Přímý zásah do srdce mistra šermu i Poldy. Víte, že šermířské scény jsou skutečné?

Trenér šermu byl nalezen uprostřed šermířského sálu s bodnou ránou přímo do srdce. Proč by chtěl oběť někdo „odklidit z cesty“, když bylo známo, že už tu příští sezonu trénovat nebude? V šermířském klubu nejspíš jeden ze žáků předčil svého učitele. Do toho dostane přímý zásah do srdce i Michal Bříza. Jeho čtyřkolová Carevna je na tom zle!

A co vražedná zbraň? Šlo o jednu z historických zbraní, které vlastní majitel šermířského klubu?

Andrej měl k zavražděnému také blízko, protože se jako mladý věnoval modernímu pětiboji a chodil šermovat do stejného klubu. Pamatují si jeho kvality ještě? A jak přišel v té době ke kuriózní přezdívce?

Další díl z krimiseriálu Polda III sledujte v pátek od 20.15 na Primě.

Do střehu i za scénou

V tomto dílu krimiseriálu Polda se bude hodně šermovat. Scény ze šermířského klubu vyžadovaly větší přípravy. Své o nich ví především herec Igor Orozovič.

„Na lekce šermu k natáčení Poldy jsem šel s několikaletým předstihem. Ještě za studií na divadelní akademii, tedy před deseti lety, jsme měli šerm jako součást povinné výuky. Učil nás mistr Karel Basák, legenda českého jevištního šermu. Tak mě to bavilo, že jsem chodil i nad rámec výuky. Několik let nato jsem se s šermem intenzivně setkal podruhé. Bylo to v Ostravě, kde jsem hrál Tybalta v Romeovi a Julii. Tehdy si nás vzal do parády Petr Sýkora. Pěkně jsme dřeli a myslím, že bitka, kdy Romeo Tybalta zabije, vypadala syrově a uvěřitelně. Několikrát jsme taky s Markem Holým – Romeem – měli opravdu na kahánku,“ prozradil představitel seriálového Andreje, Igor Orozovič.

Po deseti letech se právě při natáčení Poldy s Karlem Basákem znovu setkal. Byl totiž poradcem při dvoudenním natáčení šermířských scén. „A dokonce v tomto díle hraje mého bývalého mistra šermu, který je zavražděn. Takže to bylo krásné setkání po letech hned na několika úrovních. Karel pro natáčení pochopitelně sestavil i hlavní souboj. Učil i Aleše Bílíka, se kterým postava Andreje soupeří. Takže jsme jen navázali tam, kde jsme začali. Karel Basák mě nejdřív naoko seřval, že jsem všechno zapomněl, ale pak už jsme se do toho pustili a každý trénink pěkně zakončili malým pivem,“ směje se Igor Orozovič.

„Šerm mě vždycky fascinoval. Ale ne historický s těžkými meči, brněním apod. Ale kordy! Ta dokonalost a elegance pohybu – jako tanec. Lehkost a férovost spojená se zákeřností. Kdybych se měl něčemu věnovat intenzivněji, byla by to asi právě tahle forma šermu. Ve scénické podobě. Ten sportovní mi přijde už příliš vykloubený. Takže jsem moc rád, že jsem si zas k železu čichl a doufám, že to nebylo naposledy,“ uzavírá herec.

K šermu Orozovič zláká i Matáska. V jednu chvíli totiž popadne papírový tubus a Matásek se brání šavlí. Byla to jedna ze scén, která oba neskutečně bavila a při které se vyřádili.

To a více uvidíte v sobotním dílu krimiseriálu Polda III od 20.15 na Primě.

Režie: J. Fuit

Hrají: D. Matásek, I. Orozovič, O. Pavelka, J. Vyorálek, J. Kolesárová, E. Maximová, J. Sedláčková, K. Basák, J. Koudela, A. Bílík, A. Hardt, M. Tanner, E. Jenický, B. Jánová

(ČR, 2018)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.