ošetřující lékařka MUDr. Lucie Šrámková z Kliniky dětské hematologie a onkologie. Její pacientka obrovskou zátěž zvládla a dnes se jí daří výborně.

Operace vpáčeného hrudníku

Jan Blahout trpěl zvláštní vadou, takzvaným vpáčeným hrudníkem – vrozeným onemocněním, spočívajícím ve trychtýřovitém vklesnutí části hrudní kosti směrem dovnitř. Za svoji „vadu“ se styděl, nechtěl se svlékat na koupališti a onemocnění velice špatně působilo na jeho sebevědomí.

Profesor Šnajdauf se rozhodl pro chirurgické řešení, lékaři tak provedli po stranách těla dva malé řezy, kterými se protáhla speciální kovová dlaha. Náročná operace, kdy se operatér pohybuje v těsné blízkosti srdce, kterého se nesmí vůbec dotknout, dopadla dobře. „Pacientovi se dnes daří moc dobře a tento rok mu bude po 3 letech dlaha odstraněna,“ uvádí profesor Jiří Šnajdauf z Kliniky dětské chirurgie.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl nového cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 17. března ve 20.15 na Primě.

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 7. 2024

Berani, dnes se můžete dozvědět o příležitostech, jak zvýšit svůj příjem, ať už v současném zaměstnání, v novém zaměstnání, nebo třeba prostřednictvím vlastního projektu. K tomuto cíli můžete nasměrovat velké množství energie a inspirace. Ostatní se mohou chtít zapojit a pomoci vám. Pravděpodobně se budete cítit plní energie a optimismu. To může fungovat při přitahování stále nových příležitostí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.