Pokles víčka není problémem starších lidí, ale i dětí, říká MUDr. Milan Odehnal

Ve čtvrtek ve 20.15 uvidíte v dalším díle cyklu Nemocnice Motol pacienta se spadlým víčkem na Oční klinice dětí a dospělých. Jak nám prozradil primář oční kliniky, je to problém, který se týká i malých dětí.

Většinou známe problematiku spadlého očního víčka jako zásadně kosmetickou zálžitost, ale není to tak úplně pravda. Spadlé oční víčko může být podle primáře Milan Odehnala i zdravotní problém pro celé oko, kdy víčko brání zornici ve vidění. V tomto případě mohou vzniknout další fyzické problémy jako je únava, či bolest očí nebo hlavy, slzení či zhoršování vidění.

Takový zdravotní problém potkal překvapivě i velice mladého pacienta. Sedmnáctiletý Martin je důkaz, že spadlé oční víčko nemusí mít pouze lidé ve starším věku, naopak. "Pokles víčka v mladém věku se vyskytuje, ale základ této vady mají pacienti většinou již od dětství (špatně se vyvine sval, který zvedá víčko). Martin neměl pokles víčka nějak velký, existují a často se u nás operují poklesy víček u opravdu malých dětí (2–3 roky), kterým víčko výrazně zhoršuje vidění, protože překrývá zorničku oka. Tam se také dělají poměrně složitější zákroky," popisuje.

Spadlá či povislá víčka jsou většinou pacientovi dána geneticky. Samotná kosmetická operace trvá od dvaceti do čtyřiceti minut a často je prováděna v lokální anestezii.

Oční operace se složitou historií

Primář Oční kliniky MUDr. Milan Odehnal dodává, že operace je v dnešní době jednoduchá, ale má za sebou složitou historii. Přece jenom lékaři pracují s jemnými nervy oka. "Takový operační zákrok patří k rychlým, efektivním a pacienta nezatěžujícím zákrokům (to je právě velká výhoda této metody). I když není z hlediska kosmeticko-plastické chirurgie nějak složitý, je třeba při něm respektovat zásady (a naučit se je praxí), které se vyvíjely dost dlouho, než se dnes staly obecně uznávaným optimálním přístupem. Pro typ poklesu víčka, který měl Martin, je tato operace optimální, " dodává lékař.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol již ve čtvrtek 14. dubna ve 20.15 na Primě.

DÍLY NEMOCNICE MOTOL MŮŽETE SLEDOVAT NA PRIMA PLAY

Podívejte se na tiskovou konferenci o pořadu Nemocnice Motol:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.