1. května 2019 09:23
Jana MrákotováShow Jana Krause: herec do půl těla, nejinspirativnější Češka, která promluvila v OSN, a 160 plus
V dalším dílu Show Jana Krause se představí herec Igor Orozovič, jedna z nejvlivnějších žen světa Elena Gorolová, a druhý nejchytřejší Čech Radek Pileček. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 1. května ve 22.15 na Primě.
Prvomájový středeční večer okoření svým humorem herec, zpěvák, spoluzakladatel a spoluautor Cabaretu Calembour, Igor Orozovič, jehož domovskou scénou je v současné době Národní divadlo.
Podívejte se, co vše dělá herec Igor Orozovič
Jan Kraus upozorní diváky na připravených fotografiích z několika inscenací, v nichž Igor hrál, že rád vystupuje do půl těla vysvlečený. „Uznávám,“ říká se smíchem a dodává k tomu na vysvětlenou: „Buď jsem tak špatný herec, že mě potřebují jen jako Kena, anebo jsem naopak tak dobrý, že nepotřebuju kostým a zahraju každou roli. Ale já na tom vůbec nelpím, to ti režiséři, a mě pak hrozně mrzí, že to vypadá, že jsem tam jen kvůli tomu, aby mě mohli svlíknout. Doufám, že to tak není.“ V rámci hovoru o své tělesnosti se také svěří s tím, že má na těle příliš mnoho kůže a obává se, že až bude v letech, jeho tělo do ní doroste.
Dalším hostem bude Elena Gorolová, kterou britská BBC zařadila jako jedinou Češku mezi 100 nejvlivnějších a nejinspirativnějších žen světa.
Podívejte se na rozhovor se ženou, která mluvila i v OSN
Toto mimořádné ocenění si vysloužila za svůj dlouholetý a neúnavný boj proti nedobrovolné sterilizaci. „Věnuju se tomu, protože mně to bylo provedeno v nemocnici v roce 1990 po druhém císařském řezu. Bylo to na porodním sále, kam přišla sestřička se dvěma papíry a řekla mi, že musím něco podepsat. Absolutně nevím, co tam bylo napsané, nečetla jsem to, měla jsem velké bolesti. Pak mě odvezli na operační, kde mi provedli císařský řez a zároveň provedli sterilizaci. Nikdo se mnou o tom předtím nemluvil,“ svěřuje se s tím, že jí tehdy bylo 21 let a že to pro ni bude trauma na celý život. „Máme s manželem dva krásné syny, kteří nám dělají samou radost, ale vždycky jsme chtěli mít holčičku.“
K nedobrovolným sterilizacím už prý ale naštěstí u nás nedochází. „Už by se to nemělo dít, ale dříve, hlavně před rokem 1989 se to dělo hodně. Některé sociální pracovnice docházely za maminkami a přesvědčovaly je, že to může být jako antikoncepce a že si to mají nechat provést. Někdy jim za to nabízely i penízky. A protože rodiny byly třeba ve finanční tísni, přijaly to. Někdy naopak zastrašovaly, že jim můžou být odebrané děti,“ vysvětluje a dodává, že to nepotkalo jen romské ženy. S lékařkou, která jí zákrok provedla, se pak dokonce osobně setkala. „Řekla mi, že kdyby tehdy věděla, co ví dnes, nestalo by se to. Ale neměla jsem pocit, že by jí to bylo mimořádně líto.“ Nyní paní Elena pracuje již 15 let jako terénní pracovnice. „Chodíme do rodin a pomáháme jim, docházíme s nimi k lékaři, na úřady, dbáme, aby děti chodily do školy.“ V rámci svého boje dokonce promluvila v OSN, stále točí dokumenty, cestuje, jedná s českými úřady o odškodnění, ke kterému stále ještě nedošlo.
A jako poslední se představí Radek Pileček, mladý muž vynikající nebývalou inteligencí.
Jaké to je být nebývale inteligentní se podívejte tady
„Moje IQ je 160+, což znamená, že české testy nezměří víc než 160,“ říká na úvod student politické geografie s tím, že na testy je limit hodina a on je zvládnul za tři čtvrtě hodiny. „Takže kdybych měl možnost dál řešit úlohy, tak bych toho stihnul víc a určitě by to šlo ještě výš.“
V rámci své diplomové práce se mimo jiné zabýval tím, že se u nás chybně sčítají volební lístky. Stalo se například i to, že bylo sečteno více než 100 % hlasů. „Vydali kupříkladu 48 obálek a v nich měli 50 platných hlasů.“ Za velký problém pak považuje tzv. kroužkování. „To když jsem počítal, vyšlo mi asi 50 nebo 60 tisíc neprávem udělených kroužků, což může klidně znamenat, že tam už dva roky sedí nějaký poslanec, který tam být nemá. Na rozdělení mandátů to rozhodně nemělo vliv, protože hlasy pro strany zůstaly, ale ti jednotliví kandidáti mohli být jiní.“ Dále se zaobíral vlivem tzv. politického sousedství, neboli jak volí lidi, když kandidáta osobně znají, což se nejvíce projevují u senátorských voleb. „To už teď nikoho nezajímá, to už je vyzkoumaný, takže já to nyní zkoumám na těch sněmovních volbách. Ono to totiž ovlivní nejen to, že mu dáte svůj preferenční hlas, ale i to, že volíte stranu. Mobilizujete to lidi.“ K jakým poznatkům došel ohledně potencionální kandidatury Jana Krause na úřad prezidenta? A používá své bryskní logické uvažování i při namlouvání?
To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause již dnes večer na Primě!
SHOW JANA KRAUSE TAKÉ ONLINE!