Show Jana Krause: bacha, jde Prymula, vem si roušku, milostné scény se žvýkačkou a mistr světa, který občas leze za nehty

V dalším dílu obnovené Show Jana Krause se představí náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, herci Eva Burešová a Marek Lambora a sportovec Adam Ondra.

V dalším dílu obnovené Show Jana Krause se představí náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, herci Eva Burešová a Marek Lambora, hlavní protagonisté seriálu Slunečná, a sportovec Adam Ondra.

Roman Prymula

Po vynucené přestávce, kterou si vyžádala karanténní opatření zavedená vládou v rámci boje proti koronaviru, se na televizní obrazovky televize Prima vrací oblíbená Show Jana Krause, jejímž prvním hostem nemůže být nikdo jiný než Roman Prymula. Mezinárodně uznávaný epidemiolog a muž číslo jedna uplynulých týdnů, nyní tedy již končící náměstek ministra zdravotnictví a budoucí vládní zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, který prozrazuje, že mu nabytá popularita dost změnila soukromý a profesní život. Mimo jiné právě proto odchází po třech letech z postu ministerského náměstka. „Potřebuju pracovat s lidmi, kterým věřím a kterých si vážím,“ říká prof. Prymula, „a když to není, jdu dál.“ Stinnou stránku zájmu o jeho osobu je také to, že novináři začínají vytahovat různé staré kauzy, jako například o střetu zájmů nebo o tom, že nemá bezpečnostní prověrku. Důvodem k jejímu neudělení by prý mohlo být jeho angažmá v podpoře tradiční čínské medicíny. „Tady polovina národa z toho dělá politiku, ale já si opravdu myslím, že se čínská medicína dá využít tam, kde normální medicína selhává,“ vysvětluje s tím, že nikdy zcela nenahradí naši evropskou medicínu, ale je vynikajícím doplňkem, který dokáže opravdu pomoct.

Podívejte se, jestli by Roman Primula udělal něco jinak:

Kdy si jako na slovo vzatý odborník začal dělat starosti, že je situace kolem koronaviru skutečně vážná? „Když se objevily první případy v Německu,“ odpovídá bez váhání, „protože tam byla dáma, která nakazila téměř všechny své kolegy ve firmě. A to jsem si začal říkat, a je to tady, a skutečně za pár dnů to bylo i u nás. Tuto zprávu jsem sice získal z médií, nicméně situaci jsme monitorovali již dlouho.“ Jakmile se objevil první případ v naší republice, věděl, že je nutno začít jednat. K přijetí účinných ochranných opatření prý dost přispěla vyhrocená situace v Itálii, jinak by se podle něj politici k tak závažným krokům přesvědčit nedali. „Pak se vytvořil matematický model, který ukázal, že by na konci března u nás došlo k úplné katastrofě. Třeba sedmdesát tisíc nemocných a řada mrtvých… Takže různí lidé začali navštěvovat různé politiky a přesvědčovat je o hrozícím nebezpečí, až mi jednoho dne zavolal pan premiér a pozval mě na radu vlády.“

Připouští také, že na samém počátku jsme byli ztraceni, protože jsme neměli žádné ochranné prostředky, a tak si o to víc váží toho, že lidé začali táhnout za jeden provaz a vyrábět doma roušky. Velkým problémem prý bylo, když jejich nošení zpochybnilo WHO. „Musel jsem v té době tedy bojovat s WHO a naštěstí se ukázalo, že to bylo dobře, protože jinak bych asi visel na prvním kandelábru.“ Nezapomene upozornit ani na to, že nebezpečí návratu epidemie je stále aktuální, ale že jeho návrat by nejspíš vyžadoval jiný přístup. „Pochopili jsme, že druhá runda už nemůže probíhat takto. Ta by byla jinak.“ Pomoct by prý měla chytrá karanténa, díky které by se včas zachytila ohniska nákazy. Důležité je podle něj i očkování proti chřipce. „Když by tady na podzim bylo obojí, nebudeme vědět, co to je, a všichni budou chtít otestovat, a to budou stotisíce lidí.“ Příchod chřipky odhaduje na listopad, pokud se však vrátí koronavirus, bylo by to dříve.

Eva Burešová a Marek Lambora

Dalšími hosty budou hlavní protagonisté divácky veleúspěšného seriálu Slunečná, herečka Eva Burešová a její herecký kolega Marek Lambora neboli seriálový Janek Linhart a jeho milá Týna Popelková. „Diváci se zamilovali do našich postav a tak strašně jim fandí, že by si přáli, abychom spolu chodili i v reálném životě, ale my jsme úplně jinými lidmi než naše postavy,“ vypráví Eva, která má z úspěchu seriálu mezi diváky velkou radost, ale odmítá připustit, že by k něčemu takovému mohlo dojít, neboť jsou pouze dobrými kolegy a přáteli, jejichž nejčastější starostí prý je, aby během natáčení měli dostatek žvýkaček. Dokonce ani „ponorku“ prý zatím nepocítili.

Podívejte se, čím si Eva a Marek vysvětlují úspěch seriálu Slunečná:

V době celostátní karantény se zastavilo rovněž natáčení Slunečné, jak tedy strávili karanténu mladí a úspěšní herci? „Já jsem kupříkladu první dva týdny prospal,“ přiznává Marek. „A zbytek jsem strávil řezáním dříví v lese.“ Eva si libuje, že celý ten čas mohla trávit u rodičů na Moravě, kde mají dům se zahradou.

Nyní již bylo natáčení jako vůbec jedno z prvních obnoveno, ovšem kvůli různým preventivním opatřením prý občas dochází k nečekaným zádrhelům. „Když jsme měli točit takovou jednu trochu milostnou scénu, respektive partnerský dialog zakončený pusou, oba jsme strnuli, protože jsme najednou nevěděli, co dělat. Do toho přišel rejža, co se děje… tak jsme mu to vysvětlili a nakonec jsme se dohodli na tom, jak to ošulit,“ dává příklad Marek, který prý má spoustu ctitelek mezi staršími ženami, zatímco Eva si prý nemůže stěžovat na nedostatek nápadníků mezi chlapci ve věku deset až třináct let. „Ti jsou velmi odvážní,“ dodává se smíchem.

Adam Ondra

Mistr světa v lezení na obtížnost a v boulderingu a jeden z prvních českých sportovců, kterému se povedlo kvalifikovat na olympijské hry v Tokiu, lezec Adam Ondra, ani poté, co bylo oznámeno odložení konání her o rok, rozhodně nepověsil trénink na hřebík, a navíc přijal již podruhé pozvání do Show Jana Krause. „Snad olympiádu opravdu jen posunuli,“ doufá úspěšný sportovec, který prý má tréninkovou lezeckou stěnu dokonce i doma a na něhož moderátor prozradí, že také jeho životní partnerka se věnuje lezení. „Na nervy si nelezeme, ale občas spolu lezeme,“ glosuje s úsměvem a pokouší se vysvětlit, jak si poradí se situací, kdy je na skále, kde není žádný chyt. „Třeba není chyt, ale najdu dobrý stup. Někdy se zdá, že tam nic není, ale i za nehet se dá lézt.“

Podívejte se, na co se Adam teď nejvíc těší:

V lezení se prý dělají tři disciplíny, přičemž Adam se většinou věnuje jen dvěma – obtížnosti a boulderingu. Pro kvalifikaci na olympiádu musel ovšem zdolat i tu třetí, která je zaměřená na rychlost. „To se leze tzv. standardizovanou cestou, která je vždy a všude stejná, co nejrychleji. Cesta má patnáct metrů a rychlost lezení vychází tak na devět kilometrů v hodině. Ti nejlepší to mají ve světovém rekordu za 5:48. Zatímco obtížnost je vždy úplně jiná. Tu vždy postaví profesionální stavěč, nás mezitím zavřou do izolace a pak nás pustí na šestiminutovou prohlídku, my si to musíme zapamatovat, pak nás opět zavřou do izolace a postupně vypouštějí.“

Zažívá někdy pocit, že se člověk neodvažuje podívat dolů? Musí někdy něco vzdát? A jak si udržuje nehty? To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause již dnes večer na Primě!

Premiéru nového dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 27. května ve 21.35 na Primě.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.