Nemocnice Motol se zaměří na srdce. Sedmiměsíční holčička potřebuje transplantaci srdce!

V hlavní roli se v cyklu Nemocnice Motol, který můžete sledovat každý čtvrtek ve 20.15 na Primě, ukáže orgán, jenž máme spojený s láskou. Se srdcem nemají problémy jen staří lidé, ale i malé děti. Ve čtvrtek uvidíte sedmiměsíční miminko zapsané na transplantační listinu.

Ve čtvrtek 24. března v cyklu Nemocnice Motol ve 20.15 na Primě uvidíte lékaře, kteří se postarají o srdeční sval dvou pacientů. V centru zájmu lékařů bude srdce a příběhy z Nemocnice Motol diváky zavedou na kardiochirurgii i do Dětského kardiocentra.

Hlavní funkcí srdce je udržení oběhu krve v celém organismu. V momentech, kdy je lidské tělo v klidu srdce přečerpá přibližně během 1 minuty 5 litrů krve. Při zátěži dosahuje množství přečerpané krve 20 i více litrů za 1 minutu (zrychlí se srdeční frekvence a zvýší se objem vypuzované krve). Pokud má se srdcem někdo problémy, nemůže vykonávat fyzickou velkou zátěž. V Nemocnici Motol uvidíte dva pacienty, kteří jsou příkladem toho, že srdce může vypovědět službu v jakémkoliv věku.

Zúžené cévy přivedou pacienta na operaci

Příběh Rudolfa Tomáška začíná na urgentním příjmu FN Motol, kam jej přivážejí se srdečními potížemi. Následně je převezen na kardiologickou kliniku, kde se ukáže kritické zúžení věnčitých tepen. Lékaři se rozhodnou pro operaci bypassu.

Jak probíhá operace bypassu? Zůstane vám rozum stát

Pod vedením Milana Horna provedou zákrok, včetně odebrání cévy z nohy, převedení na mimotělní oběh a našití cév místo ucpaných tepen. Pacient se po operaci zotavuje rychle, nemůže se ani vzpamatovat, jak rychle se to všechno seběhlo. „Každý den dnes cvičí oblíbené cviky na záda i sestavu Pět Tibeťanů. A kromě toho znovu studuje na Univerzitě 3. věku obory, na které mu při práci zootechnika nezbyl čas. Ve svých 77 letech se rozhodně nenudí,“ říká o svém pacientovi MUDr. Milan Horn z Kliniky kardiovaskulární chirurgie.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Miminko potřebuje transplantaci

Janičku Mojžíšovou přivezli do Dětského kardiocentra, když jí bylo sedm měsíců. Trpěla vážnou srdeční vadou. Její stav byl zpočátku velice vážný a musela být napojena na přístroje. Postupně se jí začalo dařit dobře, přesto byla s ohledem na diagnózu i předpokládaný vývoj – transplantované srdce má i její tatínek – zařazena na transplantační listinu. Její stav se dále zlepšoval a lékaři rozhodli o jejím propuštění domů, a dokonce i o vyřazení z transplantační listiny.

Po několika měsících od natáčení bylo ale Janičce nakonec srdce úspěšně transplantováno, stejně jako kdysi jejímu otci, a dnes se jí daří dobře. „Rozhodování o nejlepším způsobu léčby není někdy ve složitých případech jednoznačné a výsledek léčení může být ovlivněn řadou faktorů, které často nejsme v plném rozsahu schopni rozpoznat ani ovlivnit,“ uvádí profesor Jan Janoušek z Dětského kardiocentra.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 24. března ve 20.15 na Primě.

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.