Seriály a filmy

12. dubna 2017 08:50

Gabriela Gabrielová

Show Jana Krause: bezkonkurenčně nejvyšší herec, sociální režisérka a forenzní fonetik

Herec Roman Zach v SJK

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herec Roman Zach, režisérka Lucia Klein Svoboda a forenzní fonetik Radek Skarnitzl. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 12. dubna ve 21.35 na Primě.

Prvním dnešním hostem bude herec Roman Zach, kterého Jan Kraus uvede jako v současnosti bezkonkurenčně nejvyššího českého herce, což Roman nepopírá. V ukázce z nového seriálu Modrý kód, kde má herec roli neurochirurga, nám pak předvede, jak složité je dostat do záznamu kamery dialog dvou herců, kteří mají výrazný výškový rozdíl. „Vždycky když jsem hrál něco, kde vstupuju do místnosti, tak jsem si musel hned sednout nebo se ohnout a opřít rukama o stůl nebo něco podobného, a já už jsem řekl, že na to kašlu a budu stát,“ vzpomíná Roman, „a když má někdo problém, ať prostě kouká na měsíc!“ Na tlusté a na vysoké lidi si prý podle něj všichni dovolují. „Furt slyším poznámky a vtipy na svou výšku, ale teď jsem se naučil podle Jana Svěráka, který je také hodně vysoký a má s tím problémy, že se rovnou představuju: Jmenuju se Roman Zach, měřím dva metry a čtyři centimetry, nehrál jsem basketbal, hrál jsem vodní pólo a nechodil jsem po dně.“ Nedávno si Roman Zach coby zkušený činoherní a filmový herec rozšířil svůj profesní repertoár a začal hrát v muzikálu Funny Girl. „Je to super zkušenost,“ pochvaluje si své rozhodnutí.

Dalším hostem je režisérka, scenáristka a herečka Lucia Klein Svoboda, která si se svým životním partnerem Petrem, synem hudebního skladatele Karla Svobody, nevyměnila pouze manželský slib, ale také jména. „On si vzal demokraticky moje jméno a já jeho,“ dodává na vysvětlenou umělkyně. Společně se také podíleli na vzniku filmu Pírko, který napsali, natočili i produkovali

Námět filmu o dívce, která opouští dětský domov, není sám o sobě až tak ojedinělý, ale jeho zpracování je velice drsné. „Kromě herectví a režie se věnuju také sociální práci,“ říká Lucia, „takže jsem chodila a chodím často mezi děvčata do dětských ústavů i pasťáků a toto téma důvěrně znám. A také jsem těm holkám slíbila, že pro ně něco udělám, a tak jsem napsala scénář a po čtyřech letech se podařilo dofinancovat film a je na světě!“ Je to realistický obraz dětí bez zázemí, které jsou v osmnácti vypuštěny do světa. „Všechny postkomunistické země mají v tomto ohledu dost společného, sociální systém se musel znovu zrodit," vysvětluje autorka a režisérka projektu.

Posledním hostem je fonetik Radek Skarnitzl, který se mimo jiné zabývá forenzní fonetikou, tedy umí odhalit pachatele podle hlasu. „Forenzní fonetika mě zaujala, protože se ke mně dostal jeden posudek soudního znalce, kde byl naprosto nesmyslný závěr,“ vysvětluje docent Skarnitzl a dodává, že v naší republice jsou pouze dva znalci, kteří když se nemohou dohodnout, tak si soud přizve znalecký ústav, což je v tomto případě Fonetický ústav Filozofické fakulty UK, kterému šéfuje. Nejběžnějším trikem, jak se lidé snaží modifikovat svůj hlas, je podle něj to, že muži se většinou snaží jít s hlasem výš, ženy zase níž. O fonetiku češtiny se ovšem zajímá i z nekriminálního hlediska. A co je tedy na češtině výrazné? „Máme zvláštní přízvuk,“ prozrazuje badatel, „je sice na první slabice, ale když se zeptáte cizince, tak to nepozná.

Na setkání s Janem Krausem se pan Skarnitzel řádně připravil a udělal si dopředu frekvenční analýzu jeho hlasu. A k jakému došel výsledku?

To a mnohem více se dozvíte už dnes ve 21.35 v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause na Primě!

Sdílejte článek
Štítky Roman Zach

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.