Vyléčíme 80 % dětí s rakovinou, teď je potřeba se zaměřit na následky po léčbě, říká MUDr. Šrámková

Televizní cyklus Nemocnice Motol ve čtvrtek ve 20.15 představí případ mladé dívky, jež trpí leukémií. V Čechách onemocní rakovinou 350 dětí ročně. I když jsou čísla vyléčených pacientů vysoká, někteří pacienti po náročné léčbě trpí řadou následků.

Onkologie je jeden z nejdynamičtějších lékařských oborů, který prochází velkými změnani, a je také jeden z finančně nejnáročnějších oborů. Důkazem o dynamickém vývoji onkologie mluví i statistiky z 60. let, kdy přežila pouze 3 % dětských pacientů s rakovinou, v dnešní době se vyléčí až 80 %.

I tak však medicína nemá nad rakovinou vyhráno. Lékaři očekávají vzestupnou tendenci rakovinových onemocnění. Více si můžete přečíst ZDE.

Jak již bylo řečeno, rakovinu v mladém věku prožívá 350 dětí v České republice a příčiny propuknutí takové nemoci jsou pro lékaře stále neznámé. U dětí totiž v tak mladém věku nefungují principy karcinogenního vlivu jako je znečištěné prostředí, stres, kouření a sluneční záření.

Metody a přístupy k léčbě českých lékařů se neliší od západních zemí a objevují se nové způsoby léčby. MUDr. Šrámková však upozorňuje na to, že ačkoliv se nacházejí další možné léčby dětských pacientů, některé skupiny nemocných se jim vyléčit nedaří. Další cíl onkologie je momentálně zaměřený na následky léčby.

"Jednu část dětí se nedaří zatím léčit, ale i tam se objevují nové možnosti, jednou z nich je například biologická léčba léky, které více cílí na konkrétní rakovinné buňky. Další věc, na kterou se zaměřujeme, je i to, abychom snížili vedlejší účinky léčby u pacientů," říká lékařka z onkologické kliniky Nemocnice Motol. Pacient s onkologickým onemocněním prochází léčbou, která dává pořádně zabrat imunitě, a někteří pacienti se i po vyléčení mohou potýkat s jejími následky. Často mají problémy se srdcem či ledvinami, někdy hrozí i amputace končetin. Dětem se během chemoterapie musí podávat léky, které ohrožují jejich sluch či plodnost.

Boj s leukémií v přímém přenosu

Ve čtvrtek ve 20.15 uvidíte v cyklu Nemocnice Motol náročný boj s leukémií mladé dívky. Linda Bošková je dnes mladá žena, u které by nikdo nehádal, že má za sebou nesmírně náročnou léčbu akutní leukémie. S malými přestávkami strávila v motolské nemocnici téměř rok. Nejdříve podstoupila chemoterapii, která předcházela transplantaci kostní dřeně. Fyzicky i psychicky náročnou léčbu však provázelo mnoho peripetií.

To vše uvidíte v Nemocnici Motol 17. března, tedy tento čtvrtek, ve 20.15 na Primě!

DVA PRVNÍ DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.